Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Zelenski: Većina dijelova sjevernokorejske rakete ispaljene na Kijev dolazi iz SAD

    Raskol Trumpa i Muska? Milijarder gomila neprijatelje u administraciji, mora da bira između DOGE-a i Tesle

    Donald Trump i Elon Musk (Izvor: Brandon Bell/Pool via AP)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Djeluje da milijarder i vlasnik "Tesle" Elon Musk sve više pada u nemilost predsjednika SAD Donalda Trumpa, iako je donedavno važio za njegovog najbližeg saradnika.

    ADVERTISEMENT

    Konflikt njih dvojice nije otvoren, ali je svima jasno da se Musku ne sviđaju carine, a posebno trgovinski rat s Kinom sa stopom od 145 posto, zbog čega se oštro sukobio s drugim Trumpovim zvaničnicima.


    U jeku krize u "Tesli", koja ima megafabriku u Šangaju, uvozi dijelove iz Kine, i izvozi vozila na to tržište, Musk je odlučio da smanji angažman na čelu Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) od sljedećeg mjeseca, kako bi se fokusirao na svoju kompaniju.


    U prva tri mjeseca ove godine, "Teslin" prihod od automobilske industrije opao je 20 posto u odnosu na prethodnu na 14 milijardi dolara, dok je zarada po dionici opala za 40 posto na 0,27 dolara. Ukupni prihodi pali su za 9 posto u odnosu na prethodnu godinu na 19,3 milijarde dolara (16,92 milijarde eura). "Tesla" je također suspendirala narudžbe iz Kine za Model S i Model X.


    S druge strane, prihod od proizvodnje i skladištenja energije porastao je za 67 posto. Pritom, dionice "Tesle" porasle su za tri posto u srijedu nakon Muskove najave da će više vremena posvetiti kompaniji.


    U financijskom izvještaju, kompanija je pad prihoda pripisala smanjenoj isporuci vozila, "djelimično zbog ažuriranja modela Y u sve četiri fabrike, smanjene prosječne prodajne cijene vozila zbog prodajnih poticaja“ i negativnih utjecaja na devizni kurs. Međutim, rast usluga proizvodnje i skladištenja energije, zajedno s povećanim prihodima od regulatornih kredita, pomogao je da se djelimično nadoknadi pad prihoda.


    Politički motivirani napadi na imovinu "Tesle" također su odigrali ulogu, pa je financijski direktor Vaibhav Taneja rekao da je "negativan utjecaj vandalizma i neopravdanog neprijateljstva prema našem brendu i ljudima“ otežao isporuke na određena tržišta.


    Burna svađa i psovke u Bijeloj kući


    Zbog situacije u "Tesli" ne čudi što su najbučniji Muskovi sukobi bili s ministrom financija Scott Besantom i Trumpovim savjetnikom za trgovinu Peter Navarrom, kojeg je nazvao "moronom" zbog tarifa, a koji je zastupnik oštrije carinske politike prema zemljama s kojima SAD imaju vanjskotrgovinski deficit.


    Inače, Musk je još na početku Trumpovog mandata lobirao da ministar financija bude Howard Latnick umjesto Besanta, ali je njega Trump postavio za ministra trgovine.


    Najnovija svađa s Besantom oko toga ko će biti na čelu Porezne uprave (IRS) je, prema pisanju Axiosa, prerasla u obostranu viku u prisustvu Trumpa, tokom sastanka prošlog četvrtka.


    Počela je 16. aprila, kada je Trump imenovao Gary Shapleyja, Muskovog kandidata, za vršitelja dužnosti komesara Porezne uprave. Besant je na tom mjestu želio zamjenika ministra finansija Michael Faulkendera. Kako navodi Axios, na osnovu neimenovanih izvora, on je lobirao kod Trumpa da postavi Faulkendera i ljutio se što Musk pravi probleme tako što mu "ide iza leđa".


    U četvrtak, na sastanku u Bijeloj kući, Besant se suočio s Muskom i, kako je rekao jedan izvor, počele su da pljušte psovke.


    Besant je navodno kritikovao Muska zbog pretjeranih obećanja i nedovoljnih rezova u budžetu kao rezultat rada DOGE-a. Musk je navodno uzvratio nazvavši Besanta "Sorosovim agentom“ i optuživši ga da je vodio "propali hedge fond“.


    Prema svjedočenju tog izvora Trump je "pohvalio Besantovu financijsku oštroumnost", a svađa se toliko zahuktala da je jedan od Trumpovih asistenata morao uskočiti i razdvojiti dvojicu zvaničnika.


    Neizvjesna sudbina DOGE-a


    Dok Musk istupa iz DOGE-a, ova agencija će se i sama naći na meti rezova, koje je sprovodila u američkoj birokratskoj mašineriji, sudeći po pisanju Reutersa.


    Naime, članovi Trumpovog kabineta vjerovatno će krenuti u proces ograničavanja utjecaja zaposlenih u DOGE-u i uspostavljanja kontrole nad budžetom i osobljem kada se Musk povuče, rekla su dva izvora u vladi britanskoj agenciji.


    Ovo odjeljenje, koje nije službeno dio vlade, stvoreno je ukazom na dan Trumpovog dolaska na vlast s ciljem da smanji rasipništvo u državnoj upravi, redukcijom radne snage u federalnim institucijama i smanjenjem nepotrebnih troškova i strane pomoći.


    Musk je u utorak potvrdio da će smanjiti svoj angažman u administraciji na jedan ili dva dana u sedmici, zbog čega američki mediji dovode u pitanje budućnost rada agencije. Pritom, Musku kao specijalnom državnom službeniku mandat ističe krajem svibnja. Milijarder je pružio i političko obrazloženje, rekavši da je DOGE nastojao da smanji troškove, čime se zamjerio karijernim birokratima.


    S druge strane, Trumpovi ministri, kako navodi Reuters, smatraju da zaposleni u DOGE-u zadiru u njihova ovlaštenja da zapošljavaju i otpuštaju kadrove, a neki čak nisu bili voljni ispuniti naloge.


    Posljednjih tjedana eskalirale su tenzije unutar Trumpove administracije oko ovlaštenja datog Musku. Tokom ožujske sjednice kabineta, državni sekretar Marco Rubio sukobio se s Muskom, optužujući ga za podrivanje USAID-a, koji je sada pod kontrolom State Departmenta, a sekretar za transport Sean Duffy suprotstavio se Musku zbog predloženih otpuštanja kontrolora leta zbog zabrinutosti za sigurnost u zrakoplovstvu, rekli su izvori "upoznati sa situacijom".


    Ministri su se zalagali za veću kontrolu nad budžetskim odlukama. Također smatraju da će lakše sami sprovoditi ciljana umjesto širokih smanjenja potrošnje, bez Muskovog "visokoprofilnog" prisustva, koje ih ometa, navode anonimni izvori.


    Glavni cilj ministara navodno je povećanje autoriteta svojih ministarstava, da bi oni imali posljednju riječ o tome koji prijedlozi će biti prihvaćeni, čime bi učvrstili svoju ulogu u centru federalne strategije za efikasniju potrošnju.


    "Ministarstvo će imati veću autonomiju i više mu neće trebati Muskov potpis na svaku odluku", rekao je jedan od izvora.


    Promjena dinamike rukovođenja DOGE-om također će dovesti do ponovne procjene uloga i odgovornosti mladih inženjera koje je Musk prvobitno angažirao. Utjecaj inženjera bi mogao da se smanji, dodaje izvor, a oni će biti pod pojačanom kontrolom. Izvor je rekao da će kvalifikacije i autoritet grupe mladih inženjera s malo iskustva u vladi biti dovedeni u pitanje.


    Portparol Bijele kuće: DOGE nastavlja da radi normalno


    Portparol Bijele kuće Harrison Fields odbacio je ideju da Muskovo odustajanje od dosadašnje uloge signalizira promjenu kursa ili utjecaja DOGE-a.


    "Način na koji je DOGE dizajniran je da kabinet već ima autonomiju u pogledu smanjenja potrošnje. DOGE je zapravo bio samo element agencija. Neće biti promjena. DOGE radi bez problema", rekao je Fields i dodao da je rad ovog odjeljenja postao gotovo automatski.


    Reuters dodaje da mnogi, od akademika do onih koji se zalažu za i protiv rada DOGE-a, primjećuju da se napori za smanjenje budžeta ubrzano nastavljaju uprkos Muskovoj promjeni prioriteta, pozivajući se na predsjedničke ukaze koji su pokrenuli razne inicijative i zvaničnike Trumpovog kabineta koji rade na njegovoj agendi.


    "Mnogo toga što je DOGE uradio je internalizirano od strane mnogih ovih agencija i nastavit će se kretati naprijed. To je voz koji je napustio stanicu, teško ga je zaustaviti“, rekao je Nick Bednar, vanredni profesor prava na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Minnesoti koji je pratio otpuštanja u vladi i koji smatra da vladine agencije neće poništiti rezove koje je DOGE napravio.


    Musk je imao utjecaj na niz inicijativa Bijele kuće, od zamrzavanja zapošljavanja u federalnim službama, do nekoliko rundi ponuda za sporazumni raskid zaposlenja, kao i direktiva agencijama da naprave planove za restrukturiranje kako bi smanjile svoje osoblje.


    Njegov zahtjev da zaposleni u federalnim agencijama sažmu ono što su postigli tokom radne sedmice u mejlovima, koji je u početku sprovodila većina ministara, sada je uglavnom prestao da se primjenjuje. Međutim, sam Musk smatra da je dobar dio posla već obavljen.


    "Veliki dio posla koji je neophodan da bi se tim DOGE-a uspostavio i radio u vladi na dovođenju financijske kuće u red je uglavnom obavljen“, rekao je Musk u utorak.


    Možda će vam se svidjeti