Izraelski premijer Benjamin Netanyahu pretrpio je u srijedu veliki politički udarac, nakon što je ključni partner u vladi objavio da napušta njegovu koalicijsku vladu, ostavljajući ga s manjinom u parlamentu dok se zemlja suočava s nizom izazova.
Shas, ultraortodoksna stranka koja dugo služi kao faktor koji određuje sudbinu izraelske politike, objavila je da će napustiti vladu zbog neslaganja oko predloženog zakona koji bi uveo široka izuzeća od vojne obaveze za njene birače, što je druga ultraortodoksna vladajuća stranka koja je to učinila ove sedmice.
"U ovoj trenutnoj situaciji, nemoguće je sjediti u vladi i biti partner u njoj", rekao je ministar kabineta Shasa Michael Malkieli objavljujući odluku stranke.
Ali Shas je rekao da neće potkopati Netanyahuovu koaliciju izvana i da bi mogao glasati s njom o nekim zakonima, dajući Netanyahuu slamku spasa u onome što bi inače učinilo upravljanje gotovo nemogućim i dovelo njegovu dugotrajnu vladavinu u opasnost, piše Euronews.
Nakon što njihove ostavke stupe na snagu, Netanyahuova koalicija će imati 50 mjesta u parlamentu koji broji 120 mjesta.
Netanyahuova vladavina, za sada, ne izgleda ugrožena. Nakon što ostavke predstavnika Shasa budu podnese, 48 sati treba prije nego što postanu zvanične, što izraelskom lideru daje priliku da spasi svoju vladu.
Objava stranke dolazi neposredno prije ljetne pauze zakonodavaca, što Netanyahuu daje nekoliko mjeseci s malo ili nimalo zakonodavne aktivnosti kako bi se stranke vratile u red.
Portparol Netanyahuove stranke Likud nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.
Politička nestabilnost dolazi u ključnom trenutku za Izrael, koji pregovara s Hamasom o uslovima prijedloga za prekid vatre za Gazu, koji podržavaju SAD.
Ne očekuje se da će Shasova odluka poremetiti te razgovore.
Ali s raspadajućom koalicijom, Netanyahu će osjećati veći pritisak da umiri svoje ostale saveznike u vladi, posebno uticajnu krajnje desnicu, koja se protivi okončanju 21-mjesečnog rata u Gazi sve dok Hamas ostane netaknut.
Uprkos gubitku dva važna politička partnera, Netanyahu će i dalje moći nastaviti s sporazumom o primirju, kada se on postigne. Trumpova administracija vrši pritisak na Izrael da okonča rat.
U utorak je ultraortodoksna stranka Ujedinjeni Tora Judaizam saopštila da istupa zbog Netanyahuovog neuspjeha da usvoji zakon o izuzećima od vojne obaveze.
Vojna služba je obavezna za većinu jevrejskih Izraelaca, a pitanje izuzeća dugo je dijelilo zemlju. Te podjele su se samo produbile od početka rata u Gazi, jer je potražnja za vojnim ljudstvom porasla, a stotine vojnika su poginule.
Višedecenijski sporazum prvog izraelskog premijera omogućio je stotinama ultraortodoksnih muškaraca izuzeće od obavezne vojne službe. Tokom godina, broj tih izuzeća se povećao na hiljade i stvorio duboke podjele u Izraelu.
Vjerski lideri tvrde da je učenje svetih tekstova sveti poziv te da ultraortodoksni studenti teoloških škola služe zemlji proučavajući svete jevrejske tekstove i čuvajući stoljetnu tradiciju. Boje se da će obavezna regrutacija oslabiti vezu sljedbenika s njihovom vjerom.
Ali većina jevrejskih Izraelaca smatra izuzeće nepravednim, kao i velikodušne vladine stipendije koje se dodjeljuju mnogim ultraortodoksnim muškarcima koji studiraju umjesto da rade tokom odrasle dobi.
Netanyahuova koalicija pokušava pronaći put naprijed s novim zakonom. Međutim, njegova baza se uglavnom protivi odobravanju sveobuhvatnih izuzeća od nacrta, a ključni zakonodavac stao je na put davanju ultraortodoksnim ljudima zakona koji mogu podržati, što je dovelo do njihovog odlaska.