Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije najavio je da će danas biti organiziran jednodnevni štrajk uz protestno okupljanje u Beogradu kao vid podrške studentima.
"Da nije bilo studentskih protesta, vlada ne bi ni razgovarala sa prosvetnim sindikatima", kazao je Dušan Kokot, predsednik ovog sindikata, za BBC na srpskom.
I ovaj sindikat, koji nije učestvovao u pregovorima, pozvao je prosvetne radnike na današnje proteste.
"Želimo da kažemo pa nismo svi na prodaju, da nećemo baš da se prodamo za šaku zobi.
„Među naših 6.000 članova, više od 85 odsto izjasnilo se za ovaj vid protesta", kazao je Kokot.
Današnji protest bit će i podrška studentskim zahtjevima koji su "korisni za društvo u cjelini".
"Ako ne možemo da podržimo studentske zahtjeve, kao profesori, intelektualci, onda ne znam šta bismo podržali", dodao je.
Na protestu se ne očekuju članova četiri reprezentativna sindikata koji su prihvatili ponudu vlade.
Šta je traženo, a šta ponuđeno?
Jedan od ključnih zahtjeva sindikalnih protesta bio je da plaća nastavnika početnika bude jednaka republičkom prosjeku zarada od 1. januara 2025.
Sindikati su isticali da se na ovo vlada obavezala ranijim potpisanim protokolom.
Poslije višemjesečnih pregovora i različitih prijedloga, država je ponudila da se izmjenom Uredbe o koeficijentima za obračun plata zaposlenih u javnim službama, uveća koeficijent zarada za pet posto za mart i još pet posto u oktobru 2025. godine.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević najavio je i povećanje plata od sedam posto u januaru 2026.
Paralelno teku i razgovori oko izmjena Kolektivnog ugovora kojima bi bilo dodatno osigurano da plaća prosvjetnih radnika prati republički prosjek, navode reprezentativni sindikati.
"Kolektivni ugovor je sistemsko rješenje kojim bi se država obavezala da ako plata padne ispod prosjeka pregovara i uskladi zaradu sa republičkim prosjekom", kaže Slović.
Ko je pregovarao sa vladom?
Proteste i pregovore sa Vladom Srbije vodila su četiri reprezentativna sindikata - Unija sindikata prosvjetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Granski sindikat prosvjetnih radnika Srbije "Nezavisnost" i Sindikat radnika u prosvjeti Srbije.
Da bi sindikat bio reprezentativan, mora da ispuni više uslova, među kojima je i da ima potreban broj članova - da okuplja najmanje 15 posto zaposlenih.
Reprezentativnost omogućava sindikatu da pregovara o poboljšanju prava zaposlenih i kolektivnom ugovoru.
Pored četiri reprezentativna sindikata, u Srbiji je po organizovanim akcijama vidljiv i Nezavisni sindikat prosvjetnih radnika Srbije, koji se protivio načinu na koji su vođeni pregovori sa vladom tokom prethodnih mjeseci.