Brzo preuzimanje dvije američke vladine agencije od strane Elona Muska omogućilo je milijarderu rođenom u Južnoj Africi da stekne neviđenu kontrolu nad američkim savezničkim radnim okvirom od 2,2 miliona članova i počne drastično preoblikovati vladu.
Najbogatiji čovjek na svijetu i saveznik predsjednika Donalda Trumpa, Musk, 53, u posljednje dvije sedmice stvorio je novi centar moći u Washingtonu dok provodi Trumpovu inicijativu za smanjenje troškova i smanjenje veličine američke vlade.
Izvršni direktor Tesle (TSLA.O) i osnivač SpaceX-a, Musk je brzo djelovao od Trumpove inauguracije 20. januara, raspoređujući timove trenutnih i bivših zaposlenika svojih kompanija kao svoje agente.
Muskove akcije izazvale su val panike među vladinim radnicima i javne proteste u Washingtonu, a povremeno su prijetile zasjeniti Trumpov vlastiti plan.
Trumpov naizmjenični trgovinski rat s Kanadom i Meksikom natjecao se ovaj tjedan za naslovne stranice s Muskovim naporima da zatvori USAID, Agenciju za međunarodni razvoj, glavnu američku humanitarnu agenciju koja pruža pomoć svijetu.
Muskovi napori dio su ogromne restrukturacije vlade koju vodi Trump, koji je otpustio i stavio na margine stotine državnih službenika u svojim prvim koracima prema smanjenju birokracije i instaliranju više lojalista.
Amerikanci svjedoče "iznimnoj centralizaciji moći u rukama osobe koja nema najvišu sigurnosnu dozvolu i koja nije prošla kroz proces potvrde Senata", rekao je Don Moynihan, profesor na Ford School of Public Policy na Sveučilištu Michigan. "Musk ima neviđenu i centraliziranu kontrolu nad osnovnom infrastrukturom vlade", dodao je.
Unatoč tome, Musk djeluje po Trumpovoj volji. Predsjednik je novinarima u ponedjeljak rekao da milijarder mora tražiti odobrenje Bijele kuće za bilo koju svoju akciju.
"Elon ne može učiniti ništa bez našeg odobrenja, a mi ćemo mu odobriti kad to bude prikladno; a kad nije prikladno, nećemo. Ali on izvještava nas."
Na pitanje koga se više boje u pogledu mogućnosti otkaza, zaposlenik Generalne uprave za usluge, koja upravlja saveznim imanjima i uslugama, rekao je: "Musk. Niko zapravo ne priča o Trumpu."
Trump je Muska postavio na čelo onoga što obojica nazivaju Ministarstvom za učinkovitost vlade. Iako nosi to ime, to nije ministarstvo, Musk ne prima državnu plaću, a stvaranje DOGE odmah je izazvalo tužbe od strane vladinih sindikata, nadzornika i organizacija za javni interes.
Tko točno čini DOGE nije jasno. Trumpova administracija nije objavila popis zaposlenika DOGE. Također nisu rekli kako se plaćaju, koliko ih je prešlo u svaku agenciju i jesu li to vladini radnici.
To postavlja pitanja o tome kome odgovaraju – Musku ili Trumpu kao šefu izvršne vlasti.
Musk i njegovi DOGE zapovjednici preuzeli su Ured za ljudske resurse (OPM) i Generalnu upravu za usluge (GSA) zajedno s njihovim računalnim sustavima.
OPM je odjel za ljudske resurse američke vlade, koji nadgleda 2,2 miliona državnih radnika. Iz tog ureda su prošli tjedan poslane e-pošte koje federalnim zaposlenicima nude financijske poticaje za odlazak.
GSA nadgleda većinu vladinih ugovora i upravlja saveznim imanjima.
Prema izvorima, najmanje četiri trenutna i bivša Muskova suradnika dio su tima koji je preuzeo OPM, isključujući neke viši menadžere iz njihovih vlastitih računalnih sistema.
Musk je prošlog četvrtka posjetio GSA, rekao je dužnosnik, dok su članovi njegovog tima prešli u agenciju.
U petak je Muskov tim dobio pristup sustavu plaćanja Ministarstva financija SAD-a, koji šalje više od 6 triliona dolara godišnje u ime saveznim agencija i sadrži osobne podatke miliona Amerikanaca koji primaju mirovine, porezne povrate i druge isplate od države.
Michael Linden, viši dužnosnik tijekom administracije bivšeg predsjednika Joea Bidena u Uredu za upravljanje i proračun (OMB), moćnoj agenciji koja nadgleda savezni proračun, rekao je da pristup Muskovih pomoćnika sustavima plaćanja daje im iznimne potencijale za moć. "Oni bi mogli birati koji se plaćanja federalna vlada izvršava", rekao je Linden u intervjuu.
Ni Musk ni Bijela kuća odmah nisu odgovorili na zahtjev za komentar.
Trump je više puta rekao da je savezni birokratski aparat naduven i neučinkovit, te da ga treba smanjiti.
Također optužuje mnoge savezne radnike da su liberalni ideolozi koji žele ometati njegov plan.
Musk premašuje svoja ovlaštenja
"Mi koji smo radili u Muskovim tvrtkama možemo vidjeti njegove otiske prstiju posvuda unutar federalne vlade", rekao je Thomas Moline, bivši viši avioničar SpaceX-a. "To je vrlo improvizirana stvar, s Muskovim lojalistima koji se trude ispuniti svaku njegovu želju i kapric što je brže moguće."
Stručnjaci za upravljanje kažu da se čini da je Musk već otišao dalje od mandata koji mu je dao izvršni nalog koji je Trump potpisao uspostavljajući DOGE 20. januara.
Taj nalog naložio je DOGE-u da modernizira federalnu tehnologiju i softver "kako bi maksimizirao vladinu učinkovitost i produktivnost".
Ostali nalozi o zamrzavanju zapošljavanja i zapošljavanju kažu da DOGE treba surađivati s drugim agencijama kako bi dao preporuke.
Musk i njegovi pomoćnici čini se da rade mnogo više od samo davanja preporuka.
Zaposlenici DOGE-a sukobili su se s sigurnosnim dužnosnicima zbog pristupa osjetljivim podacima u sjedištu USAID-a u Washingtonu i bili su uvelike uključeni u smanjenje veličine agencije.
Strah je zahvatio mnoge civilne službenike, a oni su se okrenuli Redditu, Signalu i Facebooku kako bi izvijestili o onome što se događa unutar njihovih agencija i diskutirali o tome kako reagirati.
Također upozoravaju da DOGE osoblje vodenim žigovima i na druge načine ugrađuje identifikatore poput dodatnog razmaka u e-porukama kako bi pratili osumnjičene "curenja".
Muskovi kritičari, uključujući demokratske zakonodavce, optužuju ga za nasilno preuzimanje vlade. Savezni sindikati radnika tužili su kako bi blokirali Muskov pristup osjetljivim računalnim sustavima.
"Nemamo četvrtu granu vlade pod imenom Elon Musk", rekao je američki kongresmen Jamie Raskin, demokrat iz Marylanda, novinarima tijekom protesta ispred sjedišta USAID-a.
Prekretnica
Ponovivši jezik koji je Musk koristio kada je smanjio broj zaposlenika Twittera nakon kupovine ove društvene mreže 2022. godine, e-pošta je poslana svim vladinim zaposlenicima pod nazivom "Prekretnica" nudeći im odgodu otkaza, plan koji bi zaposlenicima omogućio isplate do rujna ako pristanu dati ostavku do 6. februara.
Druga e-pošta poticala je vladine radnike da potraže produktivnije poslove u privatnom sektoru. Savezni sindikati zaposlenika pozvali su radnike da ne prihvate ovu ponudu, upozoravajući da bi mogla biti nezakonita jer nije jasno kako bi se isplate financirale.
Sindikat koji predstavlja zaposlenike podnio je tužbu u utorak kako bi blokirao administrativni plan o kupovinama, iako je američki dužnosnik rekao Reutersu da više od 20.000 zaposlenika planira dati otkaz.
Nick Bednar, vanredni profesor prava na Pravnom fakultetu Sveučilišta Minnesota, rekao je da je duboko zabrinjavajuće što Musk i njegovi pomoćnici imaju toliko moći nad saveznim osobljem i saveznim isplatama "kada očito imaju vrlo malu odgovornost".
Također je bilo iznimno što je Musk, čije kompanije imaju višestruke ugovore s američkom vladom, postavljen na poziciju koja bi podigla mnoga pitanja o sukobima interesa.