Prema procjenama MMF-a, sektor kritičnih sirovina finansijski će postati značajniji od naftnog sektora u naredne dvije decenije. U Bosni I Hercegovini se, tvrde istraživači nalazi više od 140 potencijalnih lokacija bogatim strateškim i rijetkim rudama i mineralima. Zvaničnici u državi sve češće rude nude Sjedinjenim američkim državama, a analitičari smatraju da u svemu ima i političke trgovine.
Na obroncima planine Majevice otkrivene su zalihe litijuma vrijedne oko deset milijardi dolara, pokazalo je istraživanja švajcarske firme "Ar Core" AG koja je od Vlade RS zatražila koncesiju za ova rudna bogatstva.
Pored Lopara i Ugljevika, vjeruje se da postoje nalazišta i u Čajniču, Jezeru, Šipovu kao i u Bijeljini, Zvorniku i Brčkom, odnosno Podrinjem do Hercegovine.
Nakon višednevne posjete SAD-u ministar vanjskih poslova BIH iz Vašingtona je poručio da će Savjetu ministara biti upućen, dodaje i “hitno, dokument o opredjeljenjeu za istraživanje i iskopavanje kritičnih sirovina.
"Ne mogu entiteti razgovarati s bilo kim, mi smo izrazili spremnost da liderišemo taj proces razgovora s američkim partnerima o zajedničkoj saradnji na istraživanju potencijala litijuma i nekih drugih ruda, ali uz apsolutno poštovanje zaštite životne sredine i zdravlja građana. I da u saradnji s entitetskim vlastima vodimo ovu priču kako treba, u skaldu sa partnerskim odnosima sa SAD koje nigdje u svijetu ne sarađuju sa regijama, niti sa nižim nivoima vlasti", izjavio je ministar spoljnih poslova Elmedin Konaković.
Sve se dešava dok se Konakovićeva stranka nalazi pod istragom zbog sumnji da je NIP finansiran prljavim novcem. Nije šef BIH diplomatije prvi koji je Bijeloj kući nudio resurse.
Postoji otvorenost za sporazum o rijetkim mineralima sa administracijom Donalda Trampa, ranije je poručio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u intervjuu za The american conservative. On, u tekstu navodi da se radi o rudnom bogatstvu vrijednom 100 milijardi dolara za čije iskopavanje niti jedna strana kompanija nema dozvole.
„Vlada Republike Srpske, u saradnji sa predsjednikom Trampom, spremna je da ubrza izdavanje svih potrebnih rudarskih dozvola za američke kompanije odabrane da učestvuju u sporazumu o rijetkim mineralima“, izjavio je predsjednik RS Milorad Dodik.
Sličan stav, Dodik je ponovio i u NSRS.
Pitanje rudarenja, pitanje je i imovine, kažu u Republici Srpskoj, odlučni da sačuvaju sve resurse dejtonske teritorije.
"Nije neka tajna da je Dino sa Šmitom razgovarao i o sukobu da li će litijum da poklapaju Njemci ili Amerikanci. Ima novca, iza svake politike ima taj novac. A mi što radimo, radimo javno", izjavio je Nenad Stevancić predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Litijum je na popisu 30-ak kritičnih materijala, odnosno sirovina od strateškog značaja, koje su definisali i Evropska unija, ali i SAD.
Cijena litijuma bi do 2040. mogla porasti do preko 40 puta s obzirom na planove za dekarbonizaciju i nultu emisiju CO2, globalne su procjene.
Nuđenje ruda za političku podršku, licemjerno je i opasno, smatraju ekološki aktivisti.
Litijum je ključna komponenta za izradu baterija za mobilne telefone, laptope i električne automobile.
Zbog straha od eksploatacije i zagađenja stanovništvo majevičkog kraja iz oba entiteta i Brčko Distrikta protive se otvaranju rudnika. Načelnici osam lokalnih samouprava zvaničan stav iskazali su potpisivanjem zajedničke deklaracije, građani peticijom.