Ministri evropskih poslova zemalja članica Evropske unije odobrili su pismo kojim se Srbija poziva da dostavi svoje pregovaračke pozicije za Poglavlje 16 i Poglavlje 19, u okviru Klastera 3, javio je dopisnik Euronews Srbija iz Brisela.
Ovom odlukom Srbija je korak bliže pristupanju EU, saopštilo je mađarsko predsjedavanje Savjetu Evropske unije. Mađarski ambasador pri EU Bálint Ódor objavio je na Iksu da je potpisao pismo kojim poziva Srbiju da podnese pregovaračke pozicije za dva poglavlja, ističući da je proširenje ključni prioritet za mađarsko predsjedavanje EU. Ministri su donijeli odluku na evropskom savjetu za opšte poslove.
"Očekuje se da će Savjet Evropske unije odobriti godišnje zaključke o proširenju koji će otvoriti put ka nastavku procesa pridruživanja Srbije koji je već tri godine zamrznut. Takođe bih napomenuo da je sutra samit Evropska unija-Zapadni Balkan koji će takođe dati priliku liderima da istaknu političku posvećenost koja stoji iza evropske perspektive za region", naveo je ministar evropskih poslova Mađarske János Bóka.
Reagovao je ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić koji je poručio da je pismo u kome se poziva Srbija da dostavi svoje pregovaračke pozicije za dva poglavlja dobra vijest poručujući da je Srbija spremna za dalji napredak na evropskom putu.
"Dobre vijesti iz Brisela! Naporan rad koji je Srbija uložila, posebno u poslednja tri mjeseca, konačno daje plodove. U potpunosti smo spremni za dalji napredak na našem evropskom putu i zahvaljujem se državama članicama EU na priznavanju naših napora i posvećenosti", napisao je Đurić na svom nalogu na mreži X.
Šta znači upućivanje pisma Srbiji?
Na pitanje šta znači upućivanje pisma Srbiji, koordinatorka Nacionalnog konventa o EU Bojana Selaković je rekla za Euronews Srbija da je to zapravo nešto oko čega su svi mogli da se dogovore u ovom trenutku kada je u pitanju odnos prema otvaranju Klastera 3.
"Dakle, imajući u vidu da smo stigli do kraja ove godine u trenutku u kome druge zemlje kandidati dobijaju institucionalne potvrde njihovog napretka u pregovaračkom procesu, mislim na Albaniju koja otvara novo poglavlje, a Crna Gora zatvara, s obzirom na situaicju da nije postojao konsenzus oko toga da Srbiji treba otvoriti Klaster 3, ova vrsta inicijative jeste jedna ohrabrujuća poruka da tema Klastera 3 nije završena i zatvorena, i da se ona može desiti u nekom narednom periodu, moguće tokom poljskog predsjedavanja Evropskim savetom", objasnila je Bojana Selaković.
Ističe da se radi o dva poglavlja koja nisu otvorena i da Klaster 3 inače sadrži i pet poglavlja koja su već bila otvorena pre prelaska na klastersku metodologiju. I predsjednik Evropskog savjeta Antonio Costa je nedavno poručio da bi Srbija uskoro mogla da napravi napredak, imajući u vidu pozitivne ocjene Evropske komisije i nešto bolju usklađenost spoljne politike.
Bojana Selaković napominje da tri godine unazad imamo tri grupe takozvanih političkih uslova.
"To je jako važno da stalno ponavljamo da bi se razumjelo da je jedno tehnički nivo pripremljenosti za otvaranje klastera, za šta je Srbija spremna još odavno. Za to procjenu daje Evropska komisija. Ali politika proširenja je takva da mora da se da taj politički pečat, odnosno da se saglasi Evropski savjet kao najviše političko tijelo", rekla je, prenio je Euronews Srbija.
Kaže da to u praksi znači da treba da se saglase države članice koje odluku donose u odnosu na svoje bilateralne pozicije i sopstvene prioritete.
"U tom smislu mi otpočetka znamo, od kako je otaranje Klastera 3 postalo tema, da određene zemlje insisitraju na tome da Srbija mora imati odlučniji napredak u vladavini prava, borbi protiv korupciji i drugim temama koje spadaju u osnovne principe EU. Da mora da postoji napredak u okviru dijaloga između Beograda i Prištine. I od početka rata U Ukrajini, najveći broj zemalja je zainteresovan za to da Srbija usklađuje svoju spoljnu i bezbjednosnu politiku", rekla je Selaković.