Naša stranka je poslala medijima dopis s "instrukcijama" o tome kako izvještavati o slučaju uhapšenog ministra Bojana Bošnjaka, što je izazvalo oštre reakcije. Zamjenica ministra Duška Jurišić osudila je ovaj potez kao politički pritisak na novinare, naglašavajući da takvi postupci ugrožavaju slobodu medija. Novinarska udruženja također su upozorila na opasnost od uplitanja politike u novinarstvo, dok stranka tvrdi da je njihov cilj osigurati odgovorno izvještavanje i zaštitu prava ministra Bošnjaka.
Zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice, Duška Jurišić, oglasila se povodom "internog dopisa" koji je Naša stranka uputila medijima u vezi sa slučajem uhapšenog ministra komunalne privrede Bojana Bošnjaka.
U svom obraćanju, Jurišić je iznijela oštru kritiku prema političkom angažmanu koji, kako smatra, pokušava vršiti pritisak na novinare i medije.
Duška Jurišić (Izvor: MLJP BiH)
"Ponešto znam o pritiscima na novinare. Oni koji vrše pritisak, cenzurišu i prijete, rijetko ostavljaju tragove, pogotovo ne pišu i ne šalju medijima 'interne dopise'. Uz krivičnu postoji i politička odgovornost", navodi Jurišić, dodajući da se u političkom kontekstu često koristi presumpcija krivice, a ne nevinosti.
Takođe, napominje da politička odgovornost uključuje i takve poteze koji podrazumijevaju slanje "internih dopisa" s pečatima političkih stranaka.
Ovaj dopis, koji je prvobitno bio označen kao interni, ubrzo je procurio u javnost, izazvavši široke reakcije.
Naša stranka, naime, u ovom dopisu traži od medija odgovorno i nepristrasno izvještavanje o slučaju Bojana Bošnjaka, ministra komunalne privrede u Vladi Kantona Sarajevo, koji je uhapšen i osumnjičen za krivična djela.
Iz stranke insistiraju na afirmaciji pretpostavke nevinosti i odgovornom pristupu u izvještavanju, naglašavajući potrebu za tačnim i preciznim korištenjem pravnih termina.
U svom dopisu, Naša stranka također iznosi tvrdnju da su mediji često iznosili stavove i izjave svjedoka koji su, kako kažu, imali tendenciju da utječu na javnu percepciju ministra Bošnjaka.
Stranka sugerira da je ovo djelovanje moglo imati za cilj vršenje pritiska na pravosuđe, što je, kako navode, dovelo do dovođenja javnosti u zabludu.
Generalna sekretarka Udruženja BH Novinari, Borka Rudić, osudila je ovaj potez Naše stranke, nazivajući ga "rigidnim političkim pritiskom".
Borka Rudić (Izvor: BH Novinari)
Rudić ističe da je potpuno neprihvatljivo da politička stranka šalje instrukcije medijima o tome kako izvještavati o pravnim slučajevima.
"Prosto je nečuveno da se stranka na vlasti obraća medijima 'internim dopisom' i očekuje da novinari i urednici prihvate savjete o tome kako izvještavati o osumnjičenom ministru", izjavila je Rudić.
Iako Naša stranka ističe da je njihov cilj osigurati tačnost i preciznost u izvještavanju, mnogi smatraju da ovakav pristup može biti interpretiran kao pokušaj političkog uplitanja u novinarski rad.
Mediji su dužni da izvještavaju u skladu s novinarskom etikom i zakonima, a politizacija pravnih procesa može stvoriti opasne presedane u slobodi medija.
Iz stranke su dodatno naglasili da je njihovo obraćanje medijima bilo usmjereno na zaštitu prava ministra Bošnjaka i očuvanje pravičnosti u pravnom procesu.
Međutim, s obzirom na specifičnu prirodu ovog dopisa, postavlja se pitanje da li je ovo zaista bilo potrebno, jer novinari već dobro razumiju kako koristiti odgovarajuće pravne termine, te im nije potrebna instrukcija bilo koje političke stranke.
S obzirom na težinu situacije i široki društveni kontekst, očekuje se i dalje reakcija novinarskih udruženja, ali i drugih relevantnih organizacija koje prate slobodu medija i položaj novinara u Bosni i Hercegovini.