Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Rubio predlaže plan u tri koraka za rješavanje sukoba u Ukrajini

    Bajka o ljubavi kakvu ne zamišljate: Priča o dječjem braku i borbi za slobodu

    Neobični brak iz nužde (Izvor: UNFPA)
    UNFPA, Euronews.ba
    Objavljeno

    Priče o tome kako se parovi upoznaju (u školi ili na poslu, preko prijatelja ili porodice, na aplikaciji za upoznavanje) i stvarni prijedlog (preko romantične večere na Valentinovo! Na plaži pri zalasku sunca! U Taj Mahalu!) obično su daleki realnosti.

    ADVERTISEMENT

    No, to nije bio slučaj s Iman, koja je svog budućeg muža upoznala na 10 minuta u onome što se smatralo "zaručničkim" sastankom dan prije nego što se brak trebao održati.


    Kako su se upoznali


    Salim je čuo da postoji čovjek u selu koji je voljan udati svoju kćer.


    On i Imanin otac, Ismael, dogovorili su cijenu za nevjestu od 600.000 jemenskih riala (oko 1.000 USD) i 20 grama zlata.


    Sljedeći mjesec, Salim je posjetio Ismaelovu kuću i prvi put se s njom sreo na 10 minuta.


    Taj kratki susret smatran je "zaručničkim".


    Već sljedeći dan, Iman je ostala kod kuće dok su Ismael i Salim otišli u okružni centar kako bi potpisali brakovni ugovor.


    Njezin otac je dao sve informacije, uključujući, netačnu, Imaninu dob kao 15 godina.


    Njezin pristanak nije bio potreban od strane sudskog savjetnika.


    Samo što osmogodišnja Iman nije razumjela što se događa.


    Nakon što je bračni ugovor potpisan, održana je svečana priredba.


    Nosila je novu haljinu nakon što joj je frizerka uredila kosu, a neko joj je nanio šminku na lice što je značilo da će uskoro postati žena.


    Na rukama je imala složeni dizajn kane.


    Na rukama kana (Izvor: UNFPA)


    Bila je vrlo sretna jer je mislila da se igra odijevanja, a to ju je činilo odraslom dok je igrala s drugom djecom na vlastitim vjenčanim svečanostima.


    S obzirom na dugotrajni sukob u Jemenu, pravni pokušaji da se postavi minimalna dob za brak na 18 godina su propali.


    Gotovo dvije trećine djevojčica u zemlji udaju se prije 18. godine, a mnoge čak i prije 15. Djevojčice u raseljenim populacijama najranjivije su. Brakovi djece nisu nezakoniti u Jemenu, a jedina zaštita koju djevojčice imaju je Zakon o ličnom statusu koji zabranjuje seksualni odnos dok djevojčica ne dosegne pubertet.


    Općenito, policija i pravosuđe djelovat će kada se prijavi dječji brak.


    Anecdotalni dokazi iz nekoliko zdravstvenih ustanova u Imaninoj matičnoj pokrajini pokazuju povećan broj mladih nevjesta koje doživljavaju fizičko nasilje i seksualno zlostavljanje na prvi bračni dan.


    Također, više djevojčica mlađih od 16 godina dolazi sa komplikacijama pri porodu i za carski rez.


    Mnoge djevojčice nemaju rodne listove, a običajna dob koja se unosi u brakovne ugovore je 15 ili više, bez obzira na stvarnu dob djevojčice.


    UNFPA podržava devet skloništa za zaštitu žena i 51 sigurno mjesto za žene i djevojčice diljem zemlje, koja nude psihosocijalnu podršku, obrazovanje životnih vještina, obuku za zapošljavanje i mogućnosti ekonomske osnaživanja.


    Porodica


    Umjesto vjenčani vikend ispunjen dobrodošlicama, probama večera, prijemima nakon ceremonije, zabavama nakon sati i oproštajnim doručcima, vremenski okvir dječje nevjeste može nositi izgubljene prilike, adolescentne trudnoće, nasilje, zlostavljanje i psihološku traumu.


    Njezin djetinjstvo je završeno. Odmah.


    Dječji brak je pokretač adolescentnih trudnoća, jer mlade žene možda ne znaju o tome, nemaju pristup ili im muž i svekrve ne dopuštaju koristiti planiranje porodice.


    Podložne su spolno prenosivim infekcijama i možda nisu spremne fizički ili emocionalno za majčinstvo. Globalno, jedna od tri djevojčice će roditi prije nego napuni 20 godina, a komplikacije pri trudnoći i porodu vodeći su uzrok smrti djevojčica između 15 i 19 godina.


    Također, mogu razviti devastirajuće ozljede pri porodu poput obstetričke fistule. Za neke, ako dijete nije dječak, majka može doživjeti nasilje od svog muža i njegove porodice.


    Adolescentni porodi čine 16 posto svih poroda.


    Gotovo polovica prvih poroda adolescenata dolazi od dječjih majki od 17 godina i mlađih; 6 posto dolazi od dječjih majki od 14 godina i mlađih.


    Više od 50 posto dodatnih poroda u adolescenciji događa se unutar 23 mjeseca od posljednjeg poroda.


    Djevojčice koje ulaze u dječje brakove ili rane veze obično odustaju od škole.


    U bliskoj budućnosti mogu postati društveno izolirane i patiti od psihosocijalnih poremećaja ostavljajući prijatelje i porodice da žive u domu gotovo nepoznatog.


    Dugoročno, bez obrazovanja, ekonomska neovisnost postaje gotovo nemoguća.


    Salim, mladoženja (Izvor: UNFPA)


    Ako brak završi, njezine prilike da zaradi i podrži sebe, da ne spominjemo bilo koju djecu, ograničene su, a siromaštvo postaje način života.


    Nasilje i zlostavljanje u dječjim brakovima nisu rijetkost od strane muža, njegove porodice ili oboje.


    Djevojčice koje su se udale prije 15. godine imaju procijenjenih 41 posto veću vjerojatnost da će doživjeti nasilje od intimnog partnera nego žene koje su se udale nakon 18. godine.


    Mlade žene ne osjećaju da imaju pravo na žalbu i često pate u tišini ili još gore.


    Šansa za novi život


    Partner UNFPA-a, Jemenski ženski savez (YWU), reagirao je na glasine o 8-godišnjoj djevojčici koja se udaje. YWU je prijavio slučaj okružnom odvjetniku, koji je potom imenovao pravnog savjetnika da istraži Imanin slučaj.


    Budući da je Iman izgledala znatno mlađe od 15 godina koliko je navedeno u bračnom ugovoru, pravni savjetnik je zatražio od sudskog savjetnika da ne oslobodi ugovor dok se ne utvrdi njezina dob.


    Nakon što je Imanina dob potvrđena od strane rođaka, pravni savjetnik podnio je tužbu protiv njezina oca Ismaela, Salima i dvojice svjedoka te podnio zahtjev za razvod.


    Odvjetnik je organizirao da Imanina teta Afaf brine o njoj tokom postupka razvoda; kasnije joj je dodijeljeno starateljstvo nad Imanom, Yasserom i Amal.


    Ismael je potpisao pismo da je neće pokušati ponovno udati.


    Iman je bila u braku na papiru samo dvije sedmice.


    U septembru je počela treći razred.


    Porodično stablo (Izvor: UNFPA)


    Naša zakletva


    Mnoge djevojčice nisu spašene kao Iman.


    Više od 650 miliona žena i djevojčica diljem svijeta danas je bilo udano ili u neslužbenim brakovima prije 18. godine.


    Dječji brak je kršenje ljudskih prava pokrenuto siromaštvom i rodnom nejednakošću, među ostalim faktorima.


    Porodice u siromaštvu brak gledaju kao način da se oslobode finansijskog tereta, da im se ekonomski pomogne ako se za kćer daje stoka ili novac ili da se povjere njezino staranje porodice koja je sposobna pružiti skrb za nju.


    Dječji brakovi mogu porasti u humanitarnim i krhkim okruženjima jer sukobi, raseljavanje i klimatske katastrofe mogu uništiti sredstva za život i poremetiti obrazovanje.


    Iako je gotovo univerzalno zabranjen, oko 12 miliona djevojčica očekuje se da će se svake godine udati.


    Oduzimanje djevojčici ili ženi prava da odluči kada će se udati ima ozbiljne posljedice za njezino zdravlje i dobrobit, uključujući ranu trudnoću, nasilje, zlostavljanje i psihološku traumu.


    Globalni program UNFPA-UNICEF za ubrzanje akcije u borbi protiv dječjih brakova djeluje u 12 zemalja s visokom prevalencijom dječjih brakova.


    Program nastoji djelovati na širokoj razini i ne ostaviti nikoga iza sebe: U 2020. godini, 4,1 milion adolescenata sudjelovalo je u intervencijama životnih vještina i sveobuhvatnog obrazovanja o seksualnosti tokom godine; više od 160.000 adolescentnih djevojčica dobilo je podršku za upis i/ili ostanak u osnovnoj ili srednjoj školi; više od 6,3 miliona dječaka i muškaraca došlo je do poruka koje se odnose na štetne muškostne norme i rodne norme; a 1.150 tačaka pružanja usluga podržano je u pružanju usluga osjetljivih na djevojčice.


    Cilj održivog razvoja 5 je postizanje rodne ravnopravnosti i osnaživanje svih žena i djevojčica, što uključuje okončanje štetne prakse dječjih brakova do 2030. godine.


    Moramo ubrzati napredak kako djevojčice ne bi bile lišene svog djetinjstva i postale žene prije nego što budu spremne i voljne. Njezin vjenčani dan trebao bi biti početak novog poglavlja u njezinom životu, a ne početak doživotne kazne.


    Njezin brak trebao bi biti slobodno odabrani izbor, a ne uvjetovan okolnostima, i trebao bi biti vođen ljubavlju, a ne gubitkom ili nedostatkom. To je nešto što treba proslaviti.


    Popis darova


    U nekim dijelovima svijeta, parovi koji su se zaručili stvaraju vjenčani popis darova (također nazvan popis darova za mladu ili vjenčani popis) s traženim stvarima kako bi olakšali darivanje gostima koji žele dati dar.


    Okončanje dječjih brakova do 2030. godine u 68 prioritetskih zemalja zahtijeva ulaganja u ukupnoj vrijednosti od 24,1 milijardi dolara.


    Samo u SAD-u, godišnje se na vjenčane darove troši 19 milijardi dolara.

    Možda će vam se svidjeti