Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Konaković u Daytonu sa specijalnom izaslanicom britanskog premijera Karen Pierce

    Bećirović o posjeti SAD-u: Strateško partnerstvo BiH i SAD-a moramo nastaviti unapređivati

    Denis Bećirović u SAD-u (Izvor: Predsjedništvo BiH)
    FENA
    Objavljeno

    Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović tokom zvanične posjete Sjedinjenim Američkim Državama održao je niz sastanaka sa senatorima i kongresmenima, kao i drugim visokim zvaničnicima te države.

    ADVERTISEMENT

    Razgovarano je o strateškom partnerstvu BiH i SAD-a, članstvu BiH u NATO, ali i aktualnoj političkoj situaciji.


    "Na nekim od ovih sastanaka dogovorene su i vrlo konkretne aktivnosti, tako da sam zaista ohrabren nakon ovih sastanaka. To strateško partnerstvo BiH i SAD moramo nastaviti graditi, razvijati i unapređivati u narednom periodu", izjavio je Bećirović za Fenu, sumirajući dosadašnje rezultate posjete.


    Kako je kazao, svojim sagovornicima je istakao da u svijetlu globalnih geopolitičkih promjena postoji realna osnova za osnaživanje i nove ekonomske platforme između dvije države utemeljene na obostranom interesu. Shodno tome, Bećirović je ukazao na značaj Južne interkonekcije, ali i Zapadne i Sjeverne interkonekcije te izgradnje prateće infrastrukture.


    "Za BiH su od izuzetne važnosti ovi projekti, posebno projekt Južne interkonekcije. Ovim projektom se smanjuje ovisnost o pojedinačnim dobavljačima i realizacijom ovog projekta omogućava se pristup američkog LNG-a, dakle američkog ukapljenog prirodnog plina. Projekt Južne interkonekcije ima podršku Sjedinjenih Američkih Država i to je za nas veoma važno", naglasio je.


    Također, osim Južne interkonekcije, smatra da se saradnja između BiH i SAD-a može proširiti i na druge infrastrukturne projekte, željeznice, hidroenergetske objekte, digitalnu infrastrukturu.


    "Američka prisutnost u ovim projektima dodatno bi ojačala institucionalni okvir, suzbila korupciju i garantirala na kraju krajeva održivost investicija. Mislim da je veoma važno da smo upoznali naše sagovornike i o mogućnostima ulaska američkog kapitala u namjensku industriju, koja može da predstavlja odličan način za širu vojno-industrijsku saradnju", istakao je Bećirović.


    U tom smislu, razgovarao je i o drugim vrlo važnim projektima.


    "Sagovornicima u SAD-u sam vrlo jasno rekao da je izuzetno važno da Sjedinjene Američke Države budu i dalje aktivne i u BiH i u regiji Zapadnog Balkana, da separatizam i velikodržavni projekti nisu nikakva opcija u našoj regiji. Oni su opasni za mir i sigurnost cijele regije. U tom smislu, treba nastaviti a ciljanim sankcijama protiv onih koji destabiliziraju državu Bosnu i Hercegovinu i prijete miru i sigurnosti u BiH", potcrtao je Bećirović.


    Također, veoma je važno da SAD u potpunosti podržavaju državne institucije Bosne i Hercegovine, a posebno nezavisno pravosuđe.


    Bećirović je ukazao i na to da je veoma važna i puna podrška visokom predstavniku u BiH jer, kako je obrazložio, "on postoji na bazi Aneksa 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma i Bonskih ovlaštenja i njegova uloga je veoma važna u zaštiti mira i stabilnosti u našoj državi, a rekao bih i u regiji“.


    S visokim zvaničnicima SAD-a, Bećirović je razgovarao i o članstvu u NATO-u, te tom prilikom poručio da je Bosni i Hercegovini potreban brži pristup u članstvo NATO-a, jer bi to bilo, kako je kazao, u interesu i BiH ali i SAD-a.


    "Ulazak BiH u NATO promijenio bi geopolitički pejzaž cijele regije i znatno ograničio uticaj autokratskih država. U tom smislu, ukazali smo i na činjenicu da je Dejtonski mirovni sporazum jedan od simbola uspješne vanjske politike i SAD-a i naših zapadnih partnera i da on treba biti sačuvan i postepeno nadograđivan. Jer, stabilna BiH jest jednako stabilan jugoistok Evrope okrenut euroatlantskim integracijama", naglasio je Bećirović.


    Njegovi sagovornici, kako je naveo, shvataju koliko je ozbiljna situacija u BiH i koliko je potreban i američki angažman u BiH regiji.


    "Zbog toga smo na tim sastancima i dogovorili niz konkretnih aktivnosti koje će sada biti pokrenute u Sjedinjenim Američkim državama, a koje imaju za cilj jačanje države Bosne i Hercegovine, očuvanje mira, stabilnosti i okretanje prema ekonomskom razvoju BiH", naglasio je Bećirović.


    Ovo je sedma posjeta člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića Sjedinjenim Američkim državama u nešto više od dvije godine mandata.

    Možda će vam se svidjeti