Loader
Loader
Pronađite nas

Golob na sastanku sa Bajdenom u Bijeloj kući: Jedna od tema Zapadni Balkan

Zemljotresi na Santoriniju i Amorgosu: Stručnjaci upozoravaju na vulkansku aktivnost

    Neformalna grupa studenata "Kamo sjutra" traže smjenu političkih lidera u Crnoj Gori zbog masovnog ubistva na Cetinju

    Studenti i građani ponovo blokirali most u Cetinju, traže smjenu ministara (Izvor: Euronews.cg)
    Euronews.ba/Euronews.cg
    Objavljeno

    Studenti su večeras saopćili kako su donijeli odluku da nastave sa blokadama koje se mogu očekivati sve dok njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni.

    ADVERTISEMENT

    Jednosatnom blokadom mosta Blaža Jovanovića i ponavljanjem zahtijeva za smjenu rukovodilaca sigurnosnog sektora potpredsjednika Vlade za sigurnost Alekse Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, neformalna grupa studenata "Kamo sjutra" i okupljeni građani odali su počast stradalima u masovnom ubistvu koje se 1. januara ove godine dogodilo na Cetinju.


    Večerašnja blokada je nastala kao reakcija na neispunjenje zahtjeva studenata, koje su 23. januara na protestu ispred crnogorskog Parlamenta uputili predsjedniku Vlade Crne Gore Milojku Spajiću.


    Oni su večeras upitali premijera da li se ispituje postupanje nadležnih 1. januara, te da li su do danas utvrđeni propusti u radu?


    Traže odgovornost za smrt 13 osoba na Cetinju, apelirajući da za čekanje nema vremena.


    "Zar zločin koji se godio 1. januara 2025. nije bio dovoljan razlog da se sa evaluacijom otpočne? Čvrsto vjerujemo da jeste. Upravo zbog toga ostavke više nisu naš zahtjev. Naš zahtjev jeste smjena ministra unutrašnjih poslova i potpredsjednika vlade za bezbjednost i odbranu", saopćio je Marko Vukčević, predstavnik neformalne grupe studenata “Kamo sjutra”.


    Studenti su naglasili da ne traže deklarativne izmjene, već sistem u kom se određene funkcije zasnivaju na odgovornosti, što je jedan od principa demokratske i legitimne vladavine. Vukčević se osvrnuo na odgovor koji je premijer Spajić juče uputio studentima, ali i na već preduzete mjere u cilju poboljšanja bezbjednosne situacije u Crnoj Gori.


    "Odgovor na zahtjev da se reformiše sistem funkcionisanja policijskih struktura ne može biti samo zapošljavanje većeg broja policajaca. Reforma podrazumijeva redovne obuke za postojeće službenike i poboljšanje njihovih uslova rada. Kada je riječ o zahtjevu za uvođenjem građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u svim osnovnim i srednjim školama, posebno smo insistirali na proučavanju antiratne prošlosti, te izučavanju primjera građanske neposlušnosti u doba militarizacije Crne Gore", naglasio je Vukčević.


    Studenti su saopćili da se sa svih protesta koji se večeras organiziraju u regionu šalje poruka liderima da su mladi spremni da se bore za svoje ideje i da ne prihvataju da se na zahtjeve odgovara politikantski i površno.



    Podsjećamo, studenti su jučer 31. januara na Cetinju, mjesec dana nakon masovnog zločina, paljenjem svijeća iskazali pijetet prema svim žrtvama tog tragičnog događaja.

    Možda će vam se svidjeti