Iran neće imati nuklearno oružje, a američki predsjednik Donald Trump zadržava pravo da spriječi da se to dogodi, izjavio je državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država – Marco Rubio.
"Ne želimo rat. Ne želimo da dođe do rata. Ovo nije predsjednik koji je vodio kampanju obećavajući ratove. I, kao što je vrlo jasno rekao, Iran neće imati nuklearno oružje i (Trump) zadržava svako pravo da to spriječi, ali bi više volio da se to postigne mirnim putem", rekao je Rubio za portal Free Press.
Istakao je da je Iran pokazao spremnost za pregovore, dodajući da će SAD učiniti sve što je moguće kako bi se očuvala šansa za mir.
"Ako Iran želi civilni nuklearni program, može ga imati kao i mnoge druge zemlje u svijetu, što znači da može uvoziti obogaćeni materijal. Ali, ako bude insistirao na vlastitom obogaćivanju uranija, tada će biti jedina zemlja na svijetu koja 'nema vojni program', ali i dalje obogaćuje uranij. Mislim da je to problematično. Ali ponovo, dajmo miru šansu. Ne želim rat. Ni predsjednik to sigurno ne želi", dodao je Rubio.
Na pitanje novinara da li su SAD sposobne uništiti nuklearni program Irana, rekao je da Washington „ima opcije“, ali da ne želi da dođe do tog scenarija.
"Trenutno nismo u fazi da prijetimo ili šaljemo takve poruke, jer iskreno, ovo nije predsjednik koji je došao na vlast obećavajući ratove i oružane sukobe. Zato smo fokusirani na Ukrajinu, zato vodimo ove razgovore s Irancima. Daleko smo od bilo kakvog dogovora s Iranom. Svjesni smo da to nije lako", naglasio je sekretar.
Izrazio je sumnju da iransko rukovodstvo zna „kako da dođe do dogovora“, ali je priznao da u Iranu postoji unutrašnja politička dinamika koja utiče na postupke Teherana.
Dodao je da bi bilo kakva vojna akcija trenutno na Bliskom istoku mogla izazvati mnogo širi sukob.
"To neće izgledati kao što ljudi gledaju na televiziji – obaranje nekoliko dronova ili stotine boraca. Zbog toga što je (bivši američki predsjednik Barack) Obama ublažio sankcije Teheranu, Iran je potrošio milijarde dolara na razvoj vojnih kapaciteta, koje sada vidimo kako se koriste, na primjer, u Ukrajini. Da li su SAD sposobne da se suoče s tim i pobijede? Apsolutno. Ali mislim da je važno razumjeti da je to danas mnogo kompleksnije nego što je bilo prije 10 ili pet godina", zaključio je Rubio.