Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus zatražio je od zdravstvenih zvaničnika država članica da izvrše pritisak na Washington kako bi preokrenuli odluku predsjednika Donalda Trumpa da povuče SAD iz ove agencije Ujedinjenih nacija.
Na zatvorenom sastanku sa diplomatama, zvaničnici SZO insistirali su da će SAD biti pogođene gubitkom pristupa ključnim informacijama o globalnim epidemijama bolesti.
Međutim, prema internim materijalima sa sastanka do kojih je došao AP., zemlje su tražile od SZO da objasni kako planira da se nosi s izlaskom svog najvećeg donatora.
"Finansijski udar biće veoma značajan, a ako svijet ne popuni finansijsku prazninu koja dolazi, Svjetska zdravstvena organizacija biće veoma, veoma teško pogođena", rekao je Matthew Kavanagh, direktor Centra za globalnu zdravstvenu politiku i politiku na Univerzitetu Georgetown.
Za period 2024.-2025. godina, SAD su daleko najveći donator SZO, sa procjenjenim doprinosom od 988 miliona dolara, što čini oko 14% ukupnog budžeta organizacije od 6,9 milijardi dolara.
Povjerljiv budžetski dokument predstavljen na sastanku pokazao je da program zdravstvenih vanrednih situacija SZO ima "veliku zavisnost" od američkih sredstava.
Funkcije pripravnosti u evropskom birou SZO oslanjaju se više od 80% na 154 miliona dolara koje doniraju SAD.
Dokument navodi da američko finansiranje "predstavlja osnovu za mnoge velike hitne operacije SZO", pokrivajući do 40% njihovih troškova.
Naglašeno je da su odgovori na krizne situacije u Bliskom istoku, Ukrajini i Sudanu ugroženi, zajedno sa gubitkom stotina miliona dolara za programe iskorjenjivanja dječje paralize i borbe protiv HIV-a.
SAD između ostalog finansiraju i 95% rada SZO na tuberkulozi u Evropi i više od 60% napora na suzbijanju tuberkuloze u Africi i Zapadnom Pacifiku.
Pored drugih zdravstvenih kriza, SZO trenutno radi na zaustavljanju izbijanja virusa Marburg u Tanzaniji, ebole u Ugandi i mpox-a (majmunskih boginja) u Kongu.
Tedros je odbacio tri glavna razloga koje je Trump naveo u svom izvršnom nalogu potpisanom 20. januara – prvog dana svog povratka na funkciju – u kojem je predsjednik SAD tvrdio da je SZO loše upravljala pandemijom COVID-19 koja je počela u Kini i nije sprovela neophodne reforme.
Tedros je rekao da je SZO upozorila svijet na potencijalne opasnosti od koronavirusa još u januaru 2020. godine i od tada sprovela brojne reforme, uključujući napore da proširi svoju bazu donatora.
"Vraćanje SAD biće veoma važno", rekao je prisutnima na sastanku.
Zvaničnici iz zemalja poput Bangladeša i Francuske pitali su kakve konkretne planove SZO ima za suočavanje sa gubitkom američkog finansiranja i koja će zdravstvena pitanja biti najviše pogođena budžetskim rezovima.
Prema dokumentima do kojih je došao AP, jedna od mogućih opcija je da svaki veliki odsjek bude smanjen za 50% do kraja godine.
Iako su mnogi eksperti saglasni da je izlazak SAD ozbiljna kriza za SZO, neki smatraju da bi to moglo poslužiti i kao prilika za reformu globalnog javnog zdravstva.