Sjedinjene Države će 24. februara predstaviti Generalnoj skupštini UN "istorijsku" rezoluciju o rješavanju sukoba u Ukrajini, izjavio je američki državni sekretar Marco Rubio te je pozvao članice UN da je podrže.
Američki predsjednik Donald Trump posvećen je okončanju sukoba u Ukrajini, rekao je Rubio na mreži X, prenosi Srna.
On je dodao da će SAD 24. februara ponuditi Generalnoj skupštini UN istorijsku rezoluciju koju bi trebale da odobre sve članice svjetske organizacije.
"Sjedinjene Države su predložile jednostavnu, istorijsku rezoluciju u Ujedinjenim narodima za koju pozivamo sve države članice da podrže kako bi zacrtale put ka miru", rekao je Rubio u izjavi, ne komentarišući detaljno sadržaj predložene rezolucije.
Rezolucija je u skladu sa Trumpovim stavom da UN trebaju da se vrate svojoj osnovnoj svrsi sadržanoj u Povelji - održavanju međunarodnog mira i bezbjednosti, uključujući mirno rješavanje sporova, navodi se u saopštenju američkog State departmenta.
Rezolucija dolazi u vrijeme treće godišnjice ruske “specijalne vojne operacije” u Ukrajini, koja pada u ponedjeljak, kada će Generalna skupština UN-a glasati o neobavezujućim rezolucijama. Tekst rezolucije dovodi do sukoba između SAD-a i Evrope, a koji dolazi usljed preokreta Trumpove administracije u odnosima prema Rusiji, otvarajući pregovore s Moskvom nakon nekoliko godina izolacije.
Evropski lideri su bili užasnuti što njihovi zvaničnici i oni iz Ukrajine nisu pozvani na preliminarne američko-ruske razgovore prošle sedmice u Saudijskoj Arabiji, a sada im je rezolucija novi kamen spoticanja u odnosima sa SAD-om.
Vrlo kratak američki nacrt rezolucije nudi žalovanje zbog "tragičnog gubitka života tokom rusko-ukrajinskog sukoba" i "preklinje za brzo okončanja sukoba i dodatno podstiče trajni mir između Ukrajine i Rusije".
Ruski ambasador u UN-u Vasilij Nebenzia rekao je novinarima UN-a o američkoj rezoluciji: "To je dobar potez".
Rusija je takođe predložila amandman, nastojeći da se doda fraza "uključujući rješavanje njegovih korijenskih uzroka", tako da posljednja rečenica američke rezolucije glasi, "zahtijeva brzi završetak sukoba, uključujući rješavanje njegovih korijenskih uzroka, i dalje poziva na trajni mir između Ukrajine i Rusije".
Nasuprot tome, nacrt rezolucije EU i Ukrajine govori o "punoj ruskoj invaziji na Ukrajinu" i podsjeća na potrebu implementacije svih prethodnih skupštinskih rezolucija "usvojenih kao odgovor na agresiju na Ukrajinu". Ističe se zahtjev da Rusija "odmah, potpuno i bezuslovno povuče sve svoje vojne snage sa teritorije Ukrajine unutar njenih međunarodno priznatih granica" i njen zahtjev za hitnim prekidom svih neprijateljstava.