U Narodnoj skupštini Republike Srpske usvojena je Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne. kojim se omogućava isticanja zastava i grbova i izvođenja himni stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan sporazum o uspostavljanju specijalnih i paralelnih odnosa.
Zakon će biti proslijeđen Vijeću naroda RS gdje treba da bude i usvojen da bi stupio na snagu.
Početkom jula Narodna skupština je usvojila Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se predviđa da se u upotrebu
vrati, ranije osporeni grb RS sa dvoglavim orlom, kaoi himna Bože pravde.
U razgovoru za Euronews.ba profesor Ustavnog prava Kasim Trnka kazao je da je ovo usvajanje čin ignorisanja državnosti BiH s obzirom na ocjenu Ustavnog suda 2006., da su to simboli drugog naroda i kao takvi u suprotnosti sa ustavnim principom kolektivne ravnopravnosti konstitutivnih naroda.
Kasim Trnka (Izvor: YouTube)
"Ovo što se sada dešava u skupštini Republike Srpske sistematsko je provodjenje deklaracije Svesrpskog sabora koji je te simbole i predvidio, suprotno Dejtonskom sporazumu i Međunarodnom pravu. Predvđeno je da se Republika Srpska homogenizira sa Srbijom u svim oblastima društvenog života, počevši od školskog programa do ekonomije. Poštovaće se teritorijalni integritet, ali će se sistem potpuno ujednačiti" rekao je Trnka.
Svesrpski sabor održan je 8. juna u Beogradu i tim povodom potpisana je Deklaracija o zaštiti nacionalnih interesa i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.
Deklaraciju su potpisali predsjednik Srbije i predsjednik RS, predsjednici, potpredsjednici uz blagoslov Njegove Svetosti Patrijarha srpskog Porfirija.
U njoj se kao jedna od tačaka nalazi "Svesrpski sabor potvrđuje da je himna “Bože pravde” svesrpska himna, a da je dvoglavi orao Nemanjića nacionalni svesrpski grb".
Komunikolog Mladen Bubonjić za Euronews.ba kazao je da bilo očekivano sve u vezi sa himnom i grbom kao i sve što se tiče bilo kakvih obilježja institucija Republike Srpske što ima veze sa Srbijom.
Mladen Bubonjić (Izvor: Media centar Sarajevo)
" Očekivano je da će Bošnjaci ili Hrvati slati apelaciju Ustavnom sudu BiH da se provjeri ustavnost tog zakona. Sve je očekivno uzevši u obzir kompletnu situaciju u ovoj zemlji kao i to da mi živimo jedan zaleđeni sukob koji nije riješen, samo što nema oružanog sukoba ali svi uzroci za antagonizam su i dalje prisutni i sa jedne i druge i treće strane. Dakle, vidimo da se ne može postići taj identitetski konsenzus. Ne mogu doći do kompromisa a kamoli da se postigne identitetski konsenzus, dodao je Bubonjić.
Tumačenjem Ureda visokog predstavnika (OHR) u julu ove godine, takva dopuna za cilj ima implementaciju deklarcije Svesrpskog sabora kojom bi se stvorio pravni osnov za isticanje zvanične himne i grba Republike Srbije u Republici Srpskoj kao svesrpskih simbola.