BiH je dobila zeleno svjetlo za otvaranje pristupnih pregovora u martu 2024. godine, a šef Delegacije EU u BiH, ambasador Luigi Soreca, pozvao je političke aktere na konstruktivne razgovore i postizanje potrebnih kompromisa za ubrzanje evropskog puta zemlje.
Soreca je naglasio da su za početak pregovora nužni koraci poput usvajanja pregovaračkog okvira, međuvladine konferencije i procesa skrininga.
Iako je mart 2024. realan rok za početak pregovora, Soreca je upozorio da je mnogo vremena prokockano nakon što je BiH u martu ove godine dobila zeleno svjetlo za pregovore.
"Realno, BiH može otvoriti pregovaračka poglavlja u martu, ali mora ispuniti svoj dio obaveza", izjavio je Soreca za Srnu, naglašavajući važnost političke volje za napredak.
On je također ukazao na potrebu za usvajanjem ključnih zakona, poput onih o sudovima, zaštiti ličnih podataka i graničnoj kontroli, koji će biti usklađeni sa europskim standardima.
Soreca je istakao da pristupanje EU ostaje najbolja garancija za prosperitet i stabilnost BiH, te da EU proširenje ostaje visoki prioritet za novu Europsku komisiju.
Takođe je naglasio da BiH mora dokazati svoju spremnost za preuzimanje obaveza koje dolaze s članstvom u EU.
Ambasador je podsjetio da je EU daleko najveći trgovinski partner BiH, sa dvije trećine ukupne robne razmjene, te pozvao vlasti na ubrzanje reformi i implementaciju Plana rasta, koji pruža mogućnost za transformaciju privrede Balkana.
Soreca je zaključio da je ključ za napredak u pristupnim pregovorima imenovanje glavnog pregovarača i usklađivanje zakonodavstva, što će omogućiti BiH da brže napreduje na svom europskom putu.
Decentralizovana BiH može u EU, diskriminatorske norme ne
Podsjetimo ranije je Soreca u ekskluzivnom razgovoru za Euronews, naglasio da BiH mora provesti reforme za EU članstvo, ali bez diskriminacije
"Članstvo u EU moguće, ali da BiH mora uskladiti svoj ustavni okvir s europskim standardima, ukloniti diskriminatorske odredbe i provesti ključne reforme", kazao je Soreca.
Istakao da decentralizovano uređenje BiH može biti kompatibilno s EU, ali da zemlja mora reformirati institucije i omogućiti efikasno donošenje odluka.
Također, naglasio je važnost usklađivanja sa zakonodavstvom EU, uključujući presudu Sejdić-Finci, kao uvjet za napredak prema članstvu.
On je podsjetio da su vrata za članstvo otvorena, ali da BiH mora ispuniti određene uvjete kako bi postala funkcionalni član Unije.