Na sjednici Vijeća sigurnosti usvojena je rezolucija kojom se produžava mandat misije EUFOR-a u Bosni i Hercegovini za još 12 mjeseci.
Za je glasalo 15 članica Vijeća sigurnosti UN-a.
Tokom rasprave na sjednici predstavnici država iznijeli su svoje stavove o aktuelnoj situaciji u BiH.
Ambasador Slovenije pri UN-u je kazao da je misija EUFOR-a ključna za održavanje stabilnosti u BiH.
"Francuska je u potpunosti uključena i borimo se protiv destabilizacije u odnosu s trenutnim provokacija i procesom destabilizacije.
"Pozdravljamo usvajanje Rezolucije koja obnavlja mandat EUFOR-a. Podržavamo i mandat visokog predstavnika", poručio je predstavnik Francuske.
Predstavnici Švicarske u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija osvrnuli su se na usvajanje Rezolucije kojom se produžava mandat EUFOR-a u BiH te su se djelimično dotakli i političke situacije.
U govoru u New Yorku, predstavnik Švicarske se posebno osvrnuo na secesionističku retoriku koja dolazi iz Republike Srpske.
"Adresiranje neprijateljstva i sprečavanje poricanja genocida su neophodni za mirnu budućnost. Odbijamo svaku retoriku vezano za secesiju koja se mogla čuti iz RS, koja podriva jedinstvo zemlje i vladavinu prava. Ovo je posljednji sastanak o BiH u mandatu Švicarske i želim istaći nepokolebljivu podršku Švicarske teritorijalnom integritetu BiH", naveo je.
Poručio je kako 2025. godina treba predstavljati godinu promoviranja zajedničke vizije u BiH.
"Posvećeni smo miru. Godina 2025. će označiti 30. godinu od potpisivanja Dejtona. Pozivamo da iskoristite priliku i promovirate zajedničku viziju kako bi generacije ostale u Bosni i Hercegovini", zaključio je.
Američki predstavnik u Ujedinjenim nacijama na sesiji Vijeća sigurnosti koja bila posvećena Bosni i Hercegovini, poslao je snažne poruke podrške teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine.
"Podržavamo put BiH u Evropsku uniju i sve napore na tom putu. Koristiti ćemo sve naše instrumente na rapsolaganju da ne dopustimo djelovanje svima onima koji podrivaju Dejtonski sporazum", rekao je američki predstavnik.
Govoreći o stabilnosti regije, dodatno je istaknut značaj stabilnosti Bosne i Hercegovine kao države čija je stabilnost ključna za sprječavanje regionalnog konflikta.
"Uzbunila nas je nedavna retorika koja podriva teritorijalni integritet BiH, moramo nastaviti šititi isntitucije BiH od kojih koji žele da ih oslabe secesijom", dodao je predstavnik Sjedinjenih Američkih Država.
Također, pružena je snažna podrška aktivnostima Uredu visokog predstavnika i Visokom predstavniku Christianu Schmitu u provođenju reformi i korištenju svih mehanizama na tom putu, uključujući i bonske ovlasti.
"Koristiti ćemo sve naše instrumente na rapsolaganju da ne dopustimo djelovanje svima onima koji podrivaju Dejtonski sporazum", zaključio je američki predstavnik.
U završnom dijelu pozvani su svi članovi Vijeća da podrže napore Bosne i Hercegovine na njenom reformskom putu.
Predstavnik Kine u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija također je održao govor na sesiji koja se odnosi na situaciju u BiH te je uputio kritiku visokom predstavniku Christianu Schmidtu.
U svom govoru, predstavnik Kine je naglasio kako Peking zabrinjavaju određeni trendovi u BiH.
"Mora se zadržati mir i stabilnost te ubrzati integracija u EU, koja mora dobiti podršku cijele međunarodne zajednice. Pozdravljamo izbore koji pokazuju inkluzivnost i da su se etničke grupe suzdržale teške atmosfere. Brine nas da već neko vrijeme procesi u BiH zaista pojačava prijetnju jedinstvu. Procesi se suočavaju s političkim podjelama i sve to postaje mnogo složenije. Pozivamo etničke grupe da se uključe u dijalog i da sačuvaju političku stabilnost", naveo je.
Nakon toga, osvrnuo se na rad Christiana Schmidta.
"Pozivamo međunarodnu zajednicu da se pozabavi BiH te da se poštuju tri etničke zajednice i da se donose odluke u interesu svih. Visoki predstavnik i njegov sistem, i naša pozicija, nisu se promijenili. Ostajemo zabrinuti zbog kontroverzi kada je u pitanju upotreba bonskih ovlasti. Schmidt često koristi bonske ovlasti i time se dovodi do većih podjela. Sve je to jedna kontroverza. Upliće se u rad BiH. To su pitanja na koja trebaju utjecati sami građani, pogotovo kada je riječ o bonskim ovlastima", poručio je.
Na kraju, uputili su riječi zahvalnosti Srbiji i Hrvatskoj.
"Pozivamo sve da se uključe u konstruktivni dijalog te da se osigura pomirenje i inkluzivnost. Sve strane moraju staviti ljude na prvo mjesto. Kina se zahvaljuje Srbiji, Hrvatskoj i drugim susjednim zemljama koje rade na stabilnosti Bosne i Hercegovine", zaključio je.