Predsjednik Salvadora Nayib Bukele predložio je u nedjelju razmjenu zatvorenika s Venecuelom, sugerišući da će razmijeniti deportovane Venecualce iz Sjedinjenih Država koje njegova vlada drži u zatvoru za, kako je nazvao, "političke zatvorenike" u Venecueli.
U objavi na društvenoj platformi X, upućenoj predsjedniku Nicolasu Maduru, Bukele je naveo brojne članove porodica visokih opozicionih ličnosti u Venecueli, novinare i aktiviste koji su uhapšeni tokom prošlogodišnje izborne akcije južnoameričke vlade.
"Jedini razlog zašto su zatvoreni je zato što su se suprotstavili vama i vašoj izbornoj prevari. Međutim, želim da predložim humanitarni sporazum koji uključuje repatrijaciju 100% od 252 Venecuelanca koji su deportovani, u zamjenu za oslobađanje i predaju identičnog broja (252) od hiljada političkih zatvorenika koje držite”, naveo je Bukele.
Među onima koje je naveo bili su i zet bivšeg predsjedničkog kandidata Venecuele Edmunda Gonzáleza, brojni politički lideri koji traže azil u argentinskoj ambasadi u Venecueli i, kako je rekao, 50 zatočenih državljana iz više različitih zemalja širom svijeta. Bukele je naveo i majku opozicionog lidera Marije Corine Machado, čiju je kuću, kako je ekao, opkolila venecuelanska policija u januaru.
Bukele je rekao da će zatražiti od ministarstva spoljnih poslova El Salvadora da bude u kontaktu s Madurovom vladom.
Tužilaštvo Venecuele je odgovorilo u nedjelju naveče, nazvavši Bukeleove izjave "ciničnim", dok su njega nazvali "neofašistom", prenosi AP.
Od Bukeleove vlade se tražilo da venecuelanskoj vladi dostavi spisak pritvorenih osoba, kao i njihov pravni status i medicinske izvještaje.
“Postupanje prema Venecuelancima u Sjedinjenim Državama i El Salvadoru predstavlja ozbiljno kršenje međunarodnog prava o ljudskim pravima i predstavlja zločin protiv čovječnosti”, navodi se u saopštenju.
Prijedlog dolazi nakon što se El Salvador našao pod oštrom međunarodnom kontrolom jer je prihvatio Venecuelance i Salvadorce koje je protjerala Trumpova administracija, koja ih je optužila da su navodni članovi bande. Deportovani su zatvoreni u “mega-zatvoru” poznatom kao Centar za zatvaranje terorizma (CECOT), koji je izgradila Bukeleova vlada tokom njegovog razbijanja bandi u zemlji.
Kontroverze su se nastavile tek nakon što je otkriveno da je otac iz Marylanda oženjen američkim državljaninom Kilmarom Abregom Garsijom , greškom deportovan. Vrhovni sud SAD naredio je američkoj vladi da olakša njegov povratak, ali nema znakova da će se to dogoditi.
Salvadorski nadbiskup José Luis Escobar Alas pozvao je u nedjelju Bukelea da "ne dozvoli da zemlja postane veliki međunarodni zatvor".
Uprkos kontroverzi, Bukele je tvrdio da su svi ljudi koje je držao u zatvoru bili “dio operacije protiv bandi poput Tren de Aragua u Sjedinjenim Državama”.