Sve sušnija ljeta otežavaju opstanak stoke na Suvoj planini u jugoistočnoj Srbiji. U danima kada izvori presuše, pojilište Rakoš, na kom vodu pije oko hiljadu krava i tri stotine konja, bude potpuno suvo, a životinje ostaju žedne i iznemogle.
Stočari u razgovoru za Anadolu (AA) kažu da se nadaju dugoročnom rješenju pronalaskom podzemne vode, a do tada zahvaljuju na svakodnevnom dopremanju cisterni.
Suše sve duže
Stočari svakog ljeta vode istu borbu – kako napojiti stoku kada na planinu kap kiše ne padne po dva mjeseca. Svaka naredna godina, svjedoče oni, bude još teža jer su temperature više, a suše duže, pa bazeni iz kojih stoka pije vodu ostaju dugo suvi.
„Krave čuvam od malena, otkako sam prohodao. Moji preci su čuvali ovce i krave, pa sam ja nastavio tu tradiciju. Pamtim da je drugačija bila klima. Kiše su češće padale. Sada nema kiše i stvarno je katastrofa“, kaže Radiša Jovanović iz belopalanačkog sela Kosmovac.
Ove godine je sredinom jula bilo najteže.
„Stvarno je bilo jezivo, niste zatekli taj prizor. Vode nema, a stoka pristiže. Neke krave su se spustile u selo, a koje nisu umjele da se snađu, ostale su tu bez vode. Zamalo da bude i uginuća, jedna krava je pala, jedva smo je spasili“, priča ovaj stočar.
Snimci i slike iznemoglih životinja, koji su se dijelili društvenim mrežama, privukli su pažnju javnosti i doveli do reakcije vlasti. Ministarstvo poljoprivrede sa lokalnim samoupravama i komunalnim preduzećima od 16. jula organizuje odvoženje cisterni pijaće vode na pojilište, a ovakva podrška stočarima će, prema informacijama na zvaničnom sajtu Ministarstva, trajati petnaest dana. Ipak, obećavaju da će svakodnevno pratiti potrebe na terenu i preduzimati mjere kako bi se spriječila dalja šteta.
Stočari su već pokušali da problem riješe sami.
Spas traže u podzemnim vodama i bunarima
„Dovodili smo jednu ekipu da nam pronađu vodu, te arteske bunare. Kopali smo na tri mjesta po sto metara, ali nije se voda pojavila. Nismo mogli dublje jer te mašine ne mogu dublje. Videćemo ako možemo da pribavimo neka sredstva i da kopamo dublje da bismo našli podzemna jezera ako ih ima“, planira Radiša.
Bez kiše ne raste ni trava, pa postoji bojazan da će životinje ostati i bez hrane.
„Moraćemo da selimo krave tamo bliže gde nije sve izorelo. Ne znam, moraćemo da ih prehranimo nekako“, kaže Radiša.
Čitava sela u podnožju i na padinama Suve planine žive od stočarstva. Tokom ljeta stočari svoje životinje iz nižih krajeva izvode na visoke planinske pašnjake. Nadaju se skoroj kiši, ali i obilnim jesenjim i zimskim padavinama kako bi se izvorišta do naredne sezone obnovila.