Veliki broj studenata ne učestvuje u protestima i blokadama i želi da studira, trebalo bi da se postavi pitanje pojedinim dekanima i profesorima koji podržavaju proteste kako će da omoguće studentima da polažu ispite, poručio je predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević.
"Ovo prvo pitanje je mnogo ozbiljnije, a to je šta se dešava sa studentima koji nisu u protestima i blokadama, njih je neuporedivo više i na svim fakultetima ih je više. Ta ogromna većina je mirnija i povučenija, zato što ne vrši agresiju prema onima koji su u blokadama", rekao je Vučević odgovarajući na pitanja novinara u Vrnjačkoj Banji.
On je naveo da je svaki student koji nije htio da se priključi ili aktivno glasa protiv blokada, bio izvrgnut javnom linču na društvenim mrežama.
"Za nas koji smo birali ovaj posao, to nije tako strašno ili smo oguglali na to i prihvatili da je to sastavni dio posla kojim se bavimo, ali za neku mladu osobu za njega je taj svijet realnost. Kada ga neko napada na društvenim mrežama, za njega je to ugrožavanje socijalnog života ili komunikacije, a to su radili svima koji su se usprotivili blokadama, bio bi razlučen imenom, prezimenom, slikom, kao najgora diktatura", rekao je on.
"Vlada je ispunila sve zahtjeve studenata"
Premijer je istakao da će studenti biti sve nervozniji, jer žele da polažu ispite, podsjećajući da je decembarski rok propao i da dolazi januarski.
"Ja hoću da pitam ove što to rade - da li ste vi stvarno svjesni, da izgubite godinu dana, poslije ćete u martu, maju, aprilu, pitati šta vam je sve ovo trebalo. Pošto i da sprovedete, ono što mislite da treba, nećete vi doći u fotelju, nego, ne daj Bože, Đilas, Marinika i ta ekipa", naveo je Vučević.
On je upitao šta će biti sa školarinama, hoće li ih vratiti profesori i dekani koji su podržali blokade.
"A šta ćemo sa porodicama koje su iznajmile stanove, sobe u domovima, u velikim gradovima, to košta, neko plaća stan u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu. Sta ćemo sa ljudima koji su trebali da diplomiraju, koje stipendiraju kompanije i šta ćemo sa kompanijama koje finansiraju te studente, čekajući da završe", naveo je Vučević.
Dodao je da je Vlada ispunila sve zahtjeve studenata kao i da je na njima kako će dalje da odluče.
"Vlada podržava zahtjeve SKONUS-a i ostalih legalnih organizacija, legitimno izabranih predstavnika studenata i studentskih parlamenata i većine studenata, da im se omogući polaganje ispita", naveo je Vučević.
"Sa sindikatima možemo razgovarati o produženju roka za zaključivanje ocjena"
Predsjednik Vlade izjavio je da se sa predstavnicima sindikata prosvjete može razgovarati o tome da se produži rok za zaključivanje ocjena.
"Obaveza je da se zaključe ocjene, to su državne škole, nisu privatne škole. Mi smo danas imali komunikaciju sa sindikatima prosvjete, predsjednikom Republike, članovima Vlade. Mislim da ce predsjednik Vučić za dan, dva, tri imati vijesti. Možemo razgovarati da se produži rok, da ne bude do 27. decembra zaključivanja", rekao je Vučević.
On je dodao da je 107 škola u statusu da ne želi da zaključi ocjene, od oko 1.700 škola.
Govoreći o ranije započetom raspustu za đake u Srbiji, Vučević je naveo da smo imali paradoks da je neko prvo rekao da neće u školu i da hoće u blokade, pa kad je država rekla "dobro, objedinjujemo školski raspust", oni su rekli da neće raspust, prenosi Euronews.rs.
"Nevjerovatne stvari se dešavaju. Danas sam pričao sa predsjednikom Vučićem, ima tu nekih novosti, pa ćemo vidjeti za nekoliko dana“, rekao je Vućević.