Poslanici Skupštine Srbije započeće danas raspravu o Prijedlogu budžeta za 2025. godinu i pratećim zakonima, a na dnevnom redu sjednice je oko 50 tačaka.
Na dnevnom redu sJednice je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika, izjmene i dopune Zakona o igrama na sreću, Zakona o energetici i Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, a raspravljaće se i o Prijedlogu zakona o uslugama i Prijedlogu zakona o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu.
Na dnevnom redu su i prijedlozi potvrđivanja više međunarodnih sporazuma, ugovora i memoranduma, kao i Prijedlog odluke o izboru članova Sajveta Agencije za energetiku, lista kandidata za predsjednika Komisije za zaštitu konkurencije i lista kandidata za članove Savjeta komisije.
Premijer Srbije Miloš Vučević ocijenio je jutros da Prijedlog zakona o budžetu koji će se naći pred narodnim poslanicima predstavlja pitanje provjere povjerenja Vladi.
"Zakon o budžetu je uvijek provjera povjerenje Vlade i najava onoga što Vlada misli da treba da se radi, odnosno da bude u fokusu u narednoj godini koja je pred nama. Mi jesmo prošli i prolazimo kroz vrlo težak period kao država i kao društvo, nakon tragedije koja nas je zadesila 1. novembra u Novom Sadu", rekao je Vučević za RTS.
Miloš Vučević (Izvor: AP/Darko Vojinović)
Na pitanje gdje će se govoriti o Izmjenama zakona o visokom obrazovanju, koji je Vlada povukla iz skupštinske procedure, a za šta je dobila kritiku predsjednika države, Vučević kaže da nije bilo saglasnosti oko tog pitanja i da će nastaviti da se radi kako bi se postigao zajednički dogovor.
"Sve vrijeme traju rasprave. Naša želja je da najbolji univerziteti budu u Srbiji i da naša djeca ne moraju da idu u Milano, Rim i Pariz da studiraju, nego da mogu da studiraju na tim univerzitetima kod nas, plus da privučemo i strane studente koji će doći da studiraju na tim univerzitetima, ali u Srbiji", naglasio je Vučević.
Šta piše u Prijedlogu o budžetu?
Budžet za narednu, 2025. godinu predviđa ukupne prihode od 2.346,2 milijarde dinara, što je za 172,9 milijardi dinara ili osam odsto više od prihoda predviđenih rebalansom budžeta za ovu godinu. Predloženim budžetom su predviđeni ukupni rashodi i izdaci u iznosu od 2.660,2 milijarde dinara.
Odbor za finansije Skupštine Srbije prihvatio je na sjednici Prijedlog zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu i predložio Skupštini Srbije da ga usvoji. Odbor je prihvatio i prijedloge Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu kao i o završnom računu budžeta Srbije za 2023. godinu.
Ministar finansija Srbije Siniša Mali rekao je na sjednici Odbora da su dva osnovna polja djelovanja kada je riječ o budžetu za 2025. godinu - ubrzani rast životnog standarda građana i nastavak rasta Srbije kroz velike investicije. Mali je naglasio da je ovaj budžet prvi koji Srbija priprema i predlaže kao zemlja sa investicionim kreditnim rejtingom, što nam otvara nove šanse za nove investicije, za nova radna mjesta, nove fabrike, niže troškove kada su kamate u pitanju.
Govoreći o rastu životnog standarda građana naveo je da će penzije već od decembarske biti povećane za 10,9 odsto, pa će prosječna penzija sljedeće godine iznositi 436 evra, dok je trenutno prosjek oko 390 evra.
"Što se tiče plata, podižemo plate u javnom sektoru od 1. januara naredne godine, za 8,0 odsto a za zaposlene u prosvjeti za 11,0 odsto", rekao je Mali.
Siniša Mali (Izvor: AP/Darko Vojinović)
Kada je riječ o minimalnoj zaradi, naveo je da će ona sljedeće godine biti povećana za 13,7 odsto i iznositi 457 evra. Kada je riječ o investicijama, rekao je da se za kapitalne investicije izdvaja 7,4 odsto BDP-a što iznosi oko 762 milijarde dinara, koliko je planirano da se uloži u brze saobraćajnice, brze pruge, auto-puteve, domove zdravlja, škole, bolnice.
Predsjednik Fiskalnog sajveta Blagoje Paunović je ocijenio da Prijedlogom budžeta za narednu godinu dolazi do blagog povećanja fiskalnog deficita, ali predložena promjena neće ugroziti fiskalnu stabilbnosti, pošto će javni dug u narednom periodu nastaviti blagu putanju smanjivanja. Inače, predviđen je fiskalni deficit budžeta Republike od tri odsto BDP, prenosi Euronews.rs.