Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Za jedne velikosrpska, za druge velikobošnjačka politika, Cvijanović optužuje kolegu

    Vijeće sigurnosti UN: Burna rasprava o stanju u BiH, ponovo se spominje "velika Srbija"

    Sjednica Vijeća sigurnosti UN-a (Izvor: UN)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Ruski predstavnik u Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja je tokom današnje rasprave u Vijeću sigurnosti ponovo naglasio negativni uticaj Zapada i Ureda visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini.

    ADVERTISEMENT

    "Direktna prijetnja je stanje koje su formirale zapadne sile oko dejtonskog sporazuma što bi moglo dovesti do eskalacije i ugroziti krhak mir", izjavio je Nebenzja.


    Rezolucija o genocidu u Srebrenici


    Predstavnik Ruske Federacije je kritikovao aktivnosti Njemačke na usvajanju Rezolucije o genocidu u Srebrenici, argumentirajući to riječima da "ni pola BiH nije bilo za usvajanje te rezolucije".


    "Cilj je centralizacija BiH da se pretvori u unitarnu zemlju Zapada. Kao odgovor za sve probleme navode se euroatlantske integracije. Smiješno je to čuti od NATO-a nakon onoga što su radili na Balkanu kada su bacali bombe sa osiromašenim uranijom na civile", dodao je ruski predstavnik.


    Aktivnosti provođenja Dejtonskog sporazuma od strane Ureda visokog predstavnika iz ruske perspektive su akt desuverenizacije kojim se zanemaruje volja građana Bosne i Hercegovine.


    "Ovaj ured je davno iscrpio svoju funkciju i sada je relikt kolonijalne politike i treba ga što prije zatvoriti, kritike protiv OHR-a rastu čak i u onim dijelovima zemlje gdje je OHR radio u njihovim interesima. Budućnost BiH treba biti u rukama naroda BiH, zaključio je Nebenzja.


    Ruski predstavnik u Ujedinjenim nacijama zaključio je ocjenom da entitet Republika Srpska nije remetilački faktor i da ne postoje prijetnje po suverenitet Bosne i Hercegovine iz ovog entiteta.


    Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović također se obratio Vijeću sigurnosti.


    Na početku obraćanja kazao je da je njegova obaveza da provodi vanjsku politiku države BiH koja je utemeljena zakonom, ustavom i drugim dokumentima.


    Ratko Mladić i Radovan Karadžić


    "Kad je u pitanju vanjska politika, naši ciljevi su NATO i EU. Bez vanjski potaknutih blokada naš napredak bi mogao biti i bolji. U dugoj historiji naše zemlje uvijek smo bili meta agresije drugih država, to je bio i slučaj i od 1992. do 1995. godine. Ključni problem BiH je vezan za vanjske pokušaje da se oslabi, podijeli i uništi. U maju ove godine Generalna skupština je usvojila Rezoluciju o Srebrenici. Nažalost, liderstvo Srbije ne poštuje presude sudova UN-a, a da ne govorimo o rezolucijama Generalne skupštine. Želimo podsjetiti da je Srbija jedina zemlja koja je krišila konvecije UN-a o sprečavanju genocida", kazao je.


    Podsjetio je da su nedavno vlasti u RS u škole uvrstile sadržaj u kojem se slave Ratko Mladić i Radovan Karadžić.


    "Oni nisu heroji, nego zločinci. Potvrđeno je da su krivi. Vlasti entiteta RS opasno prijete temeljima Dejtona. Javno zagovaraju uništenje Dejtona, traže oživljavanje projekta 'velike Srbije' i uništenje BiH. Nije to samo moja lična opaska. 20. jula 2024. godine Vijeće za provedbu mira je zaključilo da vladajuća koalicija u RS provodi napade na Opći sporazum za mir, ustavni i pravni poredak u BiH, suverenitet i teritorijalni integritet. Svjedoci i garanti Dejtona koji su aktivni u Vijeću za provedbu mira moraju da se pozabave time. Važno je da Vijeće za provedbu mira usvoji tri važna elementa za očuvanje mira. Suverenitet pripada državi BiH, entiteti unutar BiH nisu država, oni samo postoje na osnovu Ustava BiH i nemaju svoj suverenitet. Međunarodna zajednica mora koristiti instrumente da se provodi Dejtonski sporazum".


    Kazao je da se rukovodstvo Srbije agresivno upliće u pitanja BiH.


    "Jedan od dokaza je deklaracija tzv. svesrpske skupštine iz ljeta ove godine. Ta skupština ne može biti iznad države BiH. Vrijeme je da se kaže istina, ovdje u UN-u o stvarnim namjerama Srbije. Osnovni cilj je postepeno odvajanje entiteta i pripajanje Srbiji. Deklaracije tzv. skupštine je suprotnost Dejtona i Ustava BiH. Iz ovih razloga visoki predstavnik je morao da ukine ovu antidejtonsku deklaraciju. To je opasan dokument. Nažalost, visoki predstavnik to još nije učinio. Pozivam međunarodnu zajedni da jasno osudi ovaj projekat. Ovo brine ne samo BiH, već i cijelu Evropu", kazao je.


    Osvrnuo se i na pitanje državne imovine.


    "Državna imovina je neodvojeni dio teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH. U Dejtonu je Milošević pokušao podijeliti imovinu BiH između entiteta. Nije to uspio tokom agresije, ni u Dejtonu. Međunarodna zajednica to ne smije dozvoliti ni u miru", kazao je.


    Istakao je da je pritisak na Evropski sud za ljudska prava zbog nedavne presude u predmetu Kovačević neprihvatljiv.


    "Moramo ukinuti svaki oblik diskriminacije. BiH je prihvatila Evropsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava i sloboda. BiH ne treba selektivnu primjenu ovih konvencija. Ustav BiH propisuje direktnu primjenu Evropske konvencije o ljudskim pravima. BiH treba demokratska rješenja za postojeće probleme. Trebamo se baviti sveobuhvatnom provedbom aspekata Dejtonskog sporazuma. Mi moramo imati politički sistem koji će osigurati bolju budućnost za naše građane", kazao je.


    "Na kraju želim posebno naglasiti nešto što je vrlo važno. Možemo vidjeti veliko širenje opasnog oružja u susjednim državama. Nakon genocida BiH mora imati mogućnost da ojača odbrambene sposobnosti. Ovo je zajednička obaveza BiH i međunarodne zajednice", istakao je na kraju.


    Srbijanski predstavnik u UN je u svom govoru pred Vijećem sigurnosti pozvao sve strane da ne remete Dejtonski sporazum uz poruku da jednostrane i nametnute odluke nemaju dobru namjeru.


    Mir i stabilnost u BiH


    Saša Mart predstavnik Srbije u Ujedinjem nacijama u svom govoru pred Vijećem sigurnosti, pozvao je sve strane u Bosni i Hercegovini da političke odluke donose u skladu sa Dejtonskim sporazumom.


    Srbijanski predstavnik je proces izglasavanje Rezolucije o Genocidu u Srebrenici okarakterizirao kao nametnuti proces kojim se zadovoljava isključivo bošnjačka strana.


    "Dejtonski sporazum, je od izuzetnog značaja i predstavlja temelj na kojem je sve postignuto u BiH i on je trajna osnova za mir i stabilnost u BiH", rekao je predstavnik Srbije.


    Srbijanski predstavnik je dodatno potencirao značaj donošenja odluka koje neće biti jednostrane i nametnute tako da onemogućavaju ekonomski i društveni razvoj.


    U tom kontekstu za Srbiju je od velikog značaja razvoj specijalnih odnosa koje ima sa entitetom Republika Srpska.


    "Kao što je i dosad bio slučaj jasne su namjere Srbije da razvije transparaentne odnose sa Republikom Srpskom u skladu sa Dejtonskim sporazumom i specijalnim odnosima koji imaju za cilj unapređenje društveno i ekonomskog razvoja", zaključio je predstavnik Srbije.


    U završnom dijelu srbijanski predstavnik je branio status i svrhu Svesrpskog sabora kao instrumenta za postizanje jačih ekonomskih odnosa u regiji. Također, dodatno napominjajući da će Srbija poštivati teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.


    Ambasador Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama Zlatko Lagumdžija i predstavnik Srbije Saša Mart zatražili su dodatnu riječ na večerašnjoj sjednici Vijeća sigurnosti koja se bavila pitanjima BiH.


    Svađa Lagumdžije i Marta


    Lagumdžija je riječ uzeo nakon što je Mart održao govor poslije predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića u kojem je iznio nekoliko stavova koje je Lagumdžija želio ispraviti.


    "Ja ću se vratiti na poricanje genocida. Rekli ste da je budućnost na međunarodnoj saradnji. Ovdje imamo selektivnu amneziju. Ne možemo zaboraviti zanemarivanje međunarodnog prava koje jasno govori o vašim stavovima. Srbija ima historiju da ne poštuje međunarodne odredbe. Što se tiče ove deklaracije sa tzv. svesrpskog sabora, ja predlažem kolegama iz Srbije da podijele ovu deklaraciju kako bi svi mogli vidjeti kako se ovdje tretira Dejtonski sporazum. Ovo pokazuje mapu puta za ostvarenje već poznatog projekta velike Srbije i poricanje zločina koje je presudio međunarodni sud", kazao je Lagumdžija.


    Poslije toga je riječ uzeo Mart.


    "Srbija je orijentisana ka budućnosti. Neko koristi svaku priliku da napada lidere Srbije. To nije dobro za budućnost. Srbija poštuje teritorijalni integritet BiH, ali želimo da budu ispoštovana sva prava naroda. Predstavnici druge strane ne bi trebali poštovati samo prava jedne strane. Neprihvatljiv je njihov zapaljiv jezik koji napada bez ikakvih dokaza liderstvo Srbije. Vučić je četiri puta ove godine bio u New Yorku u pokušaju da dokaže zašto želimo raditi na miru i stabilnosti. Ne možemo ići nazad. Svi ovi argumenti su lažni", kazao je Mart.

    Možda će vam se svidjeti

    Od 1. aprila se vraćaju aviotakse, nadležni tvrde da će imati pozitivan efeka

    Japanski toalet poput lutrije: Princip star 40 godina, još u potpunosti neprihvatljiv

    Dogovorena deblokada granice između RH i BiH. Gužve nastale zbog ukidanja željeznice