Bezbjednosno-informativna agencija (BIA) saopštila je da radi isključivo u skladu sa zakonima Republike Srbije i istakla da su besmisleni navodi u izvještaju organizacije Amnesty international da vlast u Srbiji koristi softvere za nezakonito špijuniranje aktivista i novinara.
U saopštenju se naglašava da BIA može samo da konstatuje da trivijalni senzacionalizam sadržaja tog izvještaja ukazuje na svrhu Amnesty internationala koja se, kako se navodi, ogleda u radu za interese pojedinih agencija i grupa za pritisak.
''Bezbednosno-informativna agencija radi isključivo u skladu sa zakonima Republike Srbije i stoga nismo u stanju čak ni da komentarišemo besmislene navode iz njihovog teksta, kao što i inače ne komentarišemo slične sadržaje'', navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu BIA.
Ovim povodom oglasilo se i Ministarstvo unutrašnjih poslova.
"U vezi sa izvještajem Amnesty internationala koji se odnosi na korišćenje forenzičkog alata, Ministarstvo unutrašnjih poslova obavještava javnost da se u okviru Nacionalnog centra za kriminalističku forenziku, Uprava za tehniku, MUP Republike Srbije forenzički alat koristi isključivo u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku Republike Srbije. Takođe, napominjemo da se na isti način forenzički alat koristi i u drugim policijama sveta, te da su navodi u izvještaju Amnesty Internationala apsolutno netačni", navodi se u saopštenju.
Amnesti internešenal objavio je ranije danas izvještaj u kojem se tvrdi da vlast u Srbiji navodno preko BIA i policije nezakonito špijunira novinare i aktiviste koji organizuju proteste.
"Policija i obavještajne službe u Srbiji koriste napredne mobilne forenzičke alate i dosad nepoznati špijunski softver za ilegalni nadzor novinara, boraca za zaštitu okoliša i aktivista za građanska prava", navodi se u izvještaju Amnesty Internationala.
Izvještaj pokazuje, dodaju, kako se mobilni forenzički alati izraelske kompanije Cellebrite koriste za otključavanje i izdvajanje podataka s mobilnih uređaja pojedinaca, koji su zaraženi novim Android spyware sistemom NoviSpy.