Loader

Loader
Pronađite nas

Golob na sastanku sa Bajdenom u Bijeloj kući: Jedna od tema Zapadni Balkan

Iz mora u Ulcinju spasene državljanke BiH

    Od tri uzorka uginulih goveda u Hrvatskoj, dva pozitivna na antraks

    Farama krava (Izvor: AP Photo/Charlie Neibergall, File)
    Anadolija
    Objavljeno

    Prema posljednjim podacima Hrvatskog veterinarskog instituta, od tri uzorka uginulih goveda s područja Maovica koja su tokom subote i nedjelje bila u obradi, dva su pozitivna na bolest antraksa (bedrenice), opasne zarazne bolesti koja pogađa životinje, ali može biti prenosiva i na ljude.

    ADVERTISEMENT

    "Kako novi uzorci i rezultati laboratorijskih ispitivanja budu pristizali, pravovremeno ćemo, zajedno s drugim institucijama, obavještavati javnost o razvoju situacije", saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Hrvatske.


    Naglasili su da u ponedjeljak na snagu stupa Rješenje o proglašenju bedreničkog distrikta u skladu s kojim se istoga dana organizuje i vakcinacija na zahvaćenom području.


    U Hrvatskoj je u petak potvrđen slučaj antraksa, a zaraza je utvrđena na području opštine Vrlika. Nadležne službe su odmah pokrenule niz hitnih mjera, uključujući obavezno vakcinisanje stoke i preventivno liječenje osoba antibioticima koje su bile u kontaktu sa zaraženim govedom, saopšteno je na vanrednoj konferenciji za novinare u Zagrebu.


    Početkom sljedeće sedmice krenuće vakcinacija stoke protiv bedrenice, svi ljudi koji su došli u kontakt sa zaraženom stokom primiće odgovarajuću terapiju, a biće utvrđen i bedrenički distrikt - područje u kojem postoje jasno propisana ograničenja vezana uz premještanje životinja, njihovo hranjenje i vakcinacija, rečeno je u subotu.


    Bedrenica u ljudi, ovisno o načinu zaražavanja, može izazvati tri oblika bolesti: kožni antraks (najčešći oblik), plućni (inhalacijski) antraks i crijevni (intestinalni) antraks.


    Kožna bedrenica (crni prišt): tamne, bezbolne ranice koje se pojave 3 do 10 dana (obično između 5 i 7 dana) nakon izlaganja zarazi. Može se javiti i oteklina okolnog tkiva, a rjeđe i druge komplikacije. Promijene se uglavnom javljaju na izloženim dijelovima tijela prilikom kontakta sa životinjama (ruke, vrat, lice). Uspješno se liječi antibioticima.


    Inhalacijski (plućni) antraks: početni simptomi slični gripi, nakon nekoliko dana poteškoće s disanjem sve do ozbiljne i teške bolesti s razvojem šoka, javlja se najčešće je između 1 i 5 dana, ali može i do 60 dana nakon udisanja uzročnika. Neliječena bolest ima visoku smrtnost.


    Crijevni antraks: bolovi u trbuhu, povišena tjelesna temperatura 3 do 7 dana nakon gutanja uzročnika. Kao i kod plućnog antraksa, ovo je ozbiljna bolest koja ima visoku smrtnost. Crijevni i plućni antraks su izrazito rijetke, navode iz Uprave za veterinarstvo te napominju da se liječenje provodi na preporuku liječnika odgovarajućim antimikrobnim pripravcima.

    Možda će vam se svidjeti