U Prijedlogu programa ekonomskih reformi u okviru definisanih oblasti predloženo je sedam strukturnih reformi i u okviru njih 22 reformske mjere, rekao je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.
Ovaj Prijedlog programa ekonomskih reformi usmjeren je na uži set strukturnih reformi u okviru tri oblasti - konkurentnosti, održivosti i otpornosti kao i ljudskog kapitala i socijalne politike, pojasnio je predsjedik Vlade RS.
''Programom rada Vlade RS utvrđene su ključne reformske oblasti koje su definisane kroz pet reformskih stubova ekonomski rast, digitalizacija, reforma javnih preduzeća, zdravstvena i socijalna politika i demografska obnova Republike Srpske,'' naveo je Višković.
Projektovane stope privrednog rasta su 2,8 odsto, 3,2 odsto i 3,3 odsto.
On dodaje i da je MMF u svom posljednjem izvještaju iz oktobra mjeseca ove godine, zaključio da se inflacija značajno smanjuje u većini džava i približava ciljanim vrijednostima postavljenim od strane centralnih banaka. Smanjenje inflacije bez globalne recesije smatra se velikim uspjehom. Predviđa se da će globalni rast ostati stabilan ali nedovoljan.
''Negativni rizici koji se odnose na ostvarivanje negativnih rizika su eskalacija geopolitičkih konflikata, protekcionističke trgovinske politike, nedostatak na tržištu rada i nestabilnosti na finansijksom tržištu. Prema projekcijama MMF-a u Bosni i Hercegovini u 2024, 2025 i 2026. godini očekuje se rast od 2,5 odsto, tri odsto i tri odsto,'' naveo je Višković.
Predsjednik Vlade RS rekao je da će inflacija usporavati kao i u većini država, a koja će u naredne dvije godine iznositi dva odsto.
''Republika Srpska je u 2023.godini ostvarila privredni rast od 1,9 odsto uz inflaciju sedam odsto. Smanjena inostrana tražnja kao rezultat usporavnja privredne aktivnosti u okruženju negativno se odrazila na izvozno orjentisanu industrijsku proizvodnju i spoljnotrgovinsku razmjenu RS,'' izložio je Višković.
Na tržištu rada nastavljen je kaže, trend smanjenja nezaposlenosti, povećanjem najniže plate sa 700 na 900 KM.
''Prosječne neto plate u ovom dijelu godine rasle su okvirno 9,7 odsto,'' kazao je Višković.
On kaže kako je Vlada Republike Srpske u posljednje četiri godine a u saradnji sa poslovnom zajednicom, sačuvala privredu RS.
"Uspjeli smo da sačuvamo sva radna mjesta. U ovakvim okolnostima uspjeli smo da iz godine u godinu povećavamo plate. Iz budžeta u okviru raznih mjera investirano je u realni sektor RS na godišnjem nivou oko 400 miliona KM. I u budžetu za 2025. godinu, prateći tehnološki razvoj kao jedan od ključnih dokumenata konkurentnosti i održivosti naše privrede, mi smo predvidjeli 25 miliona KM," istakao je Višković.
Budžetom za 2025.godinu za povećanje plata predviđeno je 10 miliona KM dok je 11 miliona KM predviđeno za novu fiskalizaciju, najavio je predsjednik Vlade RS.