Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Poslanici PDP-a podnose inicijativu Vladi RS za povećanje materinskog dodatka

    Ambasada SAD-a o Južnoj interkonekciji: Ovo je važan trenutak za BiH i Ameriku

    Ambasada SAD-a pred sjednicu Doma naroda Parlamenta FBiH (Izvor: Ambasada SAD)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Ambasada SAD-a u Bosni i Hercegovini je poslala poruku putem društvenih mreža pred vanrednu sjednicu Doma naroda Parlamenta FBiH, na kojoj će se naći Prijedlog zakona o Južnoj interkonekciji.

    ADVERTISEMENT

    "Planirano je da danas Dom naroda Federacije BiH glasa o Zakonu o južnoj interkonekciji, kojeg je Predstavnički dom usvojio u decembru. Ovo je važan trenutak za Bosnu i Hercegovinu i za Sjedinjene Države. To je prilika za rješavanje gorućeg nacionalnog sigurnosnog problema obiju zemalja – zavisnosti BiH o ruskom gasu", objavili su iz Ambasade SAD-a.


    Južnu interkonekciju su istakli kao jasan potez u smjeru odbijanja ucjena iz Rusije.



    "Znamo da Rusija koristi svoje energetske monopole da politički i ekonomski ucjenjuje zemlje, a već smo bili svjedoci zatvaranja dovoda gasa u BiH. Sjedinjene Države ne žele da bilo koji od njihovih prijatelja i partnera u Evropi, uključujući Bosnu i Hercegovinu, bude izložen potencijalnoj ruskoj ucjeni. Već dugi niz godina smo snažni zagovornici ove politike. Delegati Doma naroda FBiH danas imaju priliku glasati za propis koji BiH približava transatlantskoj zajednici država i postavlja temelje za okončanje ruske energetske prijetnje BiH", poručili su.


    Također, istaknuto je da je "izbor jednostavan ili bi barem trebalo da bude: jeste li zagovornik evroatlantskih integracija ili ste na strani Rusije?"


    "SAD i i BiH blisko su sarađivale od 2017. godine na okvirnom zakonodavstvu koje je potrebno da bi se projekat Južne interkonekcije mogao nastaviti. Sarađivali smo sa prethodnom Vladom Federacije i sadašnjom Vladom Federacije na ovom zakonu kako bismo osigurali da on zadovoljava međunarodne standarde, da je inkluzivan i zadovoljava interese svih građana Federacije, te pruža široke mogućnosti za dugoročni privredni rast i razvoj koji proizlaze iz osiguravanja pristupa sigurnom i pouzdanom izvoru energije za poslovne subjekte. Odluke o reformisanju kompanije koje je BH-Gas donio i koje su objavljene 13. januara takođe su dio ovog procesa, a direktan su odgovor na prijedloge nekoliko stranaka u Predstavničkom domu Federacije BiH", rečeno je iz američke ambasade.


    Referirali su se i na reorganizaciju BH Gasa, koja je već počela.


    "Izmjene i dopune Statuta BH-Gasa, uključujući ažuriranje upravljačkih struktura BH-Gasa uvažavaju ustavnu strukturu Federacije, na primjer, dopuštajući otvaranje podružnica i stvaranje timova za implementaciju projekata u Federaciji izvan Sarajeva prema geografskom obuhvatu projekta Južne interkonekcije. Takođe podržavaju efikasnu realizaciju projekta gasovoda Južne interkonekcije i drugih infrastrukturnih ulaganja. Reforme BH-Gasa uspostavljaju temelje za širenje BH-Gasa bez nepotrebnih dodatnih troškova i neefikasnosti povezanih sa stvaranjem dodatnih preduzeća. Reforme usklađuju organizacionu strukturu BH-Gasa sa sličnim subjektima koji opslužuju stanovništvo u cijeloj Federaciji, poput Željeznica FBiH i Autocesta FBiH. A reforme i reorganizacija stavljaju BH-Gas u poziciju da efikasno upravlja Projektom Južne interkonekcije uz optimizaciju resursa", kažu iz Ambasade SAD.


    Osvrnuli su se i na političke stranke koje opstruiraju ovaj zakon, odnosno na HDZ.


    "Nažalost, na sceni je još jedan pokušaj onih koji zarad vlastitih usko političkih i ekonomskih interesa žele u posljednjem trenutku minirati Zakon o južnoj interkonekciji nauštrb energetske sigurnosti BiH. Tvrde da je projekat Južne interkonekcije moguće realizovati kroz udruživanje s Elektroprivredom Herceg Bosne, a ne kroz BH-Gas. Ovo je već viđena stvar, upakovana drugačije, osmišljena s ciljem odvraćanja pažnje delegata Doma naroda FBiH od današnjeg ključnog i hitnog glasanja", piše u ovoj poruci.


    Dalje su pojasnili zbog čega je ova ideja neizvodiva, odnosno nije u skladu sa zakonima u BiH.


    "Postoji nekoliko zakonskih i regulatornih problema s prijedlogom koji uključuje Elektroprivredu Herceg Bosne. Prvo, pravila EU (Direktiva 2009/73/EZ) kažu da preduzeća koja su mrežni operateri za električnu energiju ili prirodni gas, poput EP HZ HB, ne mogu istovremeno imati kontrolni udio u opskrbi ili proizvodnji električne energije ili prirodnog gasa. Osim toga, u skladu je sa najboljim praksama EU da u jednoj zemlji jedan operater prenosnog sistema upravlja gasovodom, posebno u zemlji veličine BiH. Većina operatera prenosnog sistema u Evropi upravlja puno većim mrežama kako bi smanjili dupliciranje i neučinkovitost. Postoje i tehnički problemi u prijedlogu koji uključuje EP HZ HB. EP HZ HB nema prethodno niti čak relevantno iskustvo u sektoru prirodnog gasa. Naprotiv, potpuno je fokusirana na obnovljivu energiju. Konačno, uključivanje više preduzeća iz različitih regulatornih okruženja u projekat Južne interkonekcije proizvelo bi nepotrebnu složenost u upravljanju i administraciji projekta", jasno su poručili.


    Kažu i da smisao ove ideje "nije omogućiti realizaciju projekta Južne interkonekcije."


    "To je čista opstrukcija onoga što Dom naroda FBiH treba uraditi danas kako bi postavio temelje za okončanje potencijalne ruske političke i ekonomske ucjene BiH. Osmišljenja je i s ciljem ostvarivanja političke i ekonomske koristi jednog čovjeka na račun stanovnika Federacije – Hrvata, Bošnjaka, Srba i Ostalih – kao i nastavka podjele Federacije. Skriveni motivi su očigledni, a riječ je o političkoj slijepoj ulici. Niko ko je istinski opredijeljen za evroatlantsku budućnost BiH, za energetsku sigurnost BiH ili za ekonomski razvoj Federacije BiH, to ne bi prihvatio, a kamoli glasao za to. Stoga, još jednom podsjećamo javnost da ovaj zakon o kojem se danas izjašnjava Dom naroda FBiH jeste isti onaj zakon koji je imao široku političku podršku svih političkih stranaka do kraja 2021. Zašto? Jer su prepoznale da je to dobro za građane i dobro za BiH. Danas bi trebalo da uživa istu vrstu podrške", rekli su iz Ambasade SAD-a.



    Možda će vam se svidjeti