Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Sastanci Cvijanovićeve sa novim evropskim izaslanicima: Posvećeni regionalnoj stabilnosti i putu ka EU

    Rasprava o izmjenama Zakona o porezu na dohodak - šta je dobro, a šta loše?

    NSRS ( Izvor: Srna )
    Euronews.ba/J.S.
    Objavljeno

    Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavljena je danas nakon redovne pauze razmatranjem Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak po hitnom postupku.

    ADVERTISEMENT

    Pomoćnik ministra finansija RS Slobodanka Popović rekla je da se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak usvaja radi podizanja praga za ulazak u režim malog preduzetnika sa 50.000 KM na 100.000 KM, ističući da se ovim aktom podstiče razvoj samostalnog preduzetništva.


    "To se čini izjednačavnjem malog preduzetnika sa pragom za obavezni ulazak u sistem indirektnog oporezivanja, kao i pragom za paušal u Federaciji BiH", rekla je Popovićeva obrazlažući u Narodnoj skupštini ovaj prijedlog zakona.


    Ona je dodala da je na osnovu analize politike oporezivanja samostalne djelatnosti zaključeno da postoje opravdani razlozi da se proširi broj samostalnih zanimanja koja po prirodi i jesu posebne profesionalne ili intelektualne usluge, te da se oporezuju prema stvarno ostvarenom dohotku, to jest prema ekonomskoj snazi.


    Oporezivanjem prema ekonomskoj snazi, koji je propisan Ustavom RS, kaže Popovićeva, oporezovani su svi redovni preduzetnici i pravna lica koji obavljaju iste djelatnosti (10 odsto na osnovicu koja predstavlja razliku prihoda i rashoda).


    "U predloženom zakonu, paralelno sa udovoljavanjem zahtjeva za podizanje praga za malog preduzetnika sa 50.000 KM na 100.000 KM, podignut je i donji iznos poreza koji je mali preduzetnik dužan da plati, sa 600 KM na 1.200 KM, uz izuzetak za najmanje preduzetnike čiji godišnji prihod ne prelazi 50.000 KM, zadržan je postojeći princip najnižeg iznosa poreza od 600 KM", rekla je ona.


    Ukoliko je poreskom obvezniku u 2024. godini opozvan status malog preduzetnika isključivo iz razloga što je ostvario prihod preko 50.000 KM, kaže Popovićeva, on može odmah u 2025. tražiti status malog preduzetnika.


    Mirjana Orašanin, poslanik SDS-a, rekla je da ovo jedan od predloženih zakona koji ima i pozitivne stvari. Ona je rekla da nisu navedeni razlozi za hitno donošenje ovog zakona.


    “Dobre stvari ovog zakona su prag od 100.000 KM, porez od najmanje 1.200 KM koji je prihvatljiv, paušal odnosno, mjesečni porez od 50 KM za male obime poslovanja do 50.000 KM i mogućnost da oni koji su 2024. godini izgubili status malog preduzetnika a nisu prešli promet od 100.000 KM, mogu to pravo tražiti u 2025. godini”, navela je Orašanin obrazlažući svaku dobru stavku ponaosob.


    Ona je rekla da se prvi put u ovom zakonu definišu samostalna zanimanja, navodeći da je prije 15, 20 dana su u NSRS usvajali Zakon o samostalnim preduzetnicama, a da se predloženim izmjenama Zakona o porezu na dohodak definišu novi pojmovi.


    “Ovo pokazuje kako vi radite, neusklađeno i stihijski, nažalost u RS je većina zakona međusobno neusklađena i zbog toga u praksi postoji mnogo problema. Potpuno je nejasno na osnovu čega je izvršena klasifikacija samostalnih zanimanja Po kojem osnovu su se sportista, novinar, veterinar, programer, istraživač našli u samostalnim zanimanjima. Dakle, vi ste proizvoljno, po sosptvenom nahođenju izvršili preklasifikaciju djelatnosti i izmislili ste termin samostalno zanimanje”, navela je Orašanin ovo kao loše stavke Zakona.


    Ona kaže da se pominju i zloupotrebe, dodajući da se vlast “uhvatila malih predizetnika”, a zaboravljaju na mnogo veće zloupotrebe u javnim preduzećima.


    Poslanik SNSD-a Srđan Mazalica je rekao da će ova stranka podržati ovaj zakon, ali i amandmanski djelovati na njegovo unapređenje.


    On je rekao da je Zanatsko-preduzetnička komora Srpske inicirala izmjenu u vidu predloženog amandmana, smatrajući da deficitarne djelatnosti vezane za informacione tehnologije treba da i dalje budu u sistemu malog preduzetnika.


    "Radi se o djelatnostima visoke profitabilnosti sa malim troškovima, suštinski o intelektualnim uslugama, gdje je potrebno i dalje omogućiti sistem malog preduzetnika zbog mladih i početnika u ovoj oblasti. Takođe, bitno je i pratiti razvoj i prihode te kratkoročno ponovo preispitati da li je ovaj sistem i dalje adekvatan za te preduzetnike", rekao je Mazalica i dodao da je sve usmjereno podsticanju ove djelatnosti.


    Nebojša Vukanović, poslanik Liste za pravdu i red, primjećuje da se sve radi naopako.


    "Umjesto da rasteretite privredu, smanjite namete, podstaknete privrednu aktivnost i konkurentnost, samo se gleda ko je sljedeći, stan na dan, mali preduzentici, sitni obrtnici, trgovci.. Jednostavno, vi pokušavate da iscijedite ovo društvo i državu kao suvu drenovinu, da bi imali para da se razmećete i trošite bez ikakve kontrole na raznorazne gluposti", rekao je Vukanović.


    Možda će vam se svidjeti

    Ministri EU razvodnili prijedlog Zakona o seksualnom zlostavljanju djece: Ključna pitanja ostala neriješena

    Iran pauzira primjenu strožeg zakona o hidžabu za žene

    Elektirčni trotineti između zdravog života i opasnosti: Samo u deset mjeseci ove godine, više od 100 saobraćajnih nezgoda