Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Izbor novog pape najkasnije za 20 dana

    Papa Franjo - Ostaće zapamćen po svojoj skromnosti i reformama u Katoličkoj crkvi

    Papa Franjo (Izvor: AP Photo/Andrew Medichini)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Papa Franjo, rođen kao Jorge Mario Bergoglio, 17. decembra 1936. godine u Buenos Ajresu, Argentina, bio je 266. poglavar Katoličke crkve i prvi papa iz Latinske Amerike.

    ADVERTISEMENT

    Izabran je za papu 13. marta 2013. godine, nakon što je njegov prethodnik, Benedict XVI, podnio ostavku.


    Rani život i duhovni poziv


    Jorge Mario Bergoglio potiče iz porodice italijanskih imigranata. Studirao je hemiju, ali je kasnije osjetio poziv ka sveštenstvu. 1958. godine pridružio se Isusovačkom redu (jezuitima) i započeo svoju vjersku formaciju. Studirao je filozofiju i teologiju, a za sveštenika je zaređen 1969. godine.


    Kao pripadnik jezuita, služio je u raznim obrazovnim i crkvenim institucijama u Argentini. Postao je rektor teološkog fakulteta u San Migelu i igrao značajnu ulogu u vođenju reda tokom politički turbulentnih vremena u Argentini.


    Uspon u crkvenoj hijerarhiji


    Papa Jovan Pavle II imenovao ga je 1998. godine za nadbiskupa Buenos Ajresa, a 2001. ga je unaprijedio u kardinala. Tokom službe u Argentini, bio je poznat po skromnosti, jednostavnom načinu života i bliskosti sa siromašnima. Odbijao je luksuzan život, koristio javni prevoz i lično posjećivao najsiromašnije četvrti Buenos Ajresa.


    Izbor za papu


    Nakon iznenadne ostavke pape Benedicta XVI u februaru 2013. godine, Bergoglio je izabran za papu 13. marta 2013. godine, postavši prvi papa iz Latinske Amerike, prvi jezuita na čelu Crkve i prvi papa koji je uzeo ime Franja, inspirisan svetim Franjom Asiškim, simbolom skromnosti i brige za siromašne.


    Pontifikat i ključne reforme


    Tokom svog pontifikata, papa Franjo je nastojao da reformiše Vatikan i Katoličku crkvu, stavljajući naglasak na:


    Siromaštvo i socijalnu pravdu – često je govorio o nejednakosti i potrebi za brigom o marginalizovanima.

    Zaštitu životne sredine – njegova enciklika Laudato Si’ (2015) bila je poziv na ekološku odgovornost.

    Crkvene reforme – zalagao se za transparentnost u Vatikanu, borbu protiv korupcije i seksualnih skandala unutar Crkve.


    Međureligijski dijalog – težio je pomirenju i saradnji s drugim vjerskim zajednicama.


    Kasniji život i zdravstveni problemi


    U posljednjim godinama pontifikata, papa Franjo se suočavao s različitim zdravstvenim problemima, uključujući probleme s plućima, pokretljivošću i bolestima povezanim sa starenjem. Njegovo zdravstveno stanje bilo je promjenljivo, a u posljednjem periodu došlo je do naglog pogoršanja, nakon čega je bio priključen na respirator. Vatikan je danas zvanično saopštio njegovu smrt.


    Njegova smrt označila je kraj jedne ere u Katoličkoj crkvi, ostavljajući za sobom naslijeđe reformi, humanosti i težnje ka Crkvi koja je bliža narodu. Detalji o sahrani i izboru njegovog nasljednika biće saopšteni u narednim danima.

    Možda će vam se svidjeti