Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

TI BiH: Borba protiv korupcije svjesno opstruisana. Prioritet vlasti je zadržavanje kontrole nad institucijama

    Parlament FBiH: Žustra rasprava pred glasanje o Južnoj interkonekciji

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Euronews.ba
    Objavljeno

    U toku je pauza sjednice Predstavničkog doma Parlamenta FBiH nakon koje bi zastupnici trebali glasati o Zakonu o južnoj interkonekciji.

    ADVERTISEMENT

    Na samom početku, kao šef Kluba SDA, koja je predlagač Zakona o Južnoj interkonekciji, Mirsad Zaimović dao je uvodne riječi.


    "Ovaj zakon je u nacrtu usvojen u decembru 2020. godine. Godinu je bio u javnoj raspravi. Potom su zastupnici podnosili amandmane, mislim da su bili SDP-a i HDZ-a i imali smo prihvaćene amandmane ova dva kluba i zakon je usvojen jednoglasno.


    Ima ovdje novih stranaka u odnosu na prošli mandat. Sve stranke koje su bile u prošlom mandatu su glasale za ovaj zakon koji mi sad formalno predlažemo, ustvari je to zakon bivše Vlade odnosno bivšeg saziva Vlade. Prije nekoliko mjeseci je on u Domu naroda FBiH zaustavljen iz nama nepoznatih razloga koji se mogu naslutiti.


    Kod izbora nove Vlade, ova Vlada je sve zakone povukla. To je bio jedini razlog zbog kojeg smo se mi odlučili da stanemo iza ovog zakona i da ga vratimo u proceduru. Bilo je spinovanja oko odluka Ustavnog suda, tobože da mi želimo da napravimo nešto što je protuustavno. Mi smo ga u istom tekstu predložili zbog procedure. Rekli smo da imamo spremam amandman koji rješava problem člana 8.


    U međuvremenu, nije tajna, mi smo sarađivali sa dijelom pozicije i imali neka svoja rješanja. I ponuđeno nam je od jedne stranaka većine i mi smo to prihvatili. Ovaj zakon ne ide ni pritiv koga i u interesu je cijele FBiH", rekao je Zaimović.


    Mahir Mešalić (DF) je kazao da njegova stranka smatra da je ovo projekt koji je u interesu svih u BiH te je dodao da se nada da će član 8 biti promijenjen u skladu s presudama Ustavnog suda BiH.


    "Smanjujući ovisnost o ruskom gasu, mi se približavamo intergracijama kojima BiH teži" rekao je.


    Marijan Marjanović (HDZ BiH) osvrnuo se na veliki dug koji ima BH Gas. Pitao je kako će preduzeće koje je u minusu uzeti novi projekt.


    "Imaju minus od gotovo milion KM u prošloj godini. Činjenica je da su u BH Gasu sve Bošnjaci, od rukovodećih pozicija do danas i da su Bošnjaci rukovali njime oduvijek", kazao je.


    To je dovelo do rasprave u Parlamentu a ponajviše sa Marjanovićem i Gratzom. Replicirao mu je i Salko Zildžić:


    "Ja stvarno ne znam jesu li sve Bošnjaci u tom preduzeću, ali i da jesu - je li to problem? Problem je kad rade nestručni ljudi, a ne da im brojimo krvna zrnca".


    Denis Gratz (DF) nazvao je fašistiodnim izjave poslanika HDZ-a Marijana Marjanovića o tome kako su nekada ranije u vlasti bili „nelegitimni“ predstavnici hrvatskog naroda.


    Gratz je kazao da su izjave o nelegitimnim predstavnicima hrvatskog naroda uvreda za sve one koji ne glasaju za HDZBiH. Marjanović je zbog ove izjave tražio prekid sjednice, na što je Dragan Mioković, predsjedavajući Doma kazao da neće prekidati sjednicu.


    Raguž je nastavio diskusiju.


    "Kako ćemo imati prava ako nam se nameću ljudi u Predsjedništvu. To je suštinska primjedba koju ja imam. Sramotno je da hrvatski predstavnici nisu legitimno izabrani. Žao mi je što smo doživjeli kao najveće parlamentarno tijelo doživjeli da nas međunarodno poslanstvo postrojava u našioj kući i definira nam rokove. Šta ako mi ne glasamo, hoćemo li dobiti minur, neopravdan ili šta", rekao je Raguž.


    Možda će vam se svidjeti