Potpredsjednik Vlade Srbije i senator Republike Srpske Aleksandar Vulin u govoru na obilježavanju Dana RS je istakao da Srbima ne može niko osporiti da slave svoje praznike. Pominjao je i napade na predsjednike RS i Srbije, te pokušaje njihove političke eliminacije.
"Traže da nam odrede šta da slavimo, kako da se zovemo. Traže da nam odrede zastavu i ime, datum i praznik. Hoće da vladaju u ime nas...
Nije Srpska nastala voljom stranaca, nisu nam je dali, ni poklonili. Srpska je volja srpskog naroda. Srbin zna da gdje ne može da ima svog policajca, gdje ne može da postoji ovaj stroj da za njega nema pravde".
Pomenuo je pokušaje da sruše Aleksandra Vučića na ulici, napade na Milorada Dodika.
"Nije RS dobijena hatišerifom od sultana, pa da nam tumačite šta je volja padišahova. Niste vi veziri, begovi ni age da nam govorite šta da činimo i kako Bogu da se molimo i šta da slavimo. Nije ovo skup raje, već skup slobodnih ljudi. I nije Bosna i Hercegovina garant Republike Srpske, već je Srbija čuvar međunarodno priznatog
Dejtonskog sporazuma", zaključio je Vulin.
Ministar unutrašnjih poslova i izaslanik predsjednika RS, Siniša Karan istakao je da mu je čast govoriti u ime Milorada Dodika.
"Vođen čojstvom, junaštvom i težnjom za pravdom okupljeni smo na Dan kada je osnovana RS. 26 048 junaka je za vječnost osvjetlalo obraz Vojske RS, policije i drugih jedidnica. Slava im i hvala".
naglasio je da je srpski narod bio uvijek na pravoj strani istorije, protiv fašizma i radikalnog islama...
Rekao da je Dan RS plebiscitarna odluka naroda, te da RS stoji čvrsto uz slovo Dejtonskog sporazuma, koji se napada i spolja i iznutra.
"Ukoliko se Dejton ne očuva, možemo reći da ga je srušila Clinton-Biden politika", ustvrdio je.
Ponovio je raniji stav da je Dodik na optuženičkoj klupi zbog poštovanja Ustava i dejtonskog sporazuma. Kaže da je sudski postupak razdjelnica koja će označiti da li će opstati Dejtonski sporazum i sama BiH.
"Ne pristajemo na nametanje, ni na okupaciju", kaže Karan.
Prije zvaničnih govora održan i je i defile sa oko 3 000 učesnika.
Dan RS obilježava se po 33 put, a uprkos odluci Ustavnog suda koji je datum 9.januar osporio u dva navrata.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine je u dva navrata proglasio neustavnim Dan Republike Srpske, s tim što nisu dovodili u pitanje pravo da RS obilježava svoj Dan kao praznik, već sam datum 9. januar. Naime, Ustavni sud BiH nije osporio pravo vjernicima da obilježavaju krsnu slavu Svetog Stefana, kao ni Dan Republike Srpske, ali je utvrdio da Dan RS ne može biti 9. januar, jer je vjerski praznik sa kojim se ne poistovjećuju svi građani u Republici Srpskoj.
Nakon prve presude, Narodna Skupština Republike Srpske iz Zakona o praznicima izbacila je Dan RS, ali je potom usvojila poseban Zakon o Danu RS i svake godine ga svečano obilježava.