Loader
Loader
Pronađite nas

Milanović nezadovoljan: Njemački tenkovi za 30 miliona bi trebali letjeti

Milanovićev slogan kampanje izazvao reakcije, upoređuju ga s Tuđmanom

    Richard Werm: Neće biti posljedica za Srbiju ako se ukloni rusko vlasništvu u NIS-u

    Richard Werm i Aleksandar Vučić (Izvor: AA)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Zamjenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Richard Werma izjavio je danas u Beogradu da je u posjetu Srbiji zbog partnerstva u vezi s mnogo tema kako bi se učinio napredak u europskim integracijama i da Zapadni Balkan bude u miru i stabilnosti.

    ADVERTISEMENT

    Werma je kazao da je Srbija značajan lider u regiji i da se razgovaralo o strateškom dijalogu.


    "Strateški dijalog nam daje format da se vlade angažiraju na glavnim temama saradnje kao što je energetika i poštovanje vladavine prava", kazao je američki dužnosnik.


    Istaknuo je kako su razgovarali o sankcijama NIS-u podcrtavši kako je to je upereno prema Rusiji, a ne prema Srbiji, javio je RTS.


    "Cilj je ukloniti vlasništvo Rusije u vlasničkoj strukturi, i neće biti nikakvih ekonomskih posljedica ako se ukloni rusko vlasništvo u firmi", kazao je on.


    Naglasio je kako Rusija ne ulaže u budućnost Srbije već smatra kako će regija imati više mira i da Srbija bude nezavisna.


    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je naglasio da su sankcije svakako loša vijest iako Srbija nije meta.


    Govoreći o sankcijama NIS-u, u sklopu širih sankcija svim entitetima povezanim s ruskim interesima i kapitalom, predsjednik Srbije je istaknuo da Moskvu neće mnogo pogoditi konkretne sankcije protiv Naftne industrije Srbije.


    "Ruse će mnogo više pogoditi neke druge sankcije nego ove, jer su tu i tankeri i značajniji resursi u nekim drugim zemljama. Ne mogu reći hvala za sankcije, ali mogu reći hvala za to što ste nas saslušali i bili spremni pojasniti neke stvari", poručio je Vučić poslije razgovora s Wermom.


    Istaknuo je da su poslali konkretna pitanja i da u idućim danima očekuju odluke.


    "Mi moramo još najmanje sedam do 10 dana razgovarati s Amerikancima, da vidimo što je tačno sadržaj cijelog paketa sankcija, da bismo se mogli obratiti Rusima i da razgovaramo poslije toga s njima oko toga što nam je činiti. Ima nejasnoća. Molio sam da nam rokovi budu fleksibilniji. Ako budemo morali platiti cijenu, platit ćemo, ali da otimamo nešto, nikako", istaknuo je predsjednik Srbije.


    Po njegovim riječima, druga loša vijest je da od danas ne mogu računati na plin iz Azerbajdžana.


    "Od danas ne možemo više računati na 1,7 miliona kubnih metara plina, koji nam je dolazio svakog dana", kazao je Vučić.


    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objasnio je da su govorili i o miru i stabilnosti.


    "Svakog dana u našoj regiji, ali i šire, optuživani smo na mnogo mjesta na Zapadu, kako ćemo po nečijem nalogu započeti rat na Balkanu, da izvršavamo tuđe zadatke i kako se samo čeka dan kada će Srbija započeti taj rat. To se neće dogoditi. I od prvog trenutka smo takve gluposti pokušavali demantirati, ali nije vrijedilo. Još jednom ponavljam da smo mi zainteresirani za ekonomski napredak naše zemlje, da je naš cilj i naša namjera, od koje nećemo odustati", rekao je predsjednik Srbije.


    Istaknuo je da će s Washingtonom pokrenuti temu strateškog dijalog.


    "To nije nešto što će vjerojatno riješiti dijalog, niti riješiti sve probleme i nesuglasice, posebno po pitanju Kosova, ali otvara značajne i velike mogućnosti za sve buduće vlade u Srbiji i sve buduće administracije u Sjedinjenim Američkim Državama. Za njih smo mi mala zemlja, ali vjerujem da i to što su po prvi put pokazali interes da otvore strateški dijalog sa Srbijom govori o tome da su se nekakvi odnosi između nas promijenili na bolje", poručio je Vučić.


    Richard Werma je zamjenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse. U ovoj ulozi, on djeluje kao glavni operativni službenik State Departmenta, upravlja ključnim aspektima globalne misije Odjeljenja i predvodi napore Odjela za modernizaciju, stranu pomoć i širok spektar radne snage, konzularne, sigurnosne, javne diplomatije i pitanja vanjske politike. On također nadgleda timove za klimatski i ukrajinski ekonomski oporavak, kao i nove Biroe State Departmenta za cyber prostor i digitalnu politiku te globalnu zdravstvenu sigurnost i diplomatiju.

    Možda će vam se svidjeti