Narodna skupština Republike Srpske danas je na četrnaestoj posebnoj sjednici usvojila Budžet Republike Srpske za 2025. godinu – po hitnom postupku i Program ekonomskih reformi za period 2025-2027. godina – po hitnom postupku.
Ukupna budžetska sredstva planirana Budžetom Republike Srpske za 2025. godinu iznose 6,070 milijardi KM, što predstavlja uvećanje od 260 miliona KM, odnosno 4,5% u odnosu na ista predviđena Rebalansom budžeta Republike Srpske za 2024. godinu.
Programom ekonomskih reformi za period 2025-2027. godina, u skladu sa Programom rada Vlade Republike Srpske, utvrđene su ključne reformske oblasti koje su definisane kroz pet reformskih stubova: ekonomski rast, digitalizacija, reforma javnih preduzeća, zdravstvena i socijalna politika i demografska obnova RS. U okviru svakog od reformskih stubova definisane su politike i dinamika njihove realizacije, s ciljem unapređenja fiskalne i ekonomske pozicije RS. Programom ekonomskih reformi RS za period 2025–2027. godine projektovane su stope privrednog rasta u tom periodu 2,8 odsto, 3,1 odsto i 3,3 odsto.
Usvojena je i odluka o iznosu garancija koje može izdati RS u 2025. godini, a kojom se odobrava izdavanje garancija RS za zaduženja do iznosa od 800 miliona KM.
Poslanici su usvojili i odluku o dugoročnom zaduživanju RS za 2025. godinu prema kojoj se budžet može dugoročno zadužiti do 862 miliona KM.
Skupština je usvojila i odluku o kratkoročnom zaduživanju emisijom trezorskih zapisa za 2025. godinu, u skladu sa kojom se RS može zadužiti maksimalno do osam odsto prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini.
Poslanici Narodne skupštine su takođe usvojili i Zaključke o posjeti Albina Kurtija Bosni i Hercegovini, čime su osudili pozivanje i dolazak Kurtija u BiH “kao akt provokacije usmjeren protiv Republike Srpske i srpskog naroda.”
"Ovakvo pozivanje nepoželjnih osoba od strane nevladinih organizacija iz Federacije BiH, iza kojih se nesumnjivo kriju bošnjački politički predstavnici u institucijama BiH i Federacije BiH, ne mogu doprinijeti pomirenju i povjerenju među konstitutivnim narodima u BiH i dodatno pogoršavaju političku situaciju u BiH", navodi se u Zaključcima koji su usvojeni u NSRS.
Nakon glasanja o apsolviranim tačkama dnevnog reda 14. posebne sjednice, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić dao je redovnu pauzu do 16.30 časova kada će zasjedanje biti nastavljeno.