Pakistanske bezbjednosne snage pokrenule su operaciju kako bi rastjerale pristalice bivšeg premijera Imrana Khana, koji su se okupili u prestonici kako bi zahtijevali njegovo oslobađanje iz zatvora.
Ova akcija uslijedila je nakon što je hiljade pristalica bivšeg pakistanskog premijera, uprkos upozorenjima vlade, probilo barijeru od brodskih kontejnera koja je blokirala Islamabad i ušlo u zonu sa visokim stepenom obezbjeđivanja, gde su se sukobili sa snagama bezbjednosti, suočeni sa suzavcem, masovnim hapšenjima i pucnjavom.
Napetost u Islamabadu raste od nedjelje, kada su pristalice Imrana Khana počele „dugi marš“ iz sjeverozapadnog dijela zemlje kako bi zahtijevale oslobađanje bivšeg premijera, koji je već više od godinu dana u zatvoru i suočava se sa više od 150 krivičnih prijava koje njegova stranka smatra politički motivisanim.
Khanova supruga Bushra Bibi predvodila je protest, ali je pobjegla i zbjegla hapšenje kada je policija počela da potiskuje demonstrante. Lideri Khanove stranke Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) takođe su pobjegli sa mjesta protesta. Sa druge strane, u operaciji je uhapšeno na stotine Khanovih pristalica.
Ministar unutrašnjih poslova Pakistana Mohsin Naqvi rekao je novinarima da su očišćeni "Crvena zona", u kojoj su vladine zgrade i ambasade, kao i okolna područja.
"Govorio sam od prvog dana, uz prijetnju, da neće biti nikakvih pregovora sa liderstvom Khanove stranke i oni su pokazali za šta su spremni, a Pakistan je pretrpio milijarde rupija gubitaka. Trenutno ne postoji ništa o čemu se može pregovarati. Iz njihovog ponašanja se ne može zaključiti da je vrijedno pregovarati s njima“, naglasio je Naqvi.
Vlada tvrdi da samo sudovi mogu narediti Khanovo oslobađanje. On je smijenjen 2022. godine putem glasanja o nepovjerenju u Parlamentu.
U pokušaju da spriječi nemire, policija je uhapsila više od 4.000 Khanovih pristalica u posljednjih nekoliko dana, a u nekim dijelovima zemlje obustavljene su mobilne i internet usluge.
Khanova stranka u velikoj mjeri zavisi od društvenih mreža i koristi platforme za razmjenu poruka kao što je WhatsApp za deljenje informacija, uključujući detalje o događajima, poput protesta. Platforma X, koja je zabranjena u Pakistanu, sada više nije dostupna, čak ni uz korišćenje VPN-a.