Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavljena je danas u Banjaluci. U toku je rasprava o Prijedlogu zakona o izvršenju Budžeta Republike Srpske za narednu godinu po hitnom postupku.
Tokom svog završnog izlaganja ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović pojasnila je da je najveći javni dug RS bio 2005. godine kada je iznosio 53,68 odsto, a sada iznosi, kako kaže, 33,33 odsto. Vidovićeva je podsjetila da je 2005. godine bruto domaći proizvod iznosio 5,7 milijardi KM, a sada je 17 milijardi KM.
''Tada je dug iznosio 3,2 milijarde KM, a sada je 6,4 milijarde KM,'' kazala je Vidovićeva.
Ona je navela kako je iznenađena što tokom jučerašnje sjednice niko od poslanika nije rekao da će Republika Srpska bankrotirati.
''I moram reći građanima da Republika Srpska neće bankrotirati i da nam idu nešto bolji dani,'' poručila je ministar finansija RS.
Kada je riječ o Prijedlogu zakona o izvršenju Budžeta Republike Srpske za narednu godinu, ova resorna ministrica pojasnila je da je to operativni zakon koji utvrđuje tehniku i način isplate.
Prema kalendaru prioriteta Ministarstva finansija RS za isplate određenih davanja iz budžeta, na prvom mjestu su penzije, zatim porodične i lične invalidnine, porezi i doprinosi za lična primanja, boračka prava iz invalidske zaštite i dr.
Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je i Prijedlog odluke o iznosu garancija koje može izdati Republika Srpska u narednoj godini, a kojom se odobrava izdavanje garancija RS za zaduženja do iznosa od 800 miliona KM.
''I to za saobraćaj, energetiku, trgovinu i turizam, zaštitu životne sredine, zdravstvo i ostale jedinice lokalne samouprave. U ovom momentu RS ima izdatih 1,284 miliona KM garancija, a kreditima kojima su pokrivene te garancije su 922 miliona KM. Ti krediti stalno padaju, jer se otplaćaju,'' navela je ministar finansija RS.
Zora Vidović ministar finansija RS (Izvor: Screenshot Youtube RTRS)
Prijedlogom odluke o dugoročnom zaduživanju Republike Srpske za 2025. godinu predloženo je da se budžet može dugoročno zadužiti do 862.000.000 KM.
''Na domaćem tržištu 358 miliona KM dugoročno zaduženje i na međunarodnom tržištu 504 miliona dugoročno zaduženje. Zaduženje bi se radilo emisijom obveznica na domaćem tržištu sa kamatnom stopom euribor plus četiri odsto, dok bi radilo i zaduženje u vidu kreditnih sredstava na domaćem tržištu euribor plus četiri odsto uz rok otplate pet godina i za garancije i za kredite,'' pojasnila je Vidovićeva.
Kada su u pitanju krediti i zajmovi na međunarodnom tržištu euribor je plus 7,5 odsto godišnje na rok otplate najduže 15 godina za kredite i za obveznice na međunarodnom tržištu euribor je plus šest odsto, takođe najduži rok 15 godina.
''Zaduženjem ovih sredstava Republika Srpska bi apsolutno uspjela da izmiri sve svoje obaveze, odnosno obaveze za finansiranje u 2025. godini,'' ističe Vidovićeva.
Ona je navela da otplata duga u 2025. godini iznosi milijardu i 100 miliona, dugoročno RS zadužuje se za 863 miliona.
''Procjenjujemo da će na kraju godine ukupan dug biti 38,8 odsto i da će javni dug biti 33 odsto BDP u 2025. godini,'' rekla je Vidovićeva.
Nakon ovog izlaganja, uslijedila je rasprava. Iz redova opozicije ukazuju da je ukupan revidirani budžetski deficit za 2023. godinu iznosio 413 miliona KM dok u 2024. godinu neće biti, kako su kazali, ispod 400 miliona KM.
''Skoro pola milijarde budžetskog deficita, a vi nas i dalje ubjeđujete u dobro stanje finansija u Republici Srpskoj. Navodite da razloga za brigu nema i da je zaduženost na istorijskom minimumu. Nažalost, u to vam ne možemo povjerovati iako smo svjesni činjenice da je stanje bolje nego što je bilo,'' riječi su Mirjane Orašanin poslanika Kluba SDS-a u Narodnoj skupštini RS.
Ona navodi i da je dugoročni dug 96,7 odsto ukupnog duga.
''U 2025. godini planiramo vratiti 519 miliona KM spoljnog duga, a u 2026. godini prema projekcijama milijardu i 110,7 miliona KM. To je zaista pokazatelj kako se u prethodnom periodu upravljalo dugom, da se nije vodilo računa o ročnosti. Želim se osvrnuti i na garancije, one nisu dug nego obaveze koje mogu pasti na teret budžeta RS u slučaju njihovog aktiviranja, zato je jako važno i to je ključno pitanje, koje su to obaveze i koji projekti koje Republika Srpska obezbjeđuje svojim garancijama,'' kazala je Orašanin.
U skupštinsku raspravu uključio se i poslanik Nebojša Vukanović, predsjednik Kluba poslanika za pravdu i red koji je uputio oštre kritike na rad vladajuće koalicije.
''Vi na pet odsto kamate dajte još milione maraka od osam do 12 za posredničke usluge, pa vi računajte Koliko tih osam miliona KM dođe na 200 miliona KM. Najveći je problem što ste vi obesmislili ovu skupštinsku raspravu.
Vi kažete da je ped odsto dobra kamata. Mislim da Republika Srpska više od 200 miliona KM na osnovu kamate gubi svake godine. Ono što nas interesuje kada već govorimo o dugu i garancijama, vi ste davali garancije opštini Sokolac, da li se te garancije vraćaju,''rekao je Vukanović.
On ističe kao ''zanimljivo'' prinudnu naplatu Grada Banjaluke, pa je uputio pitanje Zori Vidović, ministru finansija RS.
''Da li je tačno da je dug Grada Banjaluke preko 25 miliona KM?'' - pitao je Vukanović.