Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

U Gazi ubijeno 12 hiljada učenika i studenata

    Kako kolaps njemačke vlade utječe na Europsku uniju

    Olaf Scholz (Izvor: AP Photo/Markus Schreiber)
    Euronews.com
    Objavljeno

    Kolaps njemačke vlade, koji je uslijedio samo nekoliko sati nakon što je američki predsjednik Donald Trump izabran po drugi put, izazvao je šokove širom Europe. Ali šta to znači za ostatak EU?

    ADVERTISEMENT

    Nakon raspada njemačke vladine koalicije u srijedu, kancelar Olaf Scholz rekao je da će održati glasanje o povjerenju u januaru, što bi moglo utrti put za nove izbore već u martu. Opoziciona stranka CDU, međutim, zahtijeva da Scholz održi glasanje već sljedeće sedmice, što bi moglo dovesti do novih izbora krajem januara, piše Euronews.


    Koalicija se raspala zbog nepopravljivih razlika oko kućnog budžeta za 2025. godinu, iako su njihove posljednje tri godine na vlasti bile uzburkane stalnim međustranačkim borbama. Razlike između stranačkih politika također su uvećane nizom kriza koje su jednu za drugom pogodile Europu i Njemačku.


    Kada je 2021. godine izabrana koalicija "Semafor", posljedice COVID-a tek su počele. Rusija još nije započela svoju invaziju na Ukrajinu u punom obimu, a plinovod Sjeverni tok 2 uskoro je trebao biti zatvoren, zbog čega su cijene energije i troškovi rasli.


    Socijaldemokrati (SPD), Zeleni i liberali (FDP) su se više puta sukobljavali, izazivajući velike medijske kritike u Njemačkoj.


    Njemačka vlada sada je uronjena u potpuni haos jer je američki predsjednik Trump izabran za drugi mandat, što je vrlo vjerovatno da će Evropa morati pojačati svoju sigurnost i odbranu jer SAD slijede politiku okrenutu prema unutra.


    Ali da li je, međutim, pitanje vremena?


    Stručnjak za politiku EU dr. Thu Nguyen kaže za Euronews da se raspad moralo dogoditi.


    "Na domaćem planu, raspad koalicije je bio neizbježan. Znakovi su bili i prethodnih dana, a razlike i sukobi između tri koaliciona partnera jednostavno su bili preveliki za prevazilaženje", kaže ona i dodaje da je tajming nesrećan s obzirom da EU i Njemačkoj trebaju snažno vodstvo.


    No, dr. Nguyen se nada da će situacija biti privremena i da će se ublažiti čim druga vlada dođe na vlast, iako kaže da EU mora osigurati da "postoji zajednički evropski odgovor na izbore u SAD-u".


    Jedna od najvećih briga koju ima je da bi lideri kao što su Viktor Orban i Giorgia Meloni mogli "progurati viziju Europske unije koja je možda više proruska, ili manje zelena, ili čak teže po pitanju migracija jer će se osjećati osnaženo rezultati američkih izbora."


    Rizik bi ovdje bio da bi se Europa mogla još više rascijepiti: "Bez funkcionalne vlade u Njemačkoj i sa vrlo oslabljenim francuskim predsjednikom i francuskom vladom, jednostavno nedostaje rukovodstvo", kaže ona.

    Možda će vam se svidjeti

    Nijemci analizirali: Samo Estonija dopušta više šuteva na gol od BiH

    Njemačka ne prihvata Borrellov prijedlog o prekidu dijaloga s Izraelom

    Džamija u Njemačkoj ponudila prostor vrtiću oštećenom u poplavama