Loader
Pronađite nas

Milanović nezadovoljan: Njemački tenkovi za 30 miliona bi trebali letjeti

Giaufret predao Vučiću Godišnji izvještaj Evropske komisije o Srbiji za 2024. godinu

    Nakon ponovljenih izbora u Budvi, status quo

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    RTCG
    Objavljeno

    Ponovljeni lokalni izbori u Budvi nisu donijeli bitno drugačiji epilog - vodeće liste dobile su isti broj mandata kao na ranijim izborima u maju, pa je teško prognozirati kada i kako bi mogla biti formirana stabilna lokalna vlast.

    ADVERTISEMENT


    Koalicija Za budućnost Budve (ZBBD) osvojila je 25,9 odsto, a lista Budva naš grad 25,3 odsto glasova na lokalnim izborima u Budvi, pokazuju preliminarni rezultati, javlja RTCG.


    Prema tim podacima, Demokratska partija socijalista (DPS) dobila je 21,9 odsto glasova, a koalicija Demokrata i PES-a 9,7 odsto.


    Grupa birača „Pokret za grad – Đorđe Zenović“ dobila je 6,4 odsto glasova, Evropski savez 5,9, a Građanski pokret URA 3,6.


    Cenzus nije prešla lista “Dr Vujičić Božidar – Glas za promjene“, koja je osvojila 1,2 odsto glasova.


    Prema tim podacima, koalicija ZBBD i lista Budva naš grad imaju po devet odborničkih madata, DPS sedam, Demokrate i PES tri, Pokret za grad i Evropski savez po dva, a URA jedan mandat.


    Na lokalnim izborima u Budvi glasalo je 60,7 odsto od 19.183 upisanih birača.


    U budvanskom parlamentu ima 33 odbornička mjesta, pa je za formiranje vlasti potrebna većina od 17 odbornika.


    Prema rezultatima majskih izbora, savez ZBBD dobio je devet mandata. Lista Budva naš grad (BNG) takođe je dobila devet mandata, DPS je sedam mandata, Demokratska Crna Gora četiri mandata, Evropa sad dva mandata, URA jedan mandat i lista "Čist izbor" jedan mandat. Bez mandata su ostali CEP i GA.



    Budvani očekuju stabilnu vlast


    Stoga, upitno je da li će i ponovljeni lokalni izbori u Budvi riješiti političku nestabilnost u ovoj primorskoj opštini. Sagovornici TVCG istakli su da politički subjekti Budvanima duguju stabilnu vlast, ali da će pregovori političkih subjekata pokazati u kom smjeru će se odvijati ovaj proces.



    Budva ( Izvor: RTCG )



    Vaso Obradović, predstavnik koalicije Za budućnost Crne Gore, istakao je u emisiji "Izborna noć" na TVCG da se mora naći način da se prevazđu razlike i da se fomira stabina vlast u Budvi.


    "Pregovori treba da budu bez uslovljavanja i miješanja. Predsjednik Nove srpske demokratije Andrija Mandić je rekao da se centrala neće miješati u pregovore. Budvani koji su posvećeni tom gradu treba razlike da prevaziđu", poručio je on.


    Kaže da građani traže odgovornost.


    "I taj koji bude odgovoran mora da se spremi za sud građana. Ovi izbori su druga šansa. Ko ne bude imao senzibilitet prema građanima Budve biće odgovoran na potencijalnim novim lokalnim izborima u Budvi, ukoliko ne dođe do formiranja vlasti", istakao je Obradović.


    Kaže da je pogrešan način da građani kažnjavaju političare apstinencijom.


    "Jedini način na koji mogu da kazne političare je da narednim izborima glasaju za nekog drugog, a ne da se pasiviziraju", kaže Obradović.


    Marijana Božović, predstavnica liste Budva naš grad, istakla je da najveće pravo da vodi grad ima Nikola Jovanović.


    "Bitno je da svi znamo da ako bude miješanja sa državnog nivoa, nije moguće formirati vlast. U slučaju da ne bude miješanja, vlast će se formirati", poručuje ona.


    Milutin Butorović iz koalicije PES-Demokrate kaže da će u pregovorima biti konstruktivni, uz napomenu da su i u kampanji bili jasni da neće sa DPS-om.


    "Moramo isključiti DPS, to je jedini ispravan pristup", poručio je Butorović.


    Poslanik DPS Oskar Huter Huter kazao je da DPS shvata da moraju da preuzmu stvar u svoje ruke, te da su shvatili onda kada i kako su griješili.


    "Reformama smo pokazali građanima da smo shvatili njihovu ljutnju, a građani se sada nama vraćaju i to pokazuju svi izborni procesi", kazao je Huter.



    Podijeljeni prosrpski blok



    Ukoliko partije ostanu pri predizbornim obećanjima o tome sa kim hoće, ili neće praviti postizborne koalicije, nije isključeno još jedno ponavljanje izbora.




    I ovog puta su najviše glasova osvojile partije koje su do skoro činile prosrpski Demokratski front, koji se podijelio na dvije grupacije uoči prethodnih izbora u maju.


    Te grupacije predvode Nikola Jovanović, predsjednik gradske skupštine, i Mladen Mikijelj, direktor Morskog dobra.


    Oni su, prema preliminarnim rezultatima, osvojili po devet mandata i ključni su politički faktori u Budvi. U budvanskom parlamentu ima 33 odbornička mjesta, pa je za formiranje vlasti potrebna većina od 17 odbornika.

    Možda će vam se svidjeti

    Lokalni izbori u Budvi, izlaznost do 12 časova 26,1 odsto