Komisija je u petak potvrdila da će povjerenik EU za trgovinu Maroš Šefčovič u ponedjeljak otputovati u SAD na sastanke na visokom nivou sa svojim kolegama.
Povjerenik EU za trgovinu Maroš Šefčovič otputovat će u ponedjeljak u Washington na sastanke s američkim ministrom trgovine Howardom Lutnickom i američkim trgovinskim predstavnikom Jamiesonom Greerom, rekao je u petak glasnogovornik Komisije Olof Gill.
Komisija se nada da će napredovati u pregovorima o tarifama, nakon višesedmične blokade.
"EU je spremna pronaći obostrano korisne ishode, obostrano korisne dogovore s našim američkim kolegama kako bi se izbjegle tarife i izbjegla svaka štetna eskalacija koja bi bila štetna s obje strane Atlantika“, rekao je Gill.
EU je ponudila da izjednači američke i EU tarife na 0% na industrijsku robu. SAD trenutno nameću 25% tarifa na uvoz aluminija i čelika iz EU, 25% tarifa na automobile iz EU i 10% tarifa na sve sektore.
"Ponudili smo tarife nula za nula za industrijsku robu, kao što smo uspješno učinili s mnogim drugim trgovinskim partnerima“, rekla je u ponedjeljak predsjednica Komisije Ursula von der Leyen prije nego što su SAD najavile 90-dnevnu pauzu.
Komisija je u četvrtak suspendovala mjere odmazde na listu američkih proizvoda koje su države članice usvojile u srijedu protiv američkih tarifa na aluminij i čelik, želeći dati šansu pregovorima sa SAD-om.
Povjerenik EU za ekonomiju Valdis Dombrovskis procijenio je u petak utjecaj trgovinskog rata koji je pokrenula američka administracija. Prema podacima Komisije, američki BDP bi se smanjio za 0,8% do 1,4% do 2027. godine, tvrdio je. „Negativan utjecaj na EU bio bi manji nego na SAD, oko 0,2% BDP-a“, rekao je Dombrovskis.
"Ako se carine smatraju trajnim ili ako ciljane zemlje uzvrate, izazivajući trgovinski rat, ekonomske posljedice bi bile negativnije: do 3,1%-3,3% za SAD, 0,5%-0,6% za EU i 1,2% za svjetski BDP, dok bi globalna trgovina pala za 7,7% u roku od 3 godine“, dodao je.