Rusija nastavlja operaciju čišćenja Crnog mora u Kerčkom moreuzu, nakon izlivanja nafte iz dva ruska tankera pogođena olujom prošlog decembra, prema ruskim vlastima.
Rusija nastavlja svoju opsežnu operaciju čišćenja u Kerčkom moreuzu u Crnom moru, saopštilo je Ministarstvo za vanredne situacije, nakon izlivanja nafte koju su izazvala dva ruska tankera pogođena olujom prošlog decembra.
Izlijevanje, koje je ispustilo najmanje 3.700 tona mazuta, dogodilo se sredinom decembra.
Kerčki moreuz, koji odvaja poluostrvo Krim koji je okupirala Rusija od kopnene Rusije, vitalna je globalna pomorska ruta koja povezuje unutrašnje Azovsko more sa Crnim morem. Također je postala značajna tačka sukoba između Rusije i Ukrajine otkako je Moskva anektirala poluostrvo 2014. godine.
Incident se dogodio kada je tankere Volgonjeft-212 i Volgonjeft-239 zahvatila oluja, prelomivši jedan na pola zbog čega je potonuo, pri čemu je jedan član posade poginuo, dok se drugi tanker nasukao i iz njega počela da curi nafta.
Ministarstvo za vanredne situacije saopštava da je očišćeno više od 418,7 kilometara obale i uklonjeno više od 154.300 tona kontaminiranog pijeska i zemlje. Procjenjuje se da je 913 miliona eura potrošeno na tekuće napore čišćenja, navodi ruska vladina organizacija za zaštitu okoliša Rospotrebnadzor.
Ruski predsjednik Vladimir Putin nazvao je izlivanje nafte "ekološkom katastrofom".
U međuvremenu, Viktor Danilov-Daniljan, viši ruski naučnik, opisao je izlijevanje u ruske medije kao jednu od najgorih "ekoloških katastrofa" u zemlji u 21. vijeku.
U decembru je Mihail Podoljak, savjetnik šefa ureda ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, opisao izlijevanje nafte kao „ekološka katastrofa velikih razmjera” i pozvao na dodatne sankcije ruskim tankerima.