Predsjednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Miloš Vučević izjavio je da novi mandatar treba da bude neko ko je spreman da pokrene Srbiju zajedno sa predsjednikom države i svim drugim institucijama i ko ima društvenu i političku širinu da razgovara sa svima u javnom prostoru kako bi se išlo ka smirivanju tenzija i nije isključio mogućnost da to bude i nestranačka ličnost.
Vučević je za K1 televiziju rekao da je Srbiji potrebna svježa energija za period koji slijedi i da novi mandatar treba da se fokusira na ekonomiju jer, kako je ukazao, zabrinjavaju ekonomski pokazatelji u prvom kvartalu ove godine.
Naglasio je da je potreban mandatar koji može da prevaziđe sve podjele i razlike i da bude otvoren za razgovor sa svima u javnom prostoru, da razgovara i sa studentima i profesorima.
''On treba da pokazuje otvorenost i da se trudi da uspostavi taj dijalog. A da li će oni htjeti da razgovaraju, to je pitanje. Svako nosi svoj krst. Mi smo svi politički veterani, neko više, neko manje, ali smo prošli kroz jedan težak period. Mislim da nam treba svježa energija za period koji je pred nama'', rekao je Vučević.
Prema njegovom mišljenju, novi mandatar ne treba da nosi stranačko-političko breme prethodnika i treba da uđe relaksiraniji u period koji sledi da bi, kako kaže, mogao da ide u stabilizaciju prilika u društvu i smirivanje tenzija.
''Nije važno šta mislimo jedni o drugima, važno je da postoji dijalog. U krajnjem slučaju, da se razgovara i o izbornim uslovima, budućim izborima, smirivanju tenzija'', rekao je Vučević i dodao da ne isključuje mogućnost da novi mandatar bude žena.
Naveo je da ne isključuje da to bude i nestranačka ličnost, iako se, kako je rekao, ne odriče stranačkog života.
''Apsolutno se borim protiv onog što nam se nameće, depolitizacije političkog sistema i uništavanje stranaka kao anahronog oblika organizovanja i nečega što usporava sveopšti društveni razvoj. To je najveća podvala koja postoji, jer niko nije smisio bolji oblik demokratije od višestranačja i političkog pluralizma'', rekao je Vučević.
SNS sutra na konsultacije sa predsjednikom Srbije
Vučević je rekao da će SNS sutra na konsultacije sa predsjednikom Srbije o mandataru za sastav nove vlade ići sa prijedlogom da se formira nova vlada i da će doći sa nekoliko imena za mandatara.
Vučević je za K1 televiziju rekao da će ispred liste oko SNS na konsultacijama učestvovati delegacija od osam članova - pet ispred SNS i tri predstavnika koalicionih partnera.
"Naš stav je da treba da idemo u izbor nove vlade, da napravimo dodatni napor da se izabere nova vlada do 18. aprila. Treba to učiniti i neki dan prije, jer novi mandatar mora da obavi konsultacije oko sastava novog kabineta, pa onda to moraju da potvrde stranački organi. Mi idemo sutra na konsultacije sa prijedlogom da se formira nova vlada i doći ćemo sa nekoliko imena mandatara", najavio je Vučević.
On je istakao da će doći da čuju predsjednika i vide koncept nove vlade, jer to, kako je naveo, nije samo tehničko-tehnološki proces i ne radi se samo o rokovima, već je riječ o tome šta je suština te vlade i šta treba da uradi u narednom periodu.
“Mislim da će biti velikih promjena u vladi i to ne samo na mjestu premijera - i u vladi i u dubini, od državnih sekretara do direktora javnih preduzeća. Mislim da će biti velikih iznenađenja, možda i oko mandatara bude veliko iznenađenje”, rekao je Vučević.
On je ukazao da smatra da u novoj vladi treba da bude mnogo novih ljudi.
"Mojom ostavkom, imajući u vidu sve okolnosti u kojima se nalazimo pet mjeseci, potrebne su dubinske promjene kako bi pokušali da dođemo do društvenog dijaloga. To bi bio jedan od zaključaka šta vlada mora da radi", dodao je Vučević.
On je naveo da ne bi pravio toliko veliku vladu i ocijenio da je manji kabinet mogao da bude efikasniji i operativniji.
Vučević je objasnio da mandatar bira svoj tim, ali da to ne radi sam, već u razgovoru sa strankom, koalicionim partnerima i predsjednikom.
"Morate da prihvatite i neka kompromisna rješenja, jer koalicioni partneri i neki ljudi u stranci imaju svoja viđenja“, dodao je on.
Ukazao je da postoji mogućnost da se stavi primjedba na neka personalna rješenja i da se to dešavalo i kada je on formirao vladu. Vučević je rekao da bi, čak i da nije bilo ove situacije u zemlji, bilo rekonstrukcije vlade.
"Bilo bi je upravo u ovom periodu. Približavajući se godišnjici izbora vlade 2. maja išli bismo na rekonstrukciju, dubinsku i veliku. Nije uvijek u pitanju personalno rješenje, treba insistirati na rekonstrukciji i politike”, istakao je Vučević.
"Najteži pokušaj obojene revolucije, pokušaj nasilnog preuzimanja vlasti"
Vučević je rekao da je država izdržala pet mjeseci "najtežeg pokušaja obojene revolucije, jer se suočavamo sa pokušajima nasilnog preuzimanja vlasti, kao i rušenja države, ali da se država odbranila i da ćemo se u narednih mjesec, dva vraćati u normalan vid života".
Vučević je rekao da se je država napadnuta i da ne funkcioniše u normalnim okolnostima.
"Suočavamo sa pokušajima nasilnog preuzimanja vlasti, kao i rušenja države, kroz priču da hoćemo jače institucije, mi radimo, ne mi, ali oni koji to rade, rade blokadu institucije, urušavanje institucije, urušavanje povjerenja u državu. Da tužilaštvo neće raditi svoj posao, da sud neće raditi svoj posao, da policija ne radi svoj posao. To je njihov cilj. Da Skupština ne radi svoj posao, da država ne funkcioniše. Tako i onda prelazimo na plenume, zborove, revolucije i sve van institucionalne oblike organizovanja da ja prevedem u neki vid anarhije", rekao je Vučević.
Kazao je da se naša država od sedam miliona stanovnika suočava sa pokušajem obojene revolucije, a ima i druge probleme kao što su otvoreno pitanje oko AP KiM, zatim gdje se traži kompletna rekonstrukcija Republike Srpske, država koja je vojno neutralna, a okružena državama iz NATO-a, država koja doživljava da njeni susjedi prave vojne saveze, piše Euronews Srbija.
"Neophodan pokret za opstanak i očuvanje Srbije kao slobodne i nezavisne"
Vučević je rekao da okolnosti u kojima se Srbija nalazi pokazuju da je neophodno formiranje pokreta za narod i državu kao političke platforme koja, kako je rekao, može da objedini one koji možda nemaju iste programske ciljeve i ideološke poglede, ali vide Srbiju kao slobodnu i nezavisnu državu.
Vučević je naglasio da je takav pokret potreban za opstanak i očuvanje države.
''Sve ovo što smo doživjeli i proživjeli u prethodnih pet mjeseci pokazuju opravdanost i razloge za formiranje takvog pokreta. Pokret treba da objedini sve one koje neće dozvoliti da nam drugi upravlja državu, nisu za blokade, nisu za opstrukciju, nisu za urušavanje srpske ekonomije", rekao je Vučević.
Istakao je da pokret treba da objedini one koji su za to da AP Kosovo i Metohija bude dio Srbije, da Srbija vodi računa o RS poštujući Bosnu i Hercegovinu, da Srbija bude vojno neutralna.
"Da jačamo ekonomiju, nastavimo put ka EU, ali da se ne odreknemo Rusa i Kineza, da vidimo da nam najveći broj investitora danas dolazi iz Azije. Da razumijemo nove geopolitičke prilike i pokušamo da dođemo do najboljih mogućih odnosa sa Trumpovom administracijom. Eto to bi trebalo da bude suština pokreta", rekao je Vučević.
"Imamo šest mjeseci da se posvetimo komunikaciji sa administracijom SAD"
Srbija ima šest mjeseci da se ozbiljnije posveti komunikaciji sa administracijom predsjednika SAD Donalda Trumpa, jer, kako je rekao Vučević, poslije toga ta administracija ulazi u svoj ritam rada i neće joj više biti na dnevnom redu ono što je za nas važno.
"Mislim da imamo šest mjeseci da se ozbiljnije posvetimo komunikaciji sa Trumpovom administracijom. Inače će ući u svoj ritam rada i neće joj biti više biti na dnevnom redu ono što je za nas važno. Zato je bitno da se predsjednik Vučić u naredna dva mjeseca vidi sa Trumpom, važno je što dolazi novi ambasador SAD", rekao je Vučević.
On je istakao da je bitno shvatiti da sada postoje okolnosti ne da se promijeni u potpunosti pozicija SAD, ali da se lakše i glasnije čuje srpska pozicija.
Odgovarajući na pitanje o potjernicama iz Sarajeva protiv rukovodstva RS, Vučević je rekao da se sveukupno loše osjeća zbog toga što se dešava u Bosni i Hercegovini.