Tajvanske oružane snage započinju najveću do sada nacionalnu vojnu vježbu „Han Kuang 41“, koja će se odvijati od 9. do 18. jula, u sjenci rastućih tenzija s Pekingom.
Dok vlasti u Tajpeju predstavljaju vježbu kao ključnu za testiranje „asimetričnih sposobnosti i otporne obrane“, zvanični Peking oštro reaguje, nazivajući cjelokupnu operaciju „samoobmanjujućom farsom Demokratske progresivne partije“ (DPP).
Tajvanska Civilna vazduhoplovna uprava (CAA) izdala je upozorenje o mogućim kašnjenjima i izmjenama u letovima tokom održavanja vježbe. Sedam aerodroma, uključujući Tajčung, Tajpej Songšan, Tajvan Taojuan, Kaošung, Tajnan, Hualijen i Ćaji, moglo bi biti pogođeno ograničenjima u zračnom prostoru.
Putnici se pozivaju da redovno provjeravaju status letova kod avio-kompanija, jer bi ograničenja mogla dovesti do pomjeranja letova ili otkazivanja, čak i nakon zvaničnog završetka manevara.
Debi američkog oružja: HIMARS u akciji
Posebnu pažnju izaziva zvanični početak operativne upotrebe američkog HIMARS artiljerijskog sistema. Jedinica ROC Armije smještena u Tajčungu, zvanično je aktivirana 4. jula, a u toku „Han Kuang 41“ izvršiće prvo bojevo gađanje u realnim uvjetima. Tajvan je do sada primio svih 11 lansera iz prvog paketa, uz najavu još 18 naručenih u drugoj fazi nabavke.
Ministar obrane Velington Ku naglasio je da HIMARS predstavlja važan korak ka „preciznim udarima i odvraćanju“, pozivajući na primjenu inovativnih i asimetričnih taktika u slučaju krize.
Reakcija Pekinga: „Put u samouništenje“
Portparol kineskog Ministarstva obrane, pukovnik Điang Bin, oštro je kritikovao održavanje vježbe, okarakterisavši je kao „blef i samozavaravanje“. On je upozorio da „traženje nezavisnosti silom“ predstavlja put bez povratka, te ponovio stav da je „Tajvan neodvojivi dio Kine“.
U više navrata ponovljena je i poruka da nikakvi američki sistemi, niti scenariji simulirane invazije ili obrane od „sivozonskih prijetnji“, neće promijeniti tok kineskog procesa „nacionalnog ujedinjenja“.
Sukob narativa: „Obrana ostrva“ ili „opasna igra za vlast“
Dok predsjednik Tajvana Laj Ćing-te u svojim javnim nastupima naglašava potrebu „obrane Tajvana, Peskara, Kinmena i Macua“, kineski zvaničnici tvrde da je riječ o manipulaciji javnim mnjenjem i pokušaju da se ostrvo pretvori u instrument geopolitičke konfrontacije velikih sila.
Vježba „Han Kuang 41“ trajaće dvostruko duže nego prethodne, što ukazuje na sveobuhvatniji karakter simulacije. Predviđene su operacije obrane protiv pomorskih iskrcavanja, kiber-upadi, satelitsko ratovanje, ali i djelovanje u uslovima elektronskog ometanja.