Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Szijjarto: Brisel želi da se miješa u unutrašnju politiku Mađarske

    Bez Ukrajine u NATO, teritorija, sporazum iz 2022: Kremlj objavio detalje za okončanje rata

    Ruska vojska, rat u Ukrajini (Izvor: AP Photo/Alexei Alexandrov)
    Euronews.ba/Jutarnji list
    Objavljeno

    Mirovni pregovori s Ukrajinom koje je predložio ruski predsjednik Vladimir Putin obuhvatiće i nacrt sporazuma između dvije zemlja iz 2022. od kojeg se bilo odustalo, kao i činjenicu da Rusija pod kontrolom drži gotovo petinu ukrajinske teritorije, objavio je u nedjelju Kremlj.

    ADVERTISEMENT

    Putin je u nedjelju predložio održavanje direktnih pregovora s Ukrajinom, čiji je cilj postići trajni mir i okončati rat.


    Inicijativu je pozdravio ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, kazavši da je Kijev spreman na razgovore, ali da Moskva prvo mora pristati na momentalan prekid vatre.


    Savjetnik Kremlja za vanjsku politiku Yuri Ushakov novinarima je, nakon Putinove izjave kazao da će pregovori što ih je Putin predložio u obzir uzeti i nacrt koji je napušten 2022., kao i trenutnu situaciju na terenu.


    Danima nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022., Rusija i Ukrajina započele su pregovore u Bjelorusiji.


    Ti pregovori su kasnije nastavljeni u Istanbulu.


    Nacrt koji je tamo dogovoren i kojim je postavljen okvir za moguće rješenje sukoba poznat je kao "Istanbulski sporazum".


    Ali pregovori su prekinuti u maju, a ruski zvaničnici su dugo tvrdili da se rješenje može postići upravo po uzoru na Istanbulski sporazum.


    I Steve Witkoff, specijalni izaslanik američkog predsjednika Donalda Trumpa nedavno se osvrnuo na nacrt iz 2022. kao potencijalni vodič za postizanje mira u budućnosti.


    U skladu sa nacrtom Ukrajina bi pristala na trajnu neutralnost u zamjenu za međunarodna bezbjednosna garancije pet stalnih članica Savjeta bezbjednosti UN-a: Velike Britanije, Kine, Francuske, Rusije i Sjedinjenih Država, ali i ostalih zemalja, među kojima su Bjelorusija, Kanada, Njemačka, Izrael, Poljska i Turska, piše Jutarnji list.


    Ukrajina je, zapravo privremeno pristala na nečlanstvo u NATO-a u zamjenu za bezbjednosne garancije koje bi, u slučaju ruske invazije obavezalo Sjedinjene Države i njihove saveznike da se direktno uključe u borbu protiv Rusije.


    Pitanje teritorije u nacrtu iz 2022. bilo je sekundarno u odnosu na garancije bezbjednosti.


    Ali diplomate obje strane vidjele su ga kao daleko najveću prepreku miru.


    Ukrajina je, nakon što je napadnuta, željela da joj se garantuje bezbjednost, ali Sjedinjene Države i saveznici bili su oprezni zbog potencijalnog ulaska u rat s Rusijom.


    U skladu sa nacrtom iz 2022. put Ukrajine prema mogućem članstvu u Evropskoj uniji bio bi jednostavniji, a Rusija je tražila da se ograniči broj ukrajinskih oružanih snaga, kao i da se ukinu zakoni koje Moskva smatra da su diskriminatorni prema rusofonom stanovništvu, prenosi Reuters.

    Možda će vam se svidjeti