Otvorene umjesto zatvorenih granica, sloboda umjesto ograničenog kretanja, saradnja umjesto neprijateljstva, napredak umjesto nazadovanja, parole su inicijative Otvoreni Balkan, čije su članice Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija.
Ove tri države imale su podršku većeg dijela zemalja Europske unije, kao i Sjedinjenih Američkih Država za ovu inicijativu.
Poslije samita Berlinskog procesa održanog polovinom oktobra, kao da je ta podrška opala, ali i zainteresiranost samih članica da Otvoreni Balkan održe u životu.
Vučević: Albanija više nije zainteresirana
Slobodno kretanje ljudi i roba i slobodan pristup tržištu rada samo su dijelovi sporazuma potpisanih od strane Beograda, Skoplja i Tirane. Slično je potpisano i u okviru Berlinskog procesa, pa se postavlja pitanje da li je sada Otvoreni Balkan potreban i da li je živ.
"Živ je u tom dijelu da se poštuju sporazumni koji su postignuti. U tom dijelu da, ali čini mi se da pre svega Albanija više nije zainteresirana, i moj utisak dozvoljava mi da grešim, da nije zainteresovana. Mislim da imate izjavu i Edija Rame, ako se ne varam iz 2023., kad je rekao da je Otvoreni Balkan završen proces, da je on ispunio svoju misiju. Čekamo da vidimo neko bliže određivanje vlade Sjeverne Makedonije", rekao je premijer Srbije Miloš Vučević.
Za Euronews Srbija o tome šta inicijativa Otvoreni Balkan predstavlja danas, više od tri godine kasnije, o perspektivama i izazovima za razvoj, govorio je Nenad Đurđević iz Privredne komore Srbija.
Đurđević: Otvoreni Balkan faktički ne postoji kao neka aktivna inicijativa
Na pitanje dokle se stiglo sa inicijativom Otvoreni Balkan, kakva je saradnja, odnosno šta je do sada realizirano, Đurđević predstavlja najnovije stavove država članica.
"Inicijativa Otvoreni Balkan faktički ne postoji kao neka aktivna inicijativa. I mi ćemo vidjeti da je prošle godine premijer Rama jasno rekao da je Otvoreni Balkan u tom nekom formatu završio svoju misiju i da je u stvari sada fokus Albanije, pre svega, i ostalih država Zapadnog Balkana jeste da se te vrste integracija i dalja saradnja odvija u okviru jednog procesa, bio to Berlinski proces, bio to proces pridruženja Europskoj uniji. Dakle u okviru napora da se ekonomije Zapadnog Balkana transformišu kako bi mogli da pristupe jedinstvenom tržištu Evropske unije pa i da postanu članici Europske unije. Dakle, to je što se tiče faktičkog stanja", kaže Đurđević
Cijelu analizu pogledajte na Euronews.