Stabilna i sigurna Bosna i Hercegovina strateški je interes Hrvatske, rekao je u ponedjeljak ministar odbrane Ivan Anušić.
"BiH sa svim svojim specifičnostima i istorijom ne uspijeva pronaći svoj put mira, put stabilnosti i put prosperiteta za sve one koji žive u BiH", poručio je hrvatski ministar.
Na konferenciji "Sigurnost u BiH – temelj mira i stabilnosti" osvrnuo se na BiH koja se, kako je rekao, ponovno našla u središtu politike u Hrvatskoj, Evropi i cijelom svijetu.
"Današnje okolnosti koje se događaju u svijetu, a posebno politike koje su u ovom trenutku jasne i definisane od najvećih sila svijeta, ne idu u prilog tome, ne idu u prilog stabilizacije, ne samo BiH, nego cijelog jugoistoka Evrope i Balkana", istakao je.
Naglasivši važnu ulogu Hrvatske u trenutnoj geopolitičkoj situaciji, posebno na ovim prostorima, kazao je: "U vremenu političkih napetosti u BiH, koje se mogu u slučaju nestabilnosti odraziti i na jugoistok Evrope, Hrvatska ima ponovnu šansu biti regionalni igrač, ima priliku u ovoj krizi i ovu krizu iskoristiti za bolje pozicioniranje Hrvatske u odnosu na jugoistok Evrope, u odnosu na Srbiju, Kosovo*, BiH, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Albaniju, jer je Hrvatska danas članica NATO-a i Evropske unije, a nijedna od tih zemalja nemaju članstvo u obje organizacije.".
U kontekstu važnosti očuvanja stabilnosti u BiH, Anušić je rekao da se moraju iskoristiti sva znanja, iskustva, politička pozicija i generalno njihov geostrateški položaj i početi voditi brigu o svojim granicama.
"Stabilna i sigurna Bosna i Hercegovina strateški je interes Hrvatske jer je riječ o našem susjedstvu, Hrvatska i Bosna i Hercegovina dijele najdužu kopnenu granicu i BiH je zemlja u kojoj živi čak 350.000 Hrvata", izjavio je.
Dodao je kako BiH nije samo istorijski bitna za hrvatski narod, za hrvatsku državu i generalno za sve ono što čine Hrvati.
"BiH nije samo naša susjedna država. Sve što se događa u BiH direktno ima uticaj na ekonomiju i na sigurnost", poručio je ministar.
Anušić je posebno naglasio važnost uključivanja BiH u demokratske procese i na proces ulaska BiH u Evropsku uniju.
"U ovom prvom koraku svi se trebaju zalagati i dati svoj doprinos za ulazak BiH u Evropsku uniju. Vlada Republike Hrvatske i Ministarstvo odbrane nastaviće snažno podržavati evroatlantski put BiH", rekao je hrvatski ministar.
Politička kriza u BiH
Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravosnažno osudio predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH".
Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine RS.
Osumnjičeni su za krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi u Službenom glasniku zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u RS.
Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je da je prihvatio prijedlog državnog Tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo "napad na ustavni poredak".
Raspisivanje međunarodne potjernice u nadležnosti je Nacionalnog centralnog biroa (NCB) Interpola.
*Bosna i Hercegovina nije priznala nezavisnost Kosova