Nove procjene slučajeva malih boginja u svijetu objavljene su u zajedničkom izvještaju Svjetske zdravstvene organizacije i Centara za kontrolu i prevenciju bolesti.
Nove procjene slučajeva malih boginja u svijetu objavljene su u zajedničkom izvještaju Svjetske zdravstvene organizacije i Centara za kontrolu i prevenciju bolesti.
Bilo je više od 306.000 slučajeva u regionu, koji uključuje dijelove centralne Azije, 2023. godine, u odnosu na oko 99.700 u 2022.
Zajednički izvještaj Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) otkrio je da je prošle godine u svijetu bilo 10,3 miliona slučajeva malih boginja.
To je predstavljalo porast od 20 posto u broju slučajeva širom svijeta od 2022. godine, pokazuju podaci SZO i CDC-a.
Male boginje su vrlo zarazan virus, koji uglavnom pogađa djecu, ali se može spriječiti s dvije doze vakcina. To može dovesti do zdravstvenih komplikacija i smrti.
Pokrivenost od 95 posto ili više zemlje ili zajednice je neophodna da bi se spriječile epidemije morbila.
'Zaustavljena imunizacija'
Novi izvještaj procjenjuje da je samo 83 posto djece u svijetu prošle godine primilo prvu dozu vakcine protiv malih boginja, a nešto manje od tri četvrtine je primilo drugu dozu.
„Porast broja slučajeva uzrokovan je zastojem u globalnoj pokrivenosti imunizacijom“, rekla je dr Natasha Crowcroft, viši tehnički savjetnik za male boginje i rubeolu u SZO, na konferenciji za novinare u četvrtak.
“Svaka pojedinačna država na svijetu ima pristup vakcini protiv malih boginja, tako da nema razloga zašto bi bilo koje dijete trebalo biti zaraženo bolešću i nijedno dijete ne bi umrlo od morbila”, dodala je.
Vakcinacija je spriječila 60,3 miliona smrtnih slučajeva od malih boginja od 2000. godine, navodi se u izvještaju koji je otkrio da je oko 22 miliona djece propustilo prvu dozu vakcine protiv malih boginja 2023. godine.
"Većina ove djece živi u zemljama s niskim prihodima i zemljama s krhkim, konfliktnim ili ranjivim okruženjima gdje je rizik od smrti od malih boginja najveći", rekao je Crowcroft.
Kakva je situacija u Europi?
„Postojao je zaista veliki porast u evropskoj regiji, ali je sa nešto manje od 100.000 slučajeva došlo do nešto više od 300.000 slučajeva“, rekao je Crowcroft.
"Dakle, iako je to povećanje od preko 200 posto, apsolutni brojevi su mnogo manji", dodala je.
To je zbog zastoja u obuhvatu vakcinacije i povećanja broja epidemija, kažu stručnjaci.
Izvještaj pokazuje da je broj slučajeva u Europi i dalje relativno nizak u poređenju sa drugim regionima.
Prema nedavnom izvještaju Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), 30 država Europske unije i Europskog ekonomskog prostora prijavilo je ukupno više od 18.000 slučajeva morbila između septembra 2023. i avgusta 2024. godine.
Rumunija je imala najveći broj slučajeva malih boginja u EU, sa više od 14.000 prijavljenih slučajeva u tom periodu.
Zdravstvene organizacije su ranije upozoravale na "alarmantan porast" slučajeva malih boginja u Evropi zbog neoptimalne pokrivenosti vakcinama.
Globalno, europska regija, koja uključuje dijelove centralne Azije, još uvijek ima drugi najmanji broj oboljelih od malih boginja nakon Amerike.
Region s najvećim brojem slučajeva bila je Afrika sa procijenjenih 4,8 miliona slučajeva, koja je također imala skoro polovinu svih “velikih i ometajućih izbijanja”.
Jugoistočna Azija imala je drugi najveći broj oboljelih od malih boginja sa procijenjenih 2,9 miliona slučajeva.