Planirana je izgradnja četiri plinovoda kojima će se terminal za ukapljeni prirodni plin (LNG) u Omišlju na Krku povezati sa Slovenijom i Mađarskom, a preko njih sa zemljama srednje i istočne Europe.
Ukupni troškovi projekta "Prateća infrastruktura za strateški investicijski projekt LNG Terminal" procijenjeni kroz materijalnu i nematerijalnu imovinu iznose 534 miliona eura bez PDV-a. Investotor je Plinacro d.o.o.
Investitor je prijavio projekt kojim je predviđena izgradnja magistralnig plinovoda na pravcu Omišalj-Zlobin, Zlobin-Bosiljevo-Sisak-Kozarac i Kozarac-Slobodnica, te interkonekcijski plinovod prema Sloveniji na pravcu Lučko-Zabok-Rogatec, rekao je ministar gospodarstva Ante Šušnjar.
Plinovod Omišalj-Zlobin spojen je s plinovodima Zlobin-Bosiljevo i Bosiljevo-Sisak, Kozarac-Sisak te će činiti glavni evakuacijski plinovod koji povezuje LNG terminal na Krku sa zemljama srednje i istočne Europe i Ukrajinom. Šušnjar je naglasio da će se izgradnjom plinovoda Lučko-Zabok povećati protok plina od LNG terminala na Krku prema Sloveniji.
“Izgradnja četiri plinovoda ukupne dužine 216 kilometara pozicionirat će Hrvatsku kao regionalno energetsko čvorište i osigurat će joj energetsku nezavisnost te kontinuitet i sigurnost opskrbe domaćinstva i poduzetnika prirodnim plinom na ne samo na području Hrvatske, nego i na području drugih članica Europske unije”, poručio je ministar privrede.
Već ranije je donesena odluka o proširenju LNG terminala na Krku sa sadašnjih 2,9 milijardi kubnih metara prirodnog plina na 6,1 milijardu kubnih metara godišnje, prenosi točkanai.hr
Novi modul trebao bi biti ugrađen tokom septembra i listopada iduće godine, što znači da bi kapacitet LNG terminala bio povećan već za plinsku godinu 2025./26., koja započinje 1. oktobra 2025. godine.