Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Parlament FBiH: Zakon o porezu na dohodak povučen sa dnevnog reda sjednice

    Plijen od 70 miliona KM: Ko će mjeriti gledanost TV stanica u BiH? Korupcija ili modernizacija?

    Ilustracija (Izvor: Pexels)
    Aleksandar Simić
    Objavljeno

    Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine odlučila je danas da formira radnu grupu koja će pripremiti i u parlamentarnu proceduru uputiti prijedlog zakona o mjeriteljstvu BiH.

    ADVERTISEMENT

    "Radna grupa je formirana nakon što nas je Savjet ministara obavijestio da neće izraditi izmjene i dopune zakona o mjeriteljstvu, a nakon što smo im poslali izvještaj o javnom saslušanju direktorice Instituta i Savjeta za mjeriteljstvo BiH, u vezi sa donošenjem Pravilnika kojim se propisuju novi mjeriteljski i tehnički uslovi za mjerila u zakonskom mjeriteljstvu", pojasnio je za Euronews BiH predsjedavajući ove Komisije Branislav Borenović.


    Borenović na sjednici Komisije za borbu protiv korupcije (Izvor: FB)


    Podsjećamo, ovaj podzakonski akt, tj. Pravilnik koji je donio Institut za mjeriteljstvo BiH, odnosno direktorica Milica Ristović Krstić, inače kadar SNSD-a, izazvao je oštre kritike brojnih privatnih medija u BiH, koji su i od Suda BiH tražili ukidanje ovog Pravilnika.


    Naime, oni smatraju da se agenciji koja je do stupanja na snagu spornog Pravilnika mjerila gledanost, oduzima taj posao i kako tvrde "namješta" drugoj firmi, a kako bi se pojedinim medijima pogodovalo sa rezultatima gledanosti od kog zavisi profit TV stanica od marketinga.


    Nakon javnog saslušanja direktorice Ristović Krstić u maju ove godine pred Komisijom za borbu protiv korupcije, ova Komisija je uz izvještaj o saslušanju, usvojila i zaključak u kojem se navodi da bi se trebala zabraniti primjena Pravilnika o mjerenju gledanosti, jer postoji mogućnost da se dogode koruptivne radnje primjenom istog. Taj zaključak je zatim usvojio i Predstavnički dom bh. Parlamenta, kao i onaj u kom se traži od Savjeta ministara da u roku od 90 dana predloži izmjene i dopune zakona o mjeriteljstvu BiH, ali ništa od toga se nije dogodilo.


    Savjet ministara je odbio nalog Predstavničkog doma, pa već mjesecima u BiH niko ne mjeri gledanost TV stanica.


    Komisija za borbu protiv korupcije je danas konstatovala da su ovakvi potezi Savjeta ministara neprihvatljivi i u suprotnosti sa zakonom.


    Na sjednici su odlučili i da upute dopis Savjetu ministara i zatraže audio-zapis i stenogram sa sjednice Savjeta ministara na kojoj se raspravljalo o navedenom izvještaju o saslušanju predstavnika Instituta za mjeriteljstvo BiH.


    "Nezapamćeno je u parlamentarnoj praksi da izvršna vlast ne poštuje odluke zakonodavne vlasti koja je birala. Mi smo to saslušanje obavili, jer smo ustanovili brojne anomalije, pa čak i potencijalno koruptivno ponašanje i zadužili da Savjet ministara dostavi izmjene i dopune zakona o mjeriteljstvu, a oni to u roku od 90 dana nisu uradili, čak su nas obavijestili da to neće uraditi. To je skandalozno. Zbog toga ćemo mi sačiniti prijedlog zakona o mjeriteljstvu i to u skladu sa najboljim evropskim standardima i praksama.


    To znači da se mjerenje gledanosti TV stanica, kao posao, izuzme iz državnog etalona i da to radi medijska industrija bez uticaja politike, vlasti i partija. Tu se radi o oko 70 miliona maraka godišnjeg prihoda od oglašavanja, koji se raspoređuje na osnovu rezultata gledanosti i mora se napraviti jedno rješenje koje će onemogućiti monopolizaciju, uticaj politike i raznih interesnih grupa", naglašava Borenović.


    On dodaje da ukoliko se dopusti da politika odlučuje o tome ko će mjeriti gledanost, onda će uticati i na uređivačku politiku medija.


    "To može značajno ugroziti slobodu medija i izražavanja u ovoj zemlji", zaključuje predsjedavajući paralementarne Komisije za borbu protiv korupcije.


    Sa druge stane, Milica Ristović Krstić je u više navrata demantovala bilo kakve koruptivne radnje u vezi sa donošenjem novog Pravilnika.


    "Pravilnik je pisan isključivo sa najnovijim tehnologijama. Piplimetri (op.a. uređaji koji mjere gledanost) koji su do sada bili na tržištu ne ispunjavaju uslove. Mi želimo one najnovije generacije. Sa novom tehnologijom nema muljanja i to bi trebao biti interes svim medijima, ali i oglašivačima", naglasila je jednom prilikom direktorica Instituta.




    Možda će vam se svidjeti

    FMUP u borbi protiv korupcije: Za dvije godine podneseno 150 izvještaja