Studenti u blokadi na poziv kolega sa Fakulteta političkih nauka organizovali su protest ispred redakcije Informera zbog, kako su naveli, kontinuiranih napada, targetiranja i neistina koje ta televizija i istoimene novine iznose u javnost.
Protest je počeo u 14 časova, a završen je oko 20 časova bez incidenata. Na licu mjesta bila je prisutna policija koja je osiguravala ulaz u kompleks zgrada među kojima se nalazi i redakcija Informera. Tu su bili i bajkeri i vojni veterani koji su došli da pruže podršku studentima.
Tokom obraćanja okupljenima, predstavnici studenata su čitali tačke iz kodeksa novinara Srbije, ističući da ih Informer krši.
Građani i studenti takođe su potpisivali peticiju kojom se traži ukidanje televizije Informer. U jednom trenutku, jedna studentkinja organizatorka je pozvala i glavnog urednika Informera, Dragana J. Vučićevića da im se obrati i dođe da se, kako je rekla, upoznaju. Međutim, to se nije dogodilo.
Demonstranti su izveli više performansa, među kojima i "čišćenje Informera" tako što su simbolično dezinfikovali ogradu oko zgrade, obučeni u zaštitna bijela odijela.
Na tu ogradu su okačili i pano sa naslovima obljavljenim u "Informeru", a koje smatraju spornim i neistinitim.
"Ovdje smo se skupili upravo zbog načina na koji je Informer izvještavao već mjesecima i mjesecima, ali sad je mnogo pogoršao kampanju, aktivno targetira svakog studenta koji je odlučio da učestvuje u blokadama. Pokušavaju da pikiraju ljude, da nađu lidere, i ono što njih najviše nervira je što već četiri mjeseca među nama nema lidera. Mi smo svi ovome zajedno", rekao je jedan od učesnika protesta za Euronews Srbija.
Zamjenik glavnog urednika televizije Informer, Dejan Vukelić, izjavio je za vrijeme trajanja blokade da su studenti i građani koji ih podržavaju blokirali pristup privatnoj imovini, ali da do sada nisu ušli u samu zgradu. Prema njegovim riječima, oni koji su se okupili ispred Informera ne žele da se čuje verzija istine koju, kako kaže Informer prenosi, među kojima je i tvrdnja, kako navodi, da nije bilo zvučnog topa.
"Oni prosto žele nas da ugase, oni čak i imaju neku peticiju za gašenje Informera. Ne znam kako oni to misle da sprovedu, da li misle da sprovedu neki zbor ili neki plenum, kao što ovih dana po Srbiji nekakvi zborovi smjenjuju građane čelnike, kao što neki zbor od 50 ljudi zabranjuje našem glavnom uredniku da uđe u Valjevo. To su ćorava posla, nema ništa od toga. Ovo je zapravo, suštinski, jedan pokret protiv demokratije. To što oni nazivaju direktnom demokratijom, to je uvod u fašizam. Ako bi to pobijedilo u Srbiji, to bi bila apsolutna katastrofa za Srbiju i to je nešto o čemu Informer izvještava i nastaviće da izvještava još žešće. Ovo nas neće pokolebati", kazao je Vukelić.
MIT: Pritisak na sredstva javnog informisanja, novinarima onemogućeno kretanje
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija Srbije, izrazilo je zabrinutost zbog protesta jer se na ovaj način vrši pritisak na sredstva javnog informisanja, a novinarima onemogućava kretanje čime se sprečavaju da neometano obavljaju svoje redovne profesionalne aktivnosti, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo ukazuje i na to da je ovo još jedan u nizu sličnih događaja koji su se dogodili u prethodnom periodu te naglašava to da se na taj način vrši neposredan pritisak na slobodu medija i ometa rad medijskih radnika što je zabranjeno Zakonom o javnom informisanju i medijima u Srbiji.
Ministarstvo stoga poziva sve aktere u javnom životu da ne ugrožavaju slobodu kretanja i pravo na neometan rad zaposlenih u medijskim kućama, kao i da svoje stavove suoče u inkluzivnom i transparentnom dijalogu, a ne na ulici.