Loader
Loader
Pronađite nas

Golob na sastanku sa Bajdenom u Bijeloj kući: Jedna od tema Zapadni Balkan

Porodicama bošnjačkih žrtava u Štrpcima po 100.000 KM od Vlade Crne Gore

    U Srbiji od 2019. izrečeno 12 doživotnih kazni zatvora

    Zatvor (Izvor: Pixabay)
    Euronews.ba/AA
    Objavljeno

    Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je prvostepenu presudu i izrekao Stojanu Iliću kaznu doživotnog zatvora zbog brutalnog ubistva 16-godišnje djevojke u opštini Ripanj 10. aprila 2023. godine. Ilić je proglašen krivim i za pokušaj ubistva tri člana porodice žrtve.

    ADVERTISEMENT

    Prethodno mu je prvostepenom presudom bila izrečena kazna od 19 godina zatvora, ali je apelacioni sud ocijenio da težina zločina zahtijeva najstrožu kaznu predviđenu zakonodavstvom u Srbiji.


    Ovo je 12. doživotna kazna zatvora izrečena u Srbiji od 2019. godine, kada je ta sankcija ponovo uvedena u Krivični zakonik. Do izmjene je došlo nakon velikog javnog pritiska izazvanog silovanjem i ubistvom 15-godišnje Tijane Jurić 2014. godine, što je dovelo do donošenja tzv. “Tijaninog zakona”.


    Prema ovom zakonu, za najteža krivična djela – poput ubistava maloljetnika, trudnica i osoba s invaliditetom – propisana je kazna doživotnog zatvora bez mogućnosti uslovnog otpusta. Kod drugih slučajeva doživotne kazne, uslovna sloboda se može razmatrati tek nakon odsluženih 27 godina.


    Iako je zakon naišao na široku podršku javnosti, kritikovale su ga brojne organizacije za ljudska prava i pravni stručnjaci, ukazujući na moguće neslaganje s međunarodnim standardima, posebno zbog isključenja mogućnosti pomilovanja u određenim slučajevima.


    Srbija, koja teži članstvu u Evropskoj uniji, mora uskladiti svoje zakonodavstvo sa standardima EU, uključujući stavke koje se tiču ljudskih prava i pravosudne prakse. Uvođenje doživotnih kazni bez prava na uslovni otpust izazvalo je debatu o balansu između pravde za žrtve i poštivanja međunarodnih pravnih normi.

    Možda će vam se svidjeti