Loader

Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Oružani sukob vojske Tajlanda i Kambodže, poginula dva civila

    Samit EU i Kine o trgovinskim pregovorima, očekivanja niska

    Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen prisustvuje uvodnim govorima na samitu EU i Kine u Pekingu (Izvor: Andres Martinez Casares/Pool Photo via AP)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Lideri Evropske unije sastaju se u četvrtak u Pekingu s visokim kineskim zvaničnicima na jednodnevnom samitu usmjerenom na rješavanje trgovinskih neravnoteža, saradnju u oblasti klime i globalne sukobe, iako su očekivanja konkretnih ishoda niska.

    ADVERTISEMENT

    Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen i predsjednik Evropskog savjeta António Costa sastaće se s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom i premijerom Li Qiangom kako bi obilježili 50 godina odnosa između Brisela i Pekinga.


    Prvobitno planiran kao dvodnevni događaj, samit je smanjen zbog ekonomske neizvjesnosti, ratova na Bliskom istoku i u Ukrajini te prijeteće prijetnje obnavljanjem američkih tarifa, piše Euronews.


    "Došli smo do prekretnice"


    Von der Leyen i Costa sastali su se s Xijem na početku događaja kojim će dominirati trnovita pitanja, od trgovinskih trenja do rata u Ukrajini.


    "Kako se naša saradnja produbljivala, tako su se produbljivale i neravnoteže. Došli smo do prekretnice", rekla je Von der Leyen Xiju tokom sastanka u Velikoj dvorani naroda, misleći na trgovinski deficit EU s Kinom, koji je prošle godine porastao na istorijskih 305,8 milijardi evra (360 milijardi dolara).


    "Rebalansiranje naših bilateralnih odnosa je ključno... Od vitalnog je značaja da Kina i Evropa priznaju svoje zabrinutosti i predlože stvarna rješenja", kazala je, prenosi Fena.


    Uvodni govori na Samitu EU - Kina (Izvor: AP Photo/Mahesh Kumar A., Pool)


    Međutim, Xi je pozvao EU da "donese ispravne strateške odluke", saopštila je državna televizija CCTV, prikriveno kritikujući oštar stav Brisela prema Kini.


    "Što je međunarodna situacija ozbiljnija i složenija, to Kina i EU moraju više jačati komunikaciju, unapređivati međusobno povjerenje i produbljivati saradnju" rekao je Xi Von der Leyen i Costi, navodi se.


    "Kineski i evropski lideri trebali bi... donijeti ispravne strateške odluke koje ispunjavaju očekivanja naroda", dodao je.


    EU će izraziti zabrinutost


    Očekuje se da će zvaničnici EU izraziti zabrinutost zbog kineske podrške Rusiji usred njene tekuće, potpune invazije na Ukrajinu, stalnih sajber napada i špijunaže, trgovinskih neravnoteža, gotovo monopola Pekinga u rijetkim zemnim mineralima i pitanja ljudskih prava u Sinđangu, Tibetu i Hong Kongu.


    EU takođe pokušava balansirati s Vašingtonom dok se priprema za mogući trgovinski rat sa SAD-om.


    “Evropa je veoma oprezna da ne bi dodatno iritirala predsjednika Trumpa time što bi se možda previše okrenula Kini, tako da sve to ne olakšava ovaj samit. Biće veoma teško postići nešto konkretno“, rekao je Fabian Zuleeg, glavni ekonomista Evropskog centra za politiku.


    Takođe postoji mala vjerovatnoća većeg proboja usred pooštravanja stava Kine prema EU, uprkos nekoliko pozitivnih poteza. To uključuje suspenziju sankcija evropskim zakonodavcima koji su kritikovali kršenja ljudskih prava od strane Pekinga u Sinđangu, regiji na sjeverozapadu Kine u kojoj žive Ujguri.


    „Kina je ohrabrena nakon trgovinskog sukoba s Trumpom. To je smanjilo njen apetit za ustupke EU“, rekao je Zuleeg. „Sada kada se Trump povukao, Kina vidi manju potrebu da tjera Evropu da se bori za nju.“


    Kina je drugi najveći trgovinski partner EU, nakon SAD-a, s oko 30% globalne trgovine koja se odvija između njih. Iako se obje strane nadaju da će iskoristiti svoje ekonomske veze kako bi pomogle u stabilizaciji globalne ekonomije, fundamentalne podjele i dalje postoje.

    Možda će vam se svidjeti