Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Lavrov: Putin je Trumpu rekao da se zalaže za pravedno rješavanje ukrajinskog sukoba

    Države članice WHO-a usvojile prvi svjetski sporazum o pandemiji

    WHO (Izvor: Profimedia/Fabrice COFFRINI)
    Euronews.ba/AA
    Objavljeno

    Države članice Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), njih 194, u utorak su formalno usvojile prvi svjetski sporazum o pandemiji, označavajući prekretnicu u globalnoj saradnji u oblasti javnog zdravstva.

    ADVERTISEMENT

    Konsenzusna odluka na 78. skupštini WHO-a uslijedila je nakon više od tri godine pregovora izazvanih nejednakostima i prazninama otkrivenim tokom pandemije COVID-19.


    Generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus pozdravio je sporazum navodeći da je to "pobjeda za javno zdravstvo, nauku i multilateralno djelovanje".


    Naglasio je da će sporazum poboljšati kolektivnu sposobnost svijeta da spriječi i odgovori na buduće pandemije.


    "Naši građani, društva i ekonomije ne smiju ponovo biti ostavljeni ranjivima", rekao je.


    Usvojen konsenzusom na plenarnoj sjednici nakon gotovo jednoglasnog glasanja odbora u ponedjeljak, kojim je podržano odobrenje sporazuma (124 za, nula prigovora, 11 suzdržanih), sporazum ocrtava principe i alate za osiguranje jednakog pristupa vakcinama, tretmanima i dijagnostici tokom zdravstvenih vanrednih situacija. Cilj mu je jačanje međunarodne koordinacije i izgradnja otpornijeg globalnog zdravstvenog sistema.


    Teodoro Herbosa, predsjednik ovogodišnje skupštine, nazvao je sporazum "prilikom koja se pruža jednom u životu" za primjenu lekcija iz COVID-19.


    Pozvao je na brzu implementaciju sistema kako bi se osigurao pravedan pristup alatima za spašavanje života u budućim krizama.


    Sporazum potvrđuje nacionalni suverenitet, pojašnjavajući da WHO ne može nametati domaće politike poput karantina ili obavezne vakcinacije.


    Sljedeći koraci uključuju pregovore o zasebnom sistemu pristupa patogenima i dijeljenja koristi (PABS), koji se smatra ključnim za osiguranje pravovremenog pristupa biološkim materijalima i srodnim koristima tokom epidemija.

    Možda će vam se svidjeti