U Banjaluci je počela 16.Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske danas sa dvije tačke dnevnog reda. Najviše pažnje izazvala je Informacija o urušavanju pravnog sistema u Bosni i Hercegovini kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, koja se dotiče i suđenja predsjedniku RS Miloradu Dodiku.
Poslanici će ipak prvo raspravljati i o zauzimanju stava povodom Prijedloga zakona o graničnoj kontroli BiH i Prijedloga zakona o zaštiti ličnih podataka BiH, koji su upućeni u parlamentarnu proceduru u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.
Kolegijum je odobrio obraćanje predsjednicima parlamentarnih političkih partija iz Republike Srpske, ispred SNSD obratiće se potpredsjednica Željka Cvijanović, ispred SDS MIlan MIličević, a po prvi put predsjednik PDP Draško Stanivuković...
Govoriće i šefovi klubova: SNSD, SDS, PDP; SP, NDP-DNS, US, Demos-SPS, NF, Lista za pravdu i red.
Dozvoljeno je obraćanje i predsjedavajućoj Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanji Vulić, predsjedavajućem Kluba poslanika - Srpski klub Milanu Petkoviću i predsjedavajućem Kluba poslanika SDS - PDP – Za pravdu i red Darku Babalju, a poziv za obraćanje je upućen i ombudsmanu za ljudska prava BiH iz reda srpskog naroda Nevenku Vranješu.
Sjednici prisustvuju i ministri u Vladi RS, te predstavnici RS u institucijama BIH.
Na kolegijumu neposredno prije zasjedanja nisu usaglašeni stavovi, a SDS je saznajemo bio protiv nekih zaključaka jer se "ponavljaju" i već su usvojeni na nekim prethodnim zasjedanjima. Opcija zatavranja sjednice za javnost je odbačena.
"Mi pred sobom nismo imali te zakone, a jedan od ovih zakona o ličnim podacima je u skraćenoj proceduri bio, a zakon o granici u hitnoj proceduri. Nas je zbunilo da su sva tri ministra iz RS, Košarac, Amidžić i Nešić glasali na Savjetu ministara o tom zakonu. Svi srpski poslanici u Predstaničkom domu su svjesni da treba da bude obezbijeđen s obzirom na stavove RS i EU, ali nismo mogli u tom trenutku da raspravljamo bez stava NSRS i MUP-a RS o tom zakonu. U tom zakonu ima jedan dio prenosa nadležnosti. Rezultat toga svega je današnja sjednica. Po onome što ja znam spremni su svi klubovi da ulože amandmane, znači da sam bio u pravu. Srpski poslanici u PSPD BIH, zadnjih 15-ak godina, mi kao klubovi dobijemo stav nadležnog minstarstva i odbora u NSRS, ali ovaj put se to nije desilo. Nije se desilo ni prije pola godine kada je usvojen Zakon o sukobu interesa. Mi poslanici nismo ni stručni, ni sposobni da o tome odlučujemo, tražili smo sjednicu NSRS da se ona očituje ima li prenosa nadležnosti", rekao je SDS-ov Darko Babalj.
Zakon o ličnim podacima tako bi, najavljuje mogao dobiti amandmane. Ovaj zakon jedan je od evropskih prioriteta Bosne i Hercegovine na putu ka pridruživanju Evropskoj uniji.
Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković rekao je da bilo koja sumnja u prijenos nadležnosti mora biti provjerena, jer je prijenos nadležnosti sa RS na BiH neprihvatljiv.
"Svaki zakon na nivou BIH treba da prođe kroz iglene uši. Ovo što se navodi da tekst zakona ne dovodi do direktnog prenosa nadležnosti, da li dovodi indirektno, opet je neprihvatljivo", kaže Stanivuković.
I lider DNS-a Nenad Nešić govorio je da mjeri svaku rečenicu, a da je tako bilo i u zakonu o graničnoj kontroli i da tu nema elemenata prenosa nadležnosti.
"Što se tiče drugog zakona, nisam dovoljno uoućen, ali znam da ima manjkavosti. Mi smo glasali da biste vi danas odlučivali. Molim vas da ova praksa pređe u stalnu praksu", naveo je Nešić u obraćanju.